KUMDAN PERİ BACALARI

Antalya’da aşırı bir sıcak var. Güneş çok yakıcı ve hava o kadar nemli ki oturduğun yerde yapış yapış oluyorsun. Güneşin en zararlı olduğu saatlerde güneşe çıkmamak için akşamüstü 4 e kadar vaktimizi evde veya kapalı mekanlarda geçirmeyi tercih ediyoruz. Plaja saat 4ten sonra gittiğimiz için çocukların cildinde güneşten kaynaklanabilecek herhangi bir sorun yaşamadık şimdiye kadar. Deniz kenarına gider gitmez kolluklarını aceleyle kollarına takıp kendilerini adeta denize atıyorlar bizimkiler. On gündür denize girmekten kumda oynamaya vakit bulamadılar. Son iki üç gündür ise biraz denizde, biraz da kumsalda zaman geçiriyorlar. Kova ve kürekleri yanlarında devamlı kumu kazarak denizden su getirip yaptıkları çukurları suyla doldurmaya çalışıyorlar. Elleriyle şekillendirdikleri şehirler kuruyorlar, barajlar yapıyorlar.

Ben şezlogumda uzanmış çocukları izliyorken peri bacaları yaptıklarını görünce gözlerime inanamadım. Üzerlerine koydukları düz taşlarla adeta kumdan bir peri bacası vardı karşımda. Kayseri’de yaşayıp Kapadokya ya yakın olmanın çocuklar üzerindeki etkisi çok hoşuma gitti. Bizimkiler yine kumdaki görevlerini tamamlayıp hızla denize attılar kendilerini. O sırada kumsalda oynamakta olan bir kız çocuğu gelip ayağıyla bütün eserleri:) yıkıverdi. Bizimkiler denizden olanları görüp çok sinirlendiler. Ertesi gün tekrar kumdan heykeller yapma ve o yaramaz kız !! gelip yine bozarsa ona nasıl davranacakları ile ilgili planlar kurdular. Bütün akşam bu konuyla ilgilendiler diyebilirim.

Fotoğraftaki peri bacaları ertesi gün birlikte yaptığımız kumdan heykellerimizden bazıları .  Bu kez peri bacaları korunsun diye etrafına surlar, kaleler yapsak da kısa sürede yıkılmasına engel olamadık. Bu kez yıkan yaramaz kız değil iki büyük dalga oldu ard arda gelen..

10/09/2011 ilave; Kumdan Kalelerimiz de burada.

8 thoughts on “KUMDAN PERİ BACALARI

 1. Cok güzel, kumla oynamaya cocuklar bayilir zaten, bende kizimla parka gittigimde ondan cok ben yapiyorum 😀
  Bu peri bacalarida süper olmus, az daha geri yapsaydiniz keske yikilmazdi hemen.
  Sevgiler

  Ceyda, gerçekten çok seviyorlar kumla oynamayı, hele kumsalda olunca saclarına kadar kuma batıyorlar neredeyse:))
  sevgiler

 2. Dalgalar yıksada ,çocuklarla geçirilen en kıymetli dakikalar bunlar.Hem onlar hem biz mutlu oluyoruz.Plan kurmaları da çok şeker :))

  Ben de çok keyif alıyorum onlarla kumda oynamaktan:))
  sevgiler:)

 3. demek ki çevreleriyle ilgili ve gördüklerini yaşamlarına geçirebilen çocuklar yetiştiriyorsun Fulya’cığım…
  bu çok güzel…..
  peribacaları da çok güzel…:)


  perili kök’cüm, güzel sözlerin için teşekkürler.
  sevgiler

 4. dün kumla değil ama oyun hamurlarıyla oynadık arkadaşım ben ve 3 çocuğumuz onlardan çok biz eğlendik diyebilirim :))

  şok keyifli olmuştur eminim biz de sık sık boyle ortamlar yaratmaya çalışıyoruz…sevgiler

 5. Ne güzel!üste koydukları taşlarla tam da gerçeği gibi olmuş, bravo onlara…

  keo;
  beni de şaşırttılar gerçekten:)
  sevgielr

 6. Bir insana hayati boyunca; gunes isinlarinin zararli etkileri 18 yasina kadar %70, 18 yasindan sonra ise %30 oranında etki edermis. Yani 18 yasimiza kadar gunesin bize verdigi zarar cok yuksek. Bu nedenle minikleri asiri derecede korumaliyiz.

  Ama tatilde nelere sahit olmuyorum ki…

  Saat 12:00, tam oglen sicagi ve minicik bebekleri anneleri havuzda saatlerce yuzduruyor. Kafasinda sapka bile yok. Gunesin zararlari konusunda malesef bir cok insan, hala bilgisiz ve bu konuda cahiller…

  Ne yazık ki aynı manzaralara biz de şahit oluyoruz, çok bilinçsiz ve sorumsuzca buluyorum

 7. Ne güzel eğlenmişler. Bayılırım kumda sakin sakin oynayan çocuklara:)) Babalar da pek sever gerçekten. Çocukları oynatıyorum numarasıyla çocukluklarına dönerker:)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.