domates

Kışa Hazırlık Yiyecekler

Şu günler kış hazırlıklarının yapılması için son güneşli günler. Bu günlerde biber ve kabak kurutmaya çalışıyorum. Biberleri ipe dizerek kurutuyorum, kabakları ise dilimleyip sadece ara ara ters yüz etmek yeterli. Ara ara ani bastıran yağmur alelacele hepsini toplayıp içeri almamıza, sonra tekrar dışarı çıkarmamıza neden oluyor. Pastırma sıcakları denen sıcak günler de dahil olmak üzere daha önümüzde epeyce güneşli gün olur diye düşünerek sebze ve meyve kurutmaya devam ediyorum…                                

Read More»

Domates Kurusu Salatası

Herkese günaydın….Güzel bir hafta olması dileğiyle sağlıklı bir tarifle başlamak istedik bu haftaya; Domates Kurusu Salatası. Bir önceki yazımda bahsettiğim kurutma işleri sadece meyveler için geçerli değil elbet. Patlıcan, biber, fasulye gibi domates de kurutulabiliyor. Kışın sulu yemeklerde çok sık kullanıyorum ama en çok bulgur pilavında seviyorum kurutulmuş domatesleri.  Geçen yıl kuruttuğumuz yeşil fasulye ve patlıcanlardan ve domateslerden yaptığım salatayı hatırlarsınız. Kurutulmuş yeşil fasulye salatası, çok farklı ve lezzetli bir salata, üstelik tam diyet yapanlara göre. Domateslere dönecek olursak,  kendiniz kurutacaksanız mukavva veya tahta üzerinde üzerlerine az tuz serperek kurutulduğunu söylemeliyim. yoksaki küflenebiliyorlar. Kurutun ve bez torbalarda saklayın.Kurutmak için uygun ortamınız yoksa hazır halde de bulabilirsiniz.   Domates kurusu ile yapılan salatayı yemeye doyamayacaksınız. İşte tarifi: 

Read More»

Bahçe Hazırlıkları Başlasın!

Bahar geldi ya benim bahçe hazırlıklarım başladı, yaşasın ! Geçen senelerde de yaptığım gibi domates ve biber fideleri için hazırlıklar yaptım haftasonu. Sebze yetiştirmek bana çiçeklerle uğraşmaktan daha keyifli gelmiştir her zaman. Fide yetiştirmek için aktarlarda satılan bölmeli plastik kaplara saksı toprağından doldurdum. Domates çekirdeklerini geçen yazdan güzel domateslerden çıkarmış, havlu kağıt üzerinde kurutmuştum. Hatta üstlerine yazmış olduğum ” güzel domates”, “çok güzel domates” gibi notlar beni çok güldürdü. Biberleri tohum halinde satın aldık.  İki farklı tatlı biber tercih ettim. Toprağa ekmeden evvel tohumları suyun içinde bir kaç saat beklettim.. Her bir bölüme iki üç tane biber tohumu koydum ve fıskiye ile hafifçe suladım. Domates çekirdeklerini birbirinden ayırmak zor olduğu için her bölmeye üçer beşer tohum ektim. Büyüdükçe ayırmak gerekecek hepsini. Şimdilik radyatörün altına koydum. Hava biraz daha ısınınca önce terasa sonra da bahçeye terfi edecekler.

Read More»

Pirpirim Çiçeği

Antalya’ya kardeşime gittiğimde kendi balkonunda yarattığı muhteşem bahçeye hayran kalmıştım. Çiçekleri hem güzel hem de çok bakımlıydı…Kardeşimin balkonunda en beğendiğim çiçeğin adını öğrendiğimde çok şaşırdım. Çünkü çiçeğin adı semizotu’ydu. Çiçek işi benim pek beceremediğim bir iştir, uzmanlık alanım daha çok sebzeler:) Yetiştirdiğim domatesleri ve diğer sebzeleri burada anlatmıştım.

Yine de semizotu ( pirpirim) çiçeğinden bir ufak saksı yapıp Kayseri’ye getirdim. Semizotu yabani ve çiçek aşılanmış hali. Normal semizotunun çiçek açtığını sanmıyorum.

Read More»

Kolayca Biber Salçası

Kış hazırlıkları, kurutmalar, pestiller demişken salçasız olmaz tabi..Domates salçasını her sene yaptırdığımız tanıdığımıza yaptırdık koyduk bir kenara. Ama salça var diye bir kış boyu domatessiz geçmez diyerek geçen sene yaptığım domates sosunu da yaptım , az olduğuna kanaat getirip biraz daha yapacağım. Çünkü domates çorbası, makarna sosu ve menemen başta olmak üzere domates sosunu bir çok yemekte kullanıyorum. Sosun yapılış detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Geleyim artık sadete..anlatmak istediğim aslında biber salçası.

Read More»

Organik Sebzelik’ten Bildiriyorum


Sebzeliğime gösterdiğim kadar çiçeklerime özen göstermiyorum sanırım. Varsa yoksa sebzelik. Her gün düzenli olarak sulamaya, sebzelerden daha çok büyüyen otları yolmaya, çapalamaya,  gidip gidip bakmaya sonra bir daha bakmaya vakit ayırdığım kadar birçok şeye vakit ayıramıyorum. Emeğimin karşılığını aldıkça da daha çok keyif alıyorum bunları yapmaktan. İşte benim sebzelikte son durum:

Read More»