Köpek Balığı Dünyası Sergisi

Hafta sonu  Ajanda PR dan gelen davetle Trump Towers da sergilenmekte olan Köpek balığı Dünyası sergisine katıldık.    Köpek Balığı Dünyası Sergisi zaten hayvanlar alemine meraklı olan  kızımın çok ilgisini çekti. Gün boyu öğrendiği detayları etrafındakilere anlattı. Yarın da sınıfına anlatacağına eminim.

Sergi Köpek balıkları  hakkında yapılan araştırmalardan hareket ederek Köpek balıklarının gerçekten av mı yoksa avcı mı oldukları sorusuna cevap arıyor. Gerçek boyutlu değişik  köpek balığı cinsi maketleri ,   -20 C derecede dondurulmuş Mako Köpekbalığı?nın,  JAWS filminde kullanılan dalış kafesleri, yapay malzemeler ve hatıra eşyaları, tüm detaylarıyla binlerce çene, diş ve fosil koleksiyonu, su altının dinazorları olan Megalodon çeneleri sergide  görülecekler arasında.

kbs1

Köpek balıkları “av mı?”” avcı mı?” sorusuna dönersek köpekbalıkları hakkında çok az şey bildiğimi bu sergi ile anladım diyebilirim.

Köpekleri günümüzde balık endüstrisinin hedefindeymiş.   Özellikle Çinde çok sağlıklı olduğuna inanıldığından ve yeryüzünde kanser olmayan tek canlı olmasından   hareketle köpek balığı yüzgeci çorbası çok kıymetli. Yüzgeçleri için çok çok acı bir biçimde avlanıyorlar.  Birçoğu   yüzgeçleri  canlıyken kesiliyor ve  sonra okyanusa geri bırakılıyor ve   maalesef boğularak can veriyor.  Biz insanlar  ne kadar vahşiyiz değil mi?  Yüzgeçlerin bu kadar değerli olmasına gelince aslında civa ve kurşun içerdiğinden tıbbı olarak sağlıklı olduğuna dair bir bulgu bulunmamaktaymış 🙁kbs2 kbs3

Hayvanlar hakkında araştırmayı seven herkesin ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir sergi .   Araştırmaların nasıl yapıldığı,  nasıl korundukları,  özel kıyafetleri hakkında tüm detayları sergide görebilirsiniz. Şubat ayı sonuna kadar  devam edecek sergi görülmeye değer.kbs4 kbs5

Köpek Balığı Sergisi

1 thought on “Köpek Balığı Dünyası Sergisi

  1. Gerçekten çok faydalı bir gezi olmuş…Aslında çocukları böyle sık sık götürmek lazım…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir