KÜÇÜK KİTAPLIĞIMIZ

Kızım yeni doğduğu zaman okuduğum kaynakların hepsi 6. aydan itibaren bebeğe kitap okunmasını öneriyorlardı. Hamileliğimde bebeğime uzmanların önerisi doğrultusunda klasik müzik dinleten ben, kitap okuma önerisini de uyguladım.

Zaten serviste, otobüste, yürüyüş bandında , havuz kenarında kitap okuyan ve kitap alışverişinde kendine hakim olamayan biri olarak bu o dönemdeki en zevkli alışverişlerimdendi (malum şişkoluğumdan dolayı yeni kıyafet alamamıyordum).
6.aya girdiğinde 2 adet kitabı vardı, sevgili kızımın. 3 yaşını doldurduğu bugünlerde ise küçük bir kütüphane dolusu çocuk kitabı. Önceleri resimleri anlatıyordum. Bu ?kuş?, ?kedi?, ?dede?,?Keloğlan?, ?Hipo ve Tipo? . Sonra isimleri söyleyip resimleri göstermesini istedim. Konuşmaya başladıktan bir süre sonra kendisi kitaptaki bazı cümleleri söylüyordu. Kitaptaki kahramanları oyunlarımıza da dahil etmiştik. Ozellikle de sevimli mikroplar Hipo ve Tipo?yu. Temizlik kurallarını Hipo ve Tipo ile pekiştirdik. (Işık?ın Temiz Dünyası serisi?Pati Eğitim Gereçleri Sesli Kitaplar)
Şu an (42 aylık) yatmadan önce okunacak kitaplarını ve kaçar defa okunayacağı konusunda karar verip başlıyoruz okumaya. Şu aralar en favori kitabımız .?Farklı Özellikleriyle 250 Hayvan?. Öküzbaşlı Antilopu kızımla beraber öğrendim bu kitaptan. Kitabı öyle benimsedi ki etrafındakilere habire sorular soruyor bu kitaptan. Dede ziyaretimizde; ? hangi hayvan araba kadar hızlı kaşar? dı sorusu. Çita canım kızım Çita.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir