oyun

Çocuğunuzun Başarılı Olmasını İstiyorsanız Daha Fazla Oynamalarına İzin Verin

Biz evebeynlerin çocuklarımıza bırakabileceği en iyi mirasın onları iyi yetiştirmek olduğunu düşünüyoruz. Çocukluklarında onları doğru yönlendirmek, doğru ortamlarda bulundurmak, bilinçli olarak oynamasını ve arkadaş edinmesini sağlamak gibi şeyler. Ve tabi bunu yaparken onları baskılamamak ve özgür olduklarını hissetmelerini sağlamak… Yani çocuk yetiştirmek,  asla sadece onun yemeğini yedirmek ve bakımını yaptırmaktan ibaret değil. Son okuduğum Bahar Eriş’in kitabında da vurgulanan bu idi.

Bu konuda edindiğimiz bilgileri paylaşmayı seviyoruz. Önemli olduğunu düşündüğümüz yeni bir araştırmaya göre;

Çocuklarımıza zeka geliştirici oyuncaklar diye aldığımız ürünlerle onları bütün gün evin içine hapsetmek her ne kadar doğru değilse, onları bu zeka oyuncaklarından mahrum bırakarak sadece dışarda oynamalarını sağlamak da bir o kadar tehlikeli. Ünlü zeka geliştiren oyuncaklar üreten şirketlerden biri olan Lego’nun CEO’su “Çocukların daha fazla oynamasını sağlamak, onları işyerleri ve toplumla ilgili donatacaktır” sözüyle, daha fazla oyun oynamanın onların gelecekte daha başarılı işler yapabileceklerini gözler önüne seriyor.

Read More»

Yoyo yu Nerden Öğrendim?

Yılbaşı çekiliş hediyesi yoyo ile geldi oğlum eve,  henüz nasıl oynacağını çözememiş ama çok beğenmiş hediyesini.

Aa ben çok iyi oynarım deyince inanmadı önce görene kadar.   Birkaç alıştırmadan sonra  güzel çevirebildim 🙂

-Anne nerde öğrendin ?

-Çocukken oynardık.

– Hıı? videolardan mı öğrendin  önce?

Read More»

İlk Misafir Heyecanı

Yaklaşık 1 aydır gün sayıyordu İrem bu cuma organizasyonu için. Okuldan yakın arkadaşı ile servisle bize gelip oynayacaklar sonrasında annesi arkadaşını alacaktı. Plan tüm ayrıntıları ile annelerden habersiz yapılmış ve karar verilmişti çoktan,  ayrıca çok da  heyecanlıydı her ikisi de. Ben kendi adıma  arkadaşının annesinin haberi olup olmadığı konusunda tereddüt ettim ilk önce. Sonrasında konuştuk annesiyle hafta sonu hep birlikte ağırlamak istedim ama cumartesi veli toplantısı olduğundan (aynı zamanda kendisi okulumuzda öğretmen) ve kızların heyecanını  da göz önüne alarak ertelemek istemedik.

Read More»

Akıllı Çay Bardağı ile Minecraft

Tatile giren çocuklar oyun ister, gezmek ister, oyuncak ister…     Biz de onları eğlendirmenin peşindeyiz.

Bugün yağmur ve kapalı hava olması sebebi ile evdeydik.   Evde olunca ister istemez bir süre sonra bilgisayar oyunlarına dalıyorlar. Bugünlerde  başta bizim çocuklar olmak üzere 8-13 yaş arası  tanıdığım çoğu çocuğun  favori  oyunu Minecraft. Küplerle hayal güçlerini kullanarak kendi dünyalarını yaratıyorlar. Bu arada  küplerle  binaları yaparken  hayatta kalmaları önemli . Önlerine  zombiler çıkabiliyor.   O kadar favori ki oyunun nasıl  oynandığı  konusunda  bir çok video var.  Hatta  iyi minecraft oyuncuları kendi videolarını da yüklemişler.  İlginizi çektiyse googledan kolayca ulaşılabiliri orijinal sitesi burada. Bilgisayar, ios ve android versiyonları mevcut.

Read More»

iPhone iPad Oyunları- Son Favorilerimiz

Gündüz bize ait telefonlarımız, akşamları  belirli süre çocukların oyun arkadaşı oluyor.  Birlikte yüklediğimiz oyunları  kimi zaman sevmiyorlar,  bazılarını oynamaktan sıkılıyorlar.  Ben de demirbaş olanları bırakıp  zaman içerisinde belli aralıklarla temizliyorum  oyunları.

Bu günlerde severek oynadıkları oyunlardan bir kaç oyunu paylaşmak istedik.

Lego’ya ait iki oyun; Lego ve Lego Duplo.  4-5 yaş çocukları için çok eğlenceli. Lego parçalarından araçalar , objeler oluşturarak, hareket ettiriyorlar, süpriz hediyeler kazanıyorlar.

Read More»

Komşu Çocuklarla Birlikte Yaz Oyunları

Yazla birlikte yeni evimizde de arkadaşlar edindi İrem. Kışın pek ortalıkta görünmüyordu çocuklar  ve İrem yalnız kalırsa diye üzülmüştüm. Şimdilerde ise akşam  geç saatlere kadar birlikte oynayabildiği arkadaşları var.  Öğlen güneşli saatlerde dışarıda oynamalarını istemediğimden sıcak saatleri evde geçiriyor. Genelde de telefon açıp  bir arkadaşının bize gelip gelemeyeceğini  ya da arkadaşına gidip gidemeyeceğini soruyor. Kendi yaşıtı bir kız arkadaşıyla  bizde oynadıkları bir gün  yine telefonla konuşuyoruz.

-Ne yapıyorsunuz arkadaşınla ?

-Garip garip hareketler yaptık, minişlerle oynadık, bana 2 bebek hediye etti.

Ben  garip hareketleri hoplama zıplama diye yorumladım direk , bizimki bayılır akrobasiye.  Meğer başkaymış anlamı söylemek istememiş sanırım, eve gelince anladım.

Read More»