KURUTULMUŞGİLLER

bahçenin kirazları

Bütün kış yazı bekledik,
Yaz gelse de güneş açsa,
Yaz gelse de tatile gitsek,
Yaz gelse de denize girsek,…
Ve yaz geldi.

Bu seferde kış hazırlıklarına başladık. Nasıl mı?

Herşeyin ev yapımı ve doğal olmasına dikkat eden bir anne olarak salçayı kime yaptırsam, pekmez de bitiyor, anneme tarhana hazırlatayım, bulgurum yeter mi diye şimdiden düşünmeye başladım. Kendi yaptığım kış hazırlıklarından biri ise sebze ve meyveleri toplayıp kurutmak.
Geçen yaz bütün ağaçları soğuk aldığı için (Kayseri de böyle deniyor) hiç meyve yiyememiştik. Neyseki bu sene önceki sene gibi meyve çok bol.
Bizim bahçenin, alçak dalları çocuklarımıza ait olan ağaçlarından topladığımız meyveleri kurutmaya başladık.
Kayısılar henüz olgunlaşmadı ama hem kara dut hem beyaz dut bolca var.

Kiraz kurutulmaz diyenlere rağmen ben kiraz bile kuruttum.
Kirazları bıçakla ikiye kestim ve çekirdeğini çıkarttım. İç kısımları yukarı bakacak şekilde tepsiye dizip güneş alan bir yere koydum
Kayserinin güneşi altında hepsi kurudular artık kışa hazırlar.
Bir sürü kiraz kuruyunca iki avuç ancak oldu ama diğer kuru meyvelerle birlikte yeterli olacak. Kurutulacak sebzeler arasındaysa domates, kabak, patlıcan, biber var. Onların biraz daha zamanı var.

Güneşte kurutulan meyve ve sebzeler besin değerlerini koruyor bu da çocukların gelişim dönemlerinde çok önemli bir yer tutuyor.
kirazlar

3 thoughts on “KURUTULMUŞGİLLER

  1. kızlar, bu ilk ana sayfadaki resimleri biraz daha büyük yapsanız, 2 kere tıklayıp büyütmek zor gelebiliyor. İçerik süperötesi ama sizden daha süper bir ana sayfa tasarımı bekliyorum haliyle,sizde bu beceri olunca…Öpüldünüz, sevgiler.

  2. Banu Hn, aslında iç sayfada ana sayfadaki fotoğrafların büyük halleri var. İlk sayfayı fotoğraflarla doldurmak istemedik. ama ana sayfa tasarımında içimize sinmeyen yerler var. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor.
    Sevgiler,

  3. selamm
    canım arkadaşım senin bu hamaratlığından zamanla feyz almaya başladım.bana da öğret şu zamanları.özellikle gölgede fasulye kurutuluyormuş…onun zamanı ne zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir