ted kayseri koleji

Bizde Sona Yaklaşırken

Son derken, okulların son günlerinden bahsediyorum, son günler hep koşturmayla geçiyor bizde. Cumartesi günü Oğuz Kaan ın sınıf kahvaltısını yaptık. Kahvaltıyı bir veli arkadaşımla birlikte düzenledik. Tüm velilerimiz, öğretmenimiz ve ailesi ve de çocuklarımızla birlikte güzel bir cumartesi sabahı yaşadık. İyi ki de böyle bir girişimde bulunmuşuz dedik, çünkü katılım ve memnuniyet oldukça yüksekti. Oğlumun 5. sınıfı bitirerek arkadaşlarından ve öğretmenlerinden ayrılacak olması, ve bununla ilgili öğretmenimizin yaptığı duygulu konuşma hepimizi hüzünlendirdi, hatta bn işi biraz daha ileri götürerek ağladım. Kahvaltı sonrası çocuklar mekanda at bindiler, parkta oynadılar, dostlukları ve birbirlerine olan bağlılıkları biraz daha arttı,

Read More»

Ak Masal – Kara Masal

Cuma akşamı bizim çocukların tiyatro gösterisini izlemek için okuldaydık. Kadir Mert tiyatro öncesi jimnastik gösterisi yapacaktı, kuzeni Kadir Alp de tiyatroda görevliydi. Yerlerimizi alıp heyecanla başladık izlemeye. Kadir Mert arka arkaya çemberler atarak girdi sahneye, arkasından da diğer arkadaşları. Aman ne heyecanlandım, ne gururlandım sevgili dostlar anlatamam. Jimnastik gösterisinden sonra Ak Masal-Kara Masal adlı oyun başladı. Turgut Özakman tarafından yazılmış oyunu tiyatroya uyarlayan okulumuz öğretmenleri çok başarılı bir iş çıkarmışlar ortaya. Uzun zamandır bu kadar güldüğümü, hatta gülmekten yanaklarımın ağrıdığını hatırlamıyorum. Tiyatro nun konusu kısaca şöyle:  Biri ak masalcı, diğeri ise Kara Masalcı diye bilinen iki hikayeci vardır. Kara masalcı, çocuklara anlattığı bol dövüşlü , sövüşlü, kavgalı masallarla kötü örnek olurken, Ak Masalcı çocuklara olumlu dersler çıkarabilecekleri güzel masallar anlatmaktadır. Ak masalcının anlattığı, çocuklarımızın canlandırdığı masallardan biri Keloğlan masalıydı. Keloğlan’ın rüyasına giren padişahın kızı, Keloğlan’a “gel beni babamdan iste”  demiştir. “Padişah’ın kızı beni babamdan iste diyor, istemezsek ayıp olur kıza” diyerek anasını da alan keloğlan çıkar Padişahın karşısına.

Read More»

Üstün Dökmen Konferansı’ndan

Prof. Dr. Üstün Dökmen dün Kayseri’deydi. Okulumuz TED Kayseri Koleji’nde “Ailede ve Okulda Kaliteli İletişim konusunda vereceği konferans için biz veliler de davetliydik. Kendimi bildim bileli severim bu ortamları. Konferans da öyle keyifli geçti ki iki saatten uzun sürdüğünü farketmeden sonuna geliverdik. Değil iki saat Üstün Hoca bütün gün konuşsa ben de dinlesem bıkar mıyım ? Bıkmam.

Nelerden mi bahsetti?Aile içi çatışmalarda sadece bir tarafın %100 haklı olamayacağını bu yüzden karşılıklı saygınınve hoşgörünün öneminden  ayrıca Türk kadınının toplumdaki yeri ve  erkek hegomenyasından bahsetti ve çocuklarımıza özgürlük tanımamız, tercih şansı vermemiz, onları kendimize bağımlı yetiştirmemiz konusunda öğütler verdi, konuyla ilgili örnekler sundu. “Konuşmasının sonlarına doğru salona artık yeni bir konuya geçelim dedi ve bir soru sordu Üstün Dökmen.

Kimler çocuklarına istediklerinizi yaptırabilmeniz için bir kaç tüyo vermemi ister?” dedi.

Read More»

İngilizce Festivali ve Yetenek Sizsiniz

Pazartesi günü okulumuzda İngilizce Festivalimiz yapıldı.  Festivalin bir bölümünde “Yetenek Sizsiniz” oynanacak üç jüri üyesi yarışmaya oy verecekti. Oğuz Kaan da bir müzik grubu kurmuştu ve ikisi gitar biri org çalan arkadaşlarıyla birlikte ingilizce bir şarkı söyleyeceklerdi. İngilizce Festivali genel olarak çok güzel bir organizasyondu.  Anasınıfı miniklerinin söyledikleri  sarkılarla başladı etkinlikler,  sonra hemen hemen her yaş grubundan öğrencinin katıldığı taklit show yapıldı. Sertap Erener’den Liz Taylor’a, Kanuni ve Hürremden Micheal Jackson’a kadar bir çok ünlünün taklidi yapıldı ardından da ingilizce kısa tanıtımları yapıldı. Benim en begendiklerimden biri yakın arkadaşımın oğlu Berat’ın yaptığı Elvis Presley taklidiydi. “Elvis’ten bile güzeldin oğlum” diyerek tebrik ettiğim Berat’a tüm hayatında başarlar diliyorum.Sabırsızlıkla beklediğim, oğlumun gösterisine gelince sıra kalbim heyecandan küt küt atıyordu.

Read More»

TED Koleji 2010 Yaz Şenliği

Bu pazar okulumuz TED Kayseri Koleji’nin 2010 yaz şenlikleri yapılacak. Babamız okulun mezunlar derneği yönetiminde olduğu için organizasyonu takipteyiz ailecek. Hangi oyunlar oynanacak, ne tür yemekler verilecek, popcorn da olacak mı, pamuk şekerci gelecek mi gibi soruları sık sık yöneltip bazen bunlatıyoruz kendisini. Bu şenlik olayına herkesin bakış açısı farklı bizim ailede. Babamız daha çok organizasyon, konuklar, sponsorlar, davetiyeler ve benzeri konulara kafa yorarken, Oğuz Kaan öncelikle tırmanma duvarı olmak üzere şişme oyun platformlarıyla ve diğer tüm oyunlarla ilgileniyor. Ben; ne giysem, saçımı nasıl yaptırsam, pazar pazar nasıl yetişirim diye düşünürken, bu konuda içimizden en telaşlımızın Kadir Mert olduğunu anladık.  Küçük oğlumun tek derdi oraya erken gitmek.

-“Erken gidelim baba, lütfen erken gidelim” diye ısrarlı birkaç kez söyleyince neden erken gitmek istediğini sorduk. Aldığımız cevap şu oldu.

-“Okulun en popüler yemeği (döner-pilav) bitmeden birkaç porsiyon yiyebilelim diye”.

Read More»

Okuma Bayramı

Son on gün bizim açımızdan oldukça yoğun geçti. Önce Oğuz Kaan’ın 23 nisan’da yaptığı dans gösterisi, Kadir Mert’in de dün gece yapılan okuma bayramı için en az Onlar kadar ben de heyecanlandım. 23 Nisan’da gösteriler, 3. sınıflar tarafından hazırlandığı için tüm öğrencilere farklı farklı görevler verilmişti. Oğlumun rolü ise vals yapmaktı. Erkekler siyah saten gömlek ve  pantalon giymiş krem rengi papyon ve kuşak takmışlardı,  kızlar ise krem rengi tuvaletlerinin içinde çok şıktılar. Vals gösterisi çok güzel hazırlanmıştı ama bunun yanında diğer tüm gösteriler de mükemmeldi. 23 Nisan’da Ted Kayseri Koleji’nin Atatürk’e  ve laik Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışır şekilde kutlama hazırlayan tüm öğretmenlerini buradan tekrar tebrik etmek ve onlara içten teşekkürlerimi sunmak isterim.

Read More»