Küçük Mucitlerle Deney

Kızım bu dönem Küçük Mucitler kulübündeydi, en favori kulüplerden birisi. Kontenjan sınırından dolayı önceki iki dönem geç bildirim yapmasının da etkisiyle katılamamıştı. Önemliydi yani Küçük mucitler Kulübünde olmak. dönem boyunca deneyler bulmaya  çalıştı. Birkaç güzel kitabımız vardı bunun için yardımcımız, sonra paylaşırım bir ara.  Bu hafta içinde ise biz velilere güzel bir etkinlik yaptılar, deneylerini paylaştılar. Hepsi beyaz önlükleriyle çok hoştular. Yapttıkları deneyler bir yana  deneyin amacı ve ne öğrendiklerini açıklamaları bir mühendis olarak çok hoşuma gitti. Bizim ileri yaşlarda öğrendiğimiz bazı kavramlar eminim ki bu basit  deneylerle zihinlerine kazınmıştır. Emeği geçen öğretmenlerine çok teşekkürler.

İrem’in yaptığı iki deney şöyleydi: Uçan Paraşüt ve  Yumurta  Yutan şişe

Uçan paraşt için bir çöp poşeti, kibrit, gaz ocağına ihtiyaç var. ( Bizim kız genellikle külüp öncesi gece ihtiyaç malzemelerini söylediğinden marketin kapanmasına çok az kala çöp poşeti almaya gitmiştik, azıcık da olsa katkım var yani:) ) Gaz ocağını öğretmeni yaktı ve çöp poşetini üzerine tuttular birlikte. Bir süre sonra poşeti bıraktıklarında paraşüt uçtu. Çünkü : Isınan hava yükselir

İkinci deney için haşlanmı ve kabuğu soyulmuş katı yumurta , şişe ve kibrit gerekli.  Yumurta normal şartlarda şişenin üzerine konduğunda düşmesi mümkün değil. Şişenin içerisine kibrit ile ateş atılıp üzerine yumurta şişenin ağzıne konularak kapatılıyor. Bir süre sonra Yumurta pit diye içine düşüyor. Çünkü; Ateş için oksijene ihtiyac var ve şişenin ağzındaki yumurta oksijen akışını kesiyor, yanan kibrit oksijen almaya çalıştığından yUmurtayı içeri doğru çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir