Kösem Sultan- Kocaeli Şehir Tiyatroları

Kocaeli’nde en çok sevdiğim şeylerden birisi  tiyatroya verilen önem. Kocaeli Şehir  Tiyatroları her yıl birbirinden güzel oyunlarla sahnesini açıyor.  Bu yıl çok güzel bir tanıtımla birlikte 13 ekimde Kösem Sultan oyunu ile açtı perdelerini. Biz eşimle cumartesi izleme fırsatı bulduk, tek kelimeyle hayran kaldık oyuna.

Kösem Sultan Turan Oflazoğlu’nun IV. Murat ve Deli İbrahim ‘in ardından 1982 yılında yazdığı eser.Kösem Sultan IV. Murat ve Deli   İbrahim’in annesi.  IV. Murat in küçük yaşta tahta geçmesiyle yönetimde söz sahibi oluyor. Ve bu yönetme sevdası , hırsı  ölene dek sürüyor. IV Murat’ın ölümünün ardından İbrahim tahta geçip annesini yönetimden uzaklaştırmaya çalıştığında  oğlunu hırsları uğruna öldürebilen biri. Tiyatro oyununda anlatılan kesit ise  İbrahim’in ölümünün ardından küçük yaşta tahta geçen Mehmet  in dönemi. Mehmetin annesi Valide Sultan Hatice  Turhan’ın oğlunu koruma adına Kösem Sultan la savaşması.

Oyuncular, replikler, kostümler hepsi birbirinden güzeldi. Bazı yerlerde günümüzdeki durumumuzdan hiç bir fark olmadığını, hep aynı noktalarda takılıp kaldığımızı, temel problemlerimizi aşamadığımızı hissettim.  Onca yılın ardından  değişen bir şeyler olmamasına üzüldüm.

 Bir  nevi iyilik ve kötülüğün savaşı anlatılıyor oyunda. Ve ne gariptir ki,  biz iyilik diye tuttursak da Kösem Sultan’ ların adını biliyor , ondan çok daha uzun bir süre valide sultan olarak sarayda  söz sahibi olmuş Turhan Sultan ı ilk kez duyuyoruz. En azından ben de öyle oldu.

Kösem Sultan muhteşem bir oyun. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.  Kocaeli çevresindekiler de  seyretmeli, biz seve seve misafir ederiz.

Yönetmen :  Murat Atak
Dekor Tasarım :  Tayfun Cebi
Kostüm Tasarım :  Funda Çebi
Işık Tasarım :  Ersen Tunççekiç
Dans Düzeni :  Ferdi Yıldız
Müzik :  Murat Gedikli

Zuhal Gencer  /   Esra Bezen Bilgin  /   İbrahim Şahin  /   Mehmet Serimer  /   Bülent Baytar  /   Şafak Karali  /   Levent Muratoğlu  /   İsmet Numanoğlu  /   Serhat Güzel  /   Salih Mat  /   Onursal Yıldırım  /   Çağrı Mengüç  /   Melih Düzenli  /   Koray Onur  /   Tan Küçükbalkan  /   Arzu Bigat Baril  /   Aysel Yılmaz  /   Hüseyin Sirmen  /   Çiğdem Saruhan Benli  /   Sarper Saydam  /   Yusuf Dinçer  /   Erdoğan Ünlü  /  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kiraz, 10 yaş üzeri çocuklar kabul ediliyor, bazı gençler uyuduklarını konuşuyorlardı arada ama tarihi konuları seviyorsa zevkle izler bence . Bir de tarihi kitaptan öğrenmekten çok daha etkili benim kızım büyük olsa birlikte giderdim 🙂

  2. Tamamdır not alındı, çok uzun sürüyor dediler, 13 yaş kızımı götüreyim mi emin olamadım ne dersiniz?

  3. Uzun bir süre teesiri süren çok keyifli bir oyundu gerçekten Özlem’cim..

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com