yalan

Anahtarlar Sizde

Anahtar sizin elinizde;  geleceğimiz, en çok da çocuklarımızın geleceği için …

TDK aşağıdaki kelimeleri şöyle tanımlıyor.

Hangi kelimelerin hayatınızda hep olmasını istiyorsunuz?   Elimizdeki anahtarlar  bize iyi kapılar açsın …

Güven; Korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu, itimat

İyilik; İyi olma durumu, salah, karşılık beklenilmeden yapılan yardım, kayra, lütuf, kerem, ihsan, inayet

Sevgi; İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu

Samimiyet; İçtenlik

Başarı; Başarma işi, muvaffakiyet

Birlik; Bir arada olma durumu, vahdet

Saygın; Saygı gören, sayılan, hatırlı, itibarlı, muteber

Bilim; Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim

Adalet; Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme ( babanın bile haksızlığı kabul edecek kadar adil olmak gerekiyorsa…)

Doğruluk; Doğru ve dürüst olma durumu, doğru olana yakışır davranış, dürüstlük, adalet

Hayırlı; Yararı, hayrı olan, uğurlu, iyi, güzel

 

Yalan; Doğru olmayan, gerçeğe uymayan söz, kıtır, uydurma

Kayırmacılık; Kayırmak işi, iltimas

Haksızlık; Hak ve adalete aykırılık

Hazımsızlık; Benimseyememe, katlanamama, kabullenememe

Hile; Birini aldatmak, yanıltmak için yapılan düzen, dolap, oyun, ayak oyunu, alavere dalavere, desise, entrika. Çıkar sağlamak için bir şeye değersiz bir şey katma

Read More»

Tatil ve Dinlenme

Bütün 1 yılın yorgunluğunu atmak ?beynimizi dinlendirmek? için tatildeyiz.

Tatilin anlamı hepimize göre farklı tabi.
Şu an bizim için anlamı;
Deniz, sahil, güneş, güne erkenen başlamak ( tatilin her saniyesini dolu dolu yaşamak için ), yeni yerler keşfetmek, bol bol fotoğraf çekmek, yeni kişiler tanımak,…
Kendi adıma tatilin tam zamanı gelmişti, işe konsantre olmakta bu kadar zorluk yaşadığım başka bir dönem olmadı. Haziran başından bu yana burada yazdığımız gibi aklım fikrim, kendimi içinde hissettiğim ?küçük bir grup? olarak yaşadıklarımızda… Bu yaşadıklarımız daha önce tecrübe ettiğim bir acı, üzüntü değil, biraz başka şeyler düşüneyim de unutayım demek fayda etmiyor. Beni, geleceğimi, çocuklarımı, çocuklarımın geleceğini etkiliyor. Geleceği bilmek elbette mümkün değil fakat her geçen gün yalanların arttığı, ?doğruların-gerçeklerin? göz göre göre saptırıldığı, ne yaparsan yap hor görüldüğün ?küçük bir grup (!)? olarak görülmek herşeyi giderek daha da belirsiz ve güvensiz hale getiriyor. Herşeyi bırakın ?ADALET? bile sorgulanır hale geldi ve güvenirliğini yitirdiyse çivisi çıkmıştır artık.

Read More»

Geç Kalınca …

Bizim evin sabah halleri pek bir şenlikli, sürprizli. Okula giden küçük  çocuğu olan evlerde benzer durumların olduğunu da düşünüyorum. Hep zamanında ya da birazcık erken gidip işleri toparlamak için plan yaparken, evden çıkışım  çoğu zaman hiç de öyle olmuyor. Kimi gün   çocukları uyandırmakla zorluk çektiğim oluyor, çantalarında eksik bir şey oluyor onunla vakit kaybediyorum.   Kıyafetlerini benim giydirmem için tuttururlar bazen. Allahtan yardımcımız yatılı , yazın bir de yardımcının otobüsü geç geldi derdimiz vardı.  Sonra  evden çıkarken öpüşme koklaşma rituelimizde epey sürüyor:) Sebepler, bahaneler çok özetle.  Benim işe gidişlerim ise genellikle  hep 5-10 dakika oynuyor, maalesef.

Geçtiğimiz günlerde 5-10 dakikayı aşan bir durum oldu, evden çıkış saatimiz mesai başlangıcıydı nerdeyse, üzerine 20 dak. yol ekle…. Stres oldum, yöneticim ise  benim tersine bir o kadar erkenci, hiç uyumadığını falan düşünüyorum çoğu zaman:( Soru soran yok ama açık ofise sürekli geç gitmek tedirgin edici bir durum.

Read More»

VARIMIZ, YOĞUMUZ

Sevgili Esra-Kadınca Bir blog mimlemiş bizi. Konu da çok hoş; hayatta neye varız neye yokuz.

Mime geçmeden önce; aslında ikimiz ayrı yazacaktık fakat baktık liste nerdeyse aynı, tek halde yayınlamaya karar verdik. Bizim sohbetlerimizde bu çok oluyor, msn de görüşürken bir şey yazıyoruz , birden arkasından aynı şeyleri yazdığımızı görüyoruz. Nazar değmesin diyoruz ve herkesin böyle dostlarının olmasını diliyoruz.

Şimdi hayatta her zaman Var‘larımız;

1-Doğruluğa, dürüstlüğe

2- Dostlarımızla her şeyi paylaşmaya; uzun sohbetler yapıp Türk Kahvesi yudumlamaya

3- Yeniden, tekrar anne olmaya

Read More»