Koş, Hareket et, Durma

Çocuklarımızın bizim çocukluğumuzla karşılaştırdığımızda bir çok artıları  olduğu bir gerçek.   “Keşke benim çocukluğumda da olsaydı” konulu upuzun bir liste yapabilirim. Ama işin en keyifli kısımlarında eksiklikleri var; daha az hareketliler, daha az sokaklardalar, daha az koşuyorlar…

Parents dergisinde okuduğum bir araştırmada çocukların  beyinlerini durağan hallerindeyken ve 20 dakika egzersiz sonrasında görüntüleyip karşılaştırmışlar. 20 dakikalık egzersiz sonrasında beyindeki elektriksel aktivitenin arttığı gözlenmiş (görselde sağdaki foto).  Sonuç olarak, egzersizin çocukların sadece vücudlarının gelişiminde etkili olmadığı aynı zamanda zihinsel gelişimlerine de yardımcı olduğu vurgulanıyor.

Ve ardından sorulan kritik soru;

“Çocuğunuzun  okulunda temel derslerden saat azaltılacağını bilseniz dahi fiziksel aktivite saatlerinin artırılmasını desterler  misiniz?” %65 oranında  destekleyeceklerini belirtmiş yabancı anneler/ ebeveynler. Biz de bu oranın çok daha düşük olacağını düşünüyorum. Haksız mıyım? Sınav çocukları yetiştirmemizi istiyor ne de olsa eğitim sistemimiz:(

Okuldaki egzersiz saatlerini bir yana bırakalım, güneş yüzünü göstermeye başlamışken çocuklarımızı  hareketli oyunlara yöneltelelim en iyisi.

 aktivite

Kaynak: Araştırmayı  digital olarak Parents Nisan 2013 sayısında okudum,  Türkiye Nisan sayısında olup olmadığını bilmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir