peynirli poğaça

Çocuklara Peynirli Poğaça

Bütün bir dönem boyunca derslerine çalışan çocuklarımız bugün karnelerini alıyorlar. Tüm çocuklarımıza  bol bol dinlenebilecekleri, eğlenebilecekleri iyi bir tatil olmasını diliyoruz.  Onlar karne alıp okuldan gelmeye bu poğaçaları hazı etmeye çalışacağım.

Fotoğrafta görülen poğaçaları geçenlerde gelen misafirlerim için yaptım. Kabartma tozuyla yaptığımız için mayalı olanlardan daha dayanıklı olan bu puaçaları misafirlerim için bir gün önceden yaptım. Yaptım ama peyniri ya çok bol koydum ya da çok yağlıydı o yüzden hepsi tepsiye aktı ben de oturdum baştan başka peynirle ve daha az koyarak yaptım. İkinci seferdeki çok güzel ve şekilli oldu. İşte kabartma tozuyla yaptığım peynirli poğaçalarım.

Read More»

Pamuk Poğaça

Biz küçükken annem bize yumuşacık poğaçalar yapar içlerine peynir, domates, biber koyardı. Bayıla bayıla yerdik özellikle de ilk yapıldığı gün. Ben de çocuklarıma yapmaya çalışıyorum. Bazen ekmek makinasına göz kararı malzemeleri koyup hamur yoğurma programında tesadüfen tutturarak,  bazen de arkadaşlarımda yediğim tarifleri alarak yapmaya çalışıyorum. Nedense her zaman başarılı olamıyordum. Bu tarifi ise çok yakın bir arkadaşımdan aldım ve defalarca uyguladım. Her seferinde de hem ben hem de ikram ettiğim arkadaşlarım çok beğendiler.

Tarifin adı pamuk poğaça ama bir yerde de sosyete çantası dendiğini duydum. Böyle söylenmesinin sebebi farklı şeklinden ileri geliyor olsa gerek. Malzemeleri sayayım, yapılışını anlatırken şeklinden bahsederim.

Read More»

Peynirli Poğaça

Ekmek makinasını yeni aldığım zamanlarda yani yaklaşık 5-6 sene önce, ev de ekmek yaptığımı ve makinadan çok memnun olduğumu söylemediğim hatta  pişirip yedirmediğim kalmamıştı. Yazlık evdeki komşulardan biri de makina aldı benden sonra üstelik kalabalık bir aile oldukları için iki tane birden. Hem ekmek, hem poğaça, hem kek, bir de reçel ne yapılabiliyorsa yapıyor ekmek makinasının tüm imkanlarını kullanıyordu.Ben sadece ekmek yapmak için kullandım uzun süre, sonra nedense uğraşmaz oldum, hatta yaptığım ekmekler kabarmaz oldu.  

Portakal Ağacı‘ndaki  bu tarifi görünce ise teredütsüz denedim ve çok beğendim.

Read More»