Köpek Beslemek Zor Mesele

Köpeğimiz yaklaşık 3 aydır uzaktaydı, bu hafta  geldi yuvasına, öyle özlemişiz ki… İrem’in   küçüklüğünden beri hayali köpeği olması idi. Köpek için bahçeli ev diyerek oyaladık  bir süre ama  O’nun hayallerinin gücü bizim bahanelerimizi alt etti. Geçen yıl şehrin dışında ama çok da uzak olmayan köye  taşınmamız ile Deterjan da bize katıldı.   Bizi uzun zamandır takip edenler bileceği gibi bunları paylaşmış idik. Paylaşmadığımız kısım  oturduğumuz sitede köpek havlamasından rahatsız olan komşularımız  sayesinde yaşadığımız sorunlar.  Dağın eteğinde tamamen doğal ortamda ineklerin,  köpeklerin, hindilerin , tavukların bolca  bulunduğu bir köyde yaşıyoruz. Ama köpek havlamasından rahatsız olan komşularımız mevcut.

Köpeğimiz Deterjan bir Golden Retriever, oyuncu köpek bağlı kalmak sinirlerini bozabiliyor.  Başka bahçelere girmemesi için mecburen bağlıyorduk,  O da oyun istediğinde  bizim çocukları dışarda gördüğünde başlıyordu havlamaya. Yazın sonunda  komşularla tatsızlık yaşayınca  daha önce eğitim aldığı merkeze götürdük. Niyetimiz içimizin rahat edeceği birisine vermekti. Ama  pek gönüllü olmadığımızdan birisini de bulamadık. Çözüm olarak kulübesinin etrafındaki çiti yükselterek  o alanda  zincirsiz gezmesini düşündük. Ve  bir hafta önce aldık oğlumuzu. Arada kızım ve eşim gidip gördüler Deterjan’ı ama çok değil, hiç unutmamış bizi.   İrem tek başına gezdiremediği için akşamları iş  çıkışı birlikte gezdireceğiz.

Kıssadan hisseler;

  • Çocuklarınız ne kadar isterse istesin , bakacağına sözler versin, iş başa düşünce evcil hayvanın sorumluluğu   zor geliyor, pes ediyorlar.  O yüzden aldanmayın derim en azından bizde durum böyle oldu. İrem yemeğini bile unutmaya başladı bir süre sonra. Gerçi köpeğin büyük  ve güçlü olması sebebiyle irem in tek başına kontrol edememesi de etkili oldu bu durumda 🙁
  • Anneler ne kadar itiraz etseler,  “ben bakmam, bakacaksanız tamam” deseler de sonunda o yavruya bağlanıp kalıyorlar.
  • Doğanın içinde yaşayıp hayvan sesinden rahatsız olanları anlamakta zorlanıyorum.  Yine bir sorun çıkmasın diye tedirginlik yaşıyorum.   Haksız mıyım sizce?

2 thoughts on “Köpek Beslemek Zor Mesele

  1. Yerden göğe kadar haklısınız,şu insanları bir türlü anlayamıyorum.Dediğiniz gibi,her türlü hayvanın yaşadığı bir ortamda yaşıyorsun,koskoca eşeğin sesinden rahatsız olmuyorsun da,küçücük köpeğin çıkardığı sesten mi rahatsız oluyorsun?Yıllar önce bir tanıdığım da aynı sorunları yaşıyordu.Neymiş,köpeğinin sesi yüzünden komşusu uyuyamıyormuş!Benim tanıdığım da çok hazırcevap bir kadındır,ona şu cevabı vermiş,Ben de senin eşeğinin çıkardığı gürültüden uyuyamıyorum demiş.Bir daha da komşusu köpeğin k sini bile konuşamamış.Asla susmayın.Apartman dairesi olsa neyse de,bu bir doğal ortam.

  2. bizim evimizde bahçeli evlerin bulunduğu bir alanda ama ben de köpek sesine tahammül edemem .gündüz sesi farketmesem de gece zaten zor uyuyan biriyim birde mütemadiyyen bir köpek sesi acayip rahatsız eder beni… Köpeğe sinirlenmem o köpeği bu kadar havlatan sahibine sinirlenirim . Neden havlıyor , ilgilenmezler mi acaba diye… bekçilik yapsın diye alırlar verdiği tepkilere – havlama – kayıtsız kalırlar , çocuklarına eğlence olsun diye alırlar köpek günlerce bağlı olarak yaşar . sadece önüne yemeğini , suyunu – ki oda zamanında değildir mutlaka- koymayı köpek bakmak zannederler. Özgür olmayı seven köpeği bağlayarak ona en b üyük işkenceyi yaparlar…Her canlı gibi onada emek vereceksin , ihtiyacına göre , cinsini bilerek alacaksın hayvanı bence …..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir