uzay

İzmir Uzay Kampı’na Seyahat

Kızımız ilk kez bizden ayrı okul gezisine gitti  geçen haftasonu, İzmir Uzay Kampı’nda 2  gece 3 gün geçirdi. Bizden ilk ayrı seyahati olduğu için tedirgindik. Acaba bir şey olur mu, sıkıntı çeker mi,… binbir soru aklımızda uğurladık. Telefon aldı yanına  ama kamp programı yoğundu ve telefon serbest değildi. Ayrıca bizimki bizden rahattı, gayet keyfi yerinde eğlenmesiyle ilgiliydi.  Şimdi her yanımız teknoloji  ya ben gidiş yolunda (otobüs yolculuğu) başladım,   telefonla arayabiliyor muyuz diye whatsapp dan yazmaya. Gelen cevap “evet arayabiliyoruz ama arama şimdi kitap okuyorum.”  Bu çocuklar bizden öyle farklı ki 🙂  Neyse kampta telefon sınırlı da olsa sağolsun öğretmenleri whatsapp grubuna  neler yaptıklarını, fotoğraflarını paylaştı bol bol.   Biz gelecek mesaj bekleyen  velilerdik, haftasonu.:)  Öğretmenleri sonradan anlattı bizim gruptaki çocukların yatakhanede çarşaf nevresim takma maceralarını, hepsi sınıfta kalmış yatak hazırlamaktan:)  Çocuklarımızın sağlıkla büyümelerini görmek çok güzel,  bu daha ilk üstelik daha ne tatiller, kamplar olacak önümüzde…

Read More»

Maya Takvimi ve Kıyamet

Geçtiğimiz haftasonu Erciyes Üniversitesi Astronomi Klubu (Aster) tarafından hazırlanan Astronomi Günleri Programına katıldık , benim iki oğlum ve bir arkadaşları  olmak üzere dört kişiydik. Katılım çok fazla değildi. Kocaman salonda çoğunluğu Astronomi bölümü öğrencileri ve öğretim görevlileri olmak üzere 50-60 kişi vardı. Üniversite mensubu dışında sadece biz vardık. O yüzden konuşmacılar sunumlarına başlamadan evvel geldiğimiz için memnun olduklarını bir şekilde söylediler.

İlköğretimde astronomi eğitimi konusuyla başladı seminer. Konuşmacı, çocukların bu konuda yetersiz eğitim aldığını, bir çoğunun güneş nedir, bir yıl hangi olayla meydana gelir, veya mevsimler nasıl oluşur konusunda çok az bilgiye sahip olduklarından bahsetti. Yarım saat süren diğer bölümler de “Yıldızların Evrimi”, “Radyo Frekans Bölgesi Kirliliği” hakkındaydı. Sonunda bizim çocukların ilgisini çektiği için orada bulunmamızın sebebi olan Maya Takvimi ve Marduk Gezegeni ile ilgili sunuma geldi sıra.

 12.19.19.16.14 nedir?

Read More»

Astronot Olsanız Neler Yapardınız?

Oğuz Kaan’ın öğretmeni bir komposizyon yazmalarını istemiş. Konu şuymuş. “Astronot olsanız neler yaparsınız?”. Oğlum da kendi gözünden bir astronutun yaşadıklarıyla ilgili bir kompozisyon yazmış. Ben çok sevdim. Öğretmeni de çok beğenmiş.

“Şu an çok heyecanlıyım çünkü yarım saat sonra atmosferden dışarı çıkacağım. Ayrıca AY?a ilk ayak basan Türk ben olacağım vea şanlı Türk Bayrağı?nı Ay?a ben dikeceğim. Ve işte başlıyor..

Read More»