KURU DALLARDAN ÇERÇEVE VE BİZİM CANAVAR

cerceve

Bizim çocuklar, parklardan yollardan bir şeyler toplamaya çok meraklılar, daha önce de bahsetmiştik.

Getirdikleri taşları boyayıp, yapraklarla baskı çalışması yapmıştık, şimdi sıra kuru dal parçalarında.

Kış bastırmadan yaptık bu çalışmayı, kuru dalları parktan topladık , hangi ağaca ait olduğunu tam olarak bilmiyorum, tüm parka yayılmıştı bu kuru dallar, toplarken üzerinde durmadığım bir konu idi aslında, şimdi yazarken kafama takıldı ağacın cinsi. Palmiyeye benzetiyorum dallarını ama Kayseri’de palmiye ne gezer değil mi?

Aşağıdaki fotoğrafta dalları daha yakından görmeniz mümkün, pek kolay kırılmıyorlar.

kuru dallar

Hele öyküdeki gibi dalları bir tutam haline getirip bağlayınca el ile kırmak mümkün değil. “Birlikten Kuvvet Doğar” hepimizin unutmaması gereken bir gerçek.

Tutam yaptığımız dalları, organze kurdela ile dört köşesinden bağladık. Ortada kalan dikdörtgen boyutlarında bir karton kestik. Kartonun üzerine fotoğrafımızı yapıştırdık. Kartonu da arkadan dallara bant ile yapıştırtık. Yine organze kurdeladan duvara asmak için bir bağ yaptık. Son aşamada ile dalları makas ile kısaltıp düzelttik.

Bir kaç aydır hanımefendinin odasını süslüyor. Fotoğrafı yine albümlerden kendisi seçti. Kendilerinin katkıları olan eşyalara daha bir özenli bakıyorlar, çocuklar.

dal cerceve

kuru dallardan cerceve

Şimdi gelelim, bizim canavara.

Çerçeve yapmağa hevesle başlayan kızım sonrasında sıkılıp, dalların bir kısımını alarak kendi çalışmasını yaptı. Dalları bantlarla tutturup (bantlarken bizden yardım isteyip, bizim işi de geciktirerek), el işi kağıtları ile yaptığı yüzü yapıştırdı.

Canavar gibi kavramlardan ne kadar uzak tutmaya çalışsak da bir şekilde öğreniyorlar, canavarı. Allahtan bizimki komik bir canavar oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. merhaba arkadaşlar ewet bu kuru yapraklardan çerçeve fikri güsel..bende iğne yapraklı çam ağacından çerçeve yapmıştım herkes bayılmıştı şimdi odamda asılı..yapılışına gelince çok basit sağa ve sola çaprazlı bir şekilde iğne yaprakları elimizden bırakmadan sııca örüyoruz ne kadar büyüklükte yapmak istiyorsanz oraya kadar dewam ediniz daha sonra ördüğünüz çamların uçları uzunlu kısalı kalacaktır onları makas yardımıyla düzgünce keselim.kestikten sonra uçlarını bantlayalım tabi hoş renkli görünebilecek şekilde yapmaya dikkat!!! arkasınada kartonu yapıştırdıkatan sonra en sevdiğiniz resminiz içine yerleştirebilirsiniz:D umarım sizde beğenirsiniz:D

 2. aaa yaptığınız çerçeve mukemmel sozum yok kızınıza soyleyın yaptığı canavar aynı bana benzemıs…:d saka yaptım guzel yapmıs benzetme calışmış ama çop adam gıbı olmus..
  becerısıde guselmıs:
  dd

 3. süper olmuş çalışmalar….

 4. Yine döktürmüşsünüz ?
  Ama ben canavarınızdan korktum

 5. merhabalar, çerçeve çok güzel ve doğal olmuş ellerinize sağlık..ben de bu gibi doğal malzemelerle birşeyler yapmayı çokseverim..bakınız workshop:))
  bazen de toplarım biriktiririm yıllar sonra kullanırım ama insan kendi yapınca daha değerli oluyor dediğiniz gibi..

 6. Vallahi pes bak bu doğal ürünlerle yapılan şeylere hastayım. Bende eskiden yatak başı yapmıştım kasmıştı çok ama değer değil mi 🙂

 7. ÇALIŞMALARINIZ HER ZAMAN ÇOK GÜZEL VE HOŞUMA GİDİYOR.
  TEBRİKLER.

 8. korktum ben bu canavardan….

 9. 10 marifete de yazdım,büyük bir keyifle okuyorum yaptıklarınızı…harikasınız ellerinize sağlık

 10. Cok yaratici bir calisma :)) Korkuluk cok cici olmus :)) Bu arada bakalim daha ne yaratici fikirler ogrenecegim sizlerden :))

 11. Yine döktürmüşsünüz …
  Ama ben canavarınızdan korktum 😀

 12. Elinize saglik yine cok hos olmus:)

  Bu arada size de gecmis olsun, demek ki bu internet kapisi olmayan ev gibi, al git:)

 13. Kızlar kızmayın ama çok güzel olmuş diyemicem.Ama yaratıcılığınıza hayranım.Benim aklıma hayatta gelmezdi ve eve bile sokmazdım herhalde.Sayenizde beğenmesem bile oğlumun gönlü olsun diye topladığı şeyleri değerlendirebilicem…

 14. ÇOK TATLISINIZ SİZ.. BU YARATICI ÇERÇEVE ÇALIŞMASI DA ÇOK GÜZEL OLMUŞ, DENEMEKTE FAYDA VAR. BU ARADA TİYATRO MEVZUUNA GELİNCE.. TİYATRO OYUNLARINI ASLINDA AMATÖRCE DE OLSA OKUL TİYATROSU GİBİ ŞEKİLLERDE ORGANİZE EDEBİLİRSİNİZ. BOYLECE COCUK OYUNLARIYLA BAŞLANIR VE BU COCUKLAR TİYATROYLA TANIŞIR. BUYUKLERE DE BELKİ İLHAM GELİR DE BÜYÜK BİR SAHNE KURARLAR. CUNKU BENİM BLOGUMDA YAZDIGIM OYUNLAR TURNELERE ÇIKIP ÇEŞİTLİ İLLERDE DE AYNI OYUNLARI OYNUYORLAR. İYİ GUNLER DİLİYORUMMM

 15. Güzel mesajınızı şimdi okudum teşekkürler.Ada planlı bir bebek olduğu için herşeyimi ona endeksledim.Hayatımın belki de 3 yılında sadece o olacak.İlerde bunun için hayıflanmayacağım çünkü bu benim tecihim.Mutlu ve huzurlu olsun istedim,tabi kendim içinde.Bu yüzden işimi bıraktım.Ne kadar mddi zorluklr çeksek de hala pişman değilim.Ailelerimiz sağolsun.Bebeğimi çok seviyorum ve herkesin anne olma şansını yakalamasını diliyorum.Tekrar teşekkürler

  Büşra

 16. aa süper bu çerçeve fikri, hazır evde gölcükten toplayıp eve getirdikleri torba torba dallar dururken hemen yapalım biz de akşam. ama bizim dallar biraz kısa, sanırım ancak vesikalı boyutunda olur.
  çok teşekkürler:-)

 17. harika olmuş bu çerçeve
  yaratıcılığına hayranım,
  canavar da ok güzel olmuş ama
  sevgiler

 18. Şevval hn, mesleğiniz gerçekten çok zevkli, devam edersiniz belki, hayatta önümüze çıkacak fırsatlar belli olmuyor.

  Sesiber, Gerçekten biz de Saatonikinin çerçevesini hatırladık, dur yazının altına ekleyeyim onu da.

 19. Merhaba 🙂 Daha önce yorum yazmamış olmama rağmen sitenizi ve çalışmalarınızı çok severek takip ediyorum.Asıl işim olan anasınıfı öğretmenliğine devam ediyor olsaydım eminim fikirlerinizden çok yararlanırdım.Çok yaratıcı ve güzel çalışmalar.Sizi kutlamak istiyorum ve sayenizde öğretmenliği bıraktığıma pişman oluyorum :))

 20. çerçeve çok güzel olmuş. Ama ben de ağacın cinsine takıldım. Dediğiniz gibi palmiyeye benziyor. Palmiye artık her yerde, Ordu da bile sahil boyunca palmiye ağaçları var artık. Bizim eve yakın bir alış veriş merkezinin çevre düzenlemesi de palmilerle yapılmış. Sevgiyle

 21. Ben bayılıyorum doğal atıklardan yapılan cicilere. Harika olmuş, ellerinize sağlık.
  Saatonikinin çerçevesini hatırlattı bana.
  Canavarı da çok sevdim, gördüğüm en sevimli canavar.

 22. yaratıcı ve organik:)))…
  plastik malzemelerin etkisi üzerine tartışılan günümüzde keşke herşeyimizi doğadan olduğu gibi kaba halleriyle kullanabilsek…ama görünüş cazibesiyle o kimyasalları evimizde bulundurmaktan zevk alıyoruz…

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com