sünger

Tavşan Diş Çıkarıyor

Bizim ailenin çocukları diş konusunda erkencidir. İlk dişleri en geç 5 aylıkken çıkar, sonra da yaşıtları 1. ve hatta 2. sınıftayken diş düşürürlerken, bizimkiler anasınıfnda bu işi hallederler.

Oğuz Kaan ve Kadir Mert’in kuzenleri Batu da anasınıfına başladığı bu haftalarda  iki süt dişine çoktan veda etti bile. Geçenlerde oyuncak günü için okula daha önce yaptığımız Dişlek Tavşan’ı götürdü. Tavşan a baktığımda bir gariplik farkettim. Sünger kullanarak yaptığım dişleri kopmuştu. Dişleri niye koptu tavşanın Batu’cum diye sordum. Kopmadı yenge, düştü dedi. Yerlerine yenisi çıkıyormuş dediğine göre, tıpkı kendininkiler gibi. Böyle işte. Bizim dişlek tavşan da süt dişlerini düşürdü yerine yeni ve kalıcı dişleri çıkacak.

Read More»

Süngerden Maketler- Real Construction

Oyuncakçılarda  erkek çocuklara yönelik oyuncaklar arasında sergilenenen gerçek yapı setleri (Real Construction) bir süredir el becerilerine meraklı kızımın ilgisini çekiyordu.  Oyuncaklarda cinsiyet ayrımı  yapılmasının çok  mantıklı olmadığını düşünüyorum, zira her çocuk kendi ilgi alanlarına göre oyuncak seçimini gayet iyi  yapıyor zaten. Real  Construction  Başlangı Seti;    değişik şekil ve ebatlardaki süngerlerplastik çiviler, çekiç ve testereden oluşuyor, çocukların kendi tasarımlar ile maket yapmalarını sağlıyor. Testere, çivi ve çekiç  çocukların kullanımına uygun emniyetli oyuncaklar, süngeri kesmek ve birleştirmek için.  Malzemeleri doğrultusunda ev , uçak, kaykay, vs.. istedikleri maketi yapabilirler.

Read More»

Sünger Bob Çantacık

Benim çocukların, bazı firmaların verdikleri ayıcıklı foklu veya benzeri aksesuarları olan telefon kılıflarını boyunlarına asıp amacından farklı şekillerde kullandıklarını farkettim. Mesela içine küçük toplarını, mighty beans leri veya Nurf gibi oyuncak silahlarının sünger mermilerini koyup boyunlarına asarak yanlarında bulunduruyorlar. Evdeki bu gibi çantacıklar da sınırlı olduğu için tartışma engelleme amaçlı bir tane de ben yapmaya karar verdim. Bunun için sevimli karakter sünger Bob’u sectim.

Benim çocukların, bazı firmaların ürün aldığımızda beraberinde verdikleri ayıcıklı, foklu veya benzeri aksesuarları olan telefon kılıflarını boyunlarına asıp amacından farklı şekillerde kullandıklarını farkettim. Mesela içine küçük toplarını, mighty beans leri veya Nurf gibi oyuncak silahlarının sünger mermilerini koyup boyunlarına asarak oyun oynarken yanlarında bulunduruyorlar. Evdeki bu gibi çantacıklar da sınırlı olduğu için tartışma engelleme amaçlı bir tane de ben yapmaya karar verdim. Bunun için sevimli karakter sünger Bob’u sectim.

Read More»

Pireti Vumın

Çocukların sınıfları büyüdükçe ilgi alanları ve algıları da değişiyor. Geçen akşam Oğuz Kaan eve geldiğinde yeni öğrendiği şarkının çok hoşuna gittiğini defalarca söyledi durdu, hatta bütün sınıf çok beğenmiş şarkıyı, harika bir şarkıymış…O güne dek böyle bir paylaşımda bulunmamış olduğu için babasının da benim de hoşumuza gitti beğendiği şarkılar olması.. Youtube dan dinleyelim diye o kadar ısrar etti ki, şarkıyı bulması için telefonumu verdim. Meğerse beğendiği şarkı “Pretty Woman ” değil miymiş :)) Bizim şarkıyı çok iyi bildiğimizi , üstelik şarkının bir de filmi olduğunu ve bunu bile! bildigimizi duyunca o kadar şaşırdı ki, demek ki  hayat kendileri doğduğundan itibaren başladı zannediyor bu gençler:))

Read More»

SÜNGERDEN BALIK

Geçen sene anaokul öğrencisi olan büyük oğlumu görmek için okula gittiğim de, bir kaç kez okulun bahçesinde su dolu büyük kabın etrafında arkadaşlarıyla birlikte toplanmış oyuncaklarını yüzdürürken görmüştüm. Bu sene,ünite konularıyla alakalı olarak benzer oyunlar oynamak sırası küçük oğlumun olsa gerek ki geçtiğimiz hafta gelen aile katılım çalışmamız, “çocuklarınızın su oyunlarında oynamaları için süngerden balık hazırlayın” şeklindeydi.

Read More»

SÜNGERDEN SÜNGER BOB

Bir pazar sabahı çocuklara krep yaptım. Krep yapıp da havaya atmadan çevirmek olur mu. Gösteri zamanı deyip becerimi bir de çocuklara gösterdim. Hayranlık dolu sözler beklerken “aman annee, sünger bob bile senden güzel krep çeviriyor” diyerek beni şaşırttılar. Küçük oğlum bir de ekleme yaptı. “Üstelik sünger bob kendi ayakkabılarını kendisi bağlıyor. Demek ki bu ayakkabı bağlama işi çocuklukta önemli bir mevzu ve Sünger Bob da önemli bir şahsiyet.

Sünger bob benim de en sevdiğim çizgi film kahramanlarından oldu. Ne zaman televizyonda filmi başlasa çocuklar beni çağırırlar anne gel senin sevdiğin çizgi film başladı diye. Öyle saf öyle temiz ki bazen üzülürüm bile haline.

Read More»