Atatürk’ten anılar

Bizden Biri Atatürk

Yıl 1935

Cumhuriyet in 12. kuruluş yıldönümü kutlamaları yapılacaktır.

Gazeteler, milletvekilleri, halk… Bunun için binlerce slogan önerisi atılır ortaya.

Sonunda bütün öneriler toplatılıp Atatürk’e sunulur.

Atatürk, ortaya konan önerileri tek tek okumaya başlar.

” Atatürk bizim en büyüğümüzdür!”

Üstünü çizer.

“Atatürk milletin en yükseğidir!”

Üstünü çizer.

“En büyük Türk, Atatürk!”

Üstünü çizer

” Türk milleti asırlardan beri bağrından bir MustafaKemal çıkardı!”

Üstünü çizer … çizer… çizer

Önüne getirilen bütün önerilerin üstünü çizen Atatürk, sonunda şu cümleyi yazar:

Read More»

Nice 19 Mayıs’lara!

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun!

92 yıl önce bugün Atatürk Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıkarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşununun ilk adımı olan Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış oldu. Cumhuriyet’in kuruluşundan yıllar sonra, ne zaman doğdunuz diye sorulduğunda “19 Mayıs” diye cevaplayarak bu günün kendisi için önemini belirtmiş oldu Atatürk.

Bu yazıyı yazmak için 19 Mayıs’la ilgili döküman ararken neler buldum neler annemin arşivinden; eski dergiler mi dersiniz, gazete küpürleri mi, sararmış kitaplar, neler neler. Hepsine hızlıca bir göz attım ve en çok hoşuma giden ve daha önce bu özel günlerde sizlerle paylaşmadığımz Ulu önder Atatürk’ten Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği ve “bugünü” hediye ettiği gençlere öğüt niteliğinde bir vecizeyi yazmak istedim.

“Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin: Hiç kimseyi aldatmayacaksın. Ülke için gerçek amaç ne ise, onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır; herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır, fakat sen buna karşı direneceksin. Önüne sonsuz engeller de yığacaklardır. Kendini büyük değil, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin.”

Yine bugünle ilgili bir de şiir paylaşmak istiyorum Cahit Külebi’den.

Nice 19 Mayıs’lar kutlamak dileğiyle.

Read More»

Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler

Cumhuriyet Bayramını kutlayacağımız bu haftada çocuklarımıza  kendimiz   Atatürk’ü nasıl anlatabiliriz diye düşünürken   kitapevinde rastladığımız, Can Çocuk Yaınlarından çıkan, Süleyman Bulut tarafından  derlenmiş anılardan oluşan bir kitap, “Büyük  Atatürk’ten Küçük Öyküler-2”.  Gerçi 2. kitaptan başladık ama anıları okuduktan sonra 1. kitap da listemizde. Süleyman Bulut’un önsözde de yazdığı gibi  Atatürk hakkında bir çok yerde, pek çok şey yazılıp söyleniyor, kaynak gösterilmeyince gerçekle gerçek olmayanı ayırt etmek zorlaşıyor. Yazar burdan yola çıkarak,  kitaba kaynağı olmayan öyküleri almamış.

Çocuklarla birlikte biz de severek okuyoruz Ata’mızın anılarını. Kitaptan en hoşumuza gidenlerden buraya alabileceğimiz uzunlukta  olan bir anısını paylaşmak istiyoruz.

Read More»

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

“Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanacak devam edecek ve mutlaka başarılı olacaksınız.”— Mustafa Kemal Atatürk.

88. yılını kutladığımız  Zaferimizin, birkaç yıldır sönük geçen  Zafer Bayramı kutlamalarımız bizi üzüyor aslında. Bayramlar sadece okul müfredatında olduğu için mi kutlanıyor sorusunu aklımıza getiriyor ne yazık ki?

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun, çoşkulu olsun, bayram gibi olsun.

Atatürk ün başyaveri Salih Bozok’un Paylaştığı anı, ne çok şey anlatıyor değil mi?

Read More»

YA KABİLİYETSİZ BİR BİR MİLLETİN BAŞINDA OLSAYDI

Önümüzdeki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor ve Atatürk’ün gençlerle  bir anısını paylaşmak istiyoruz.

“””

1937 yılında  bir eylül akşamı on arkadaş iki sandala binerek Florya’da geziyorlardı. Bir aralık deniz köşkünde bir sandalın kendilerine doğru geldiğini farkettiler. Herkes gürültüyü kesmişti. Atamızın gür, aynı zamanda müşfik sesi  duyuldu:

-Çocuklar eğlentiniz çok hoşuma gitti. Aranızda bulunmayı arzu ettim.

Gençler bu ani ziyaretten son derece memnun ve heyecanlı derhal Ata’nın bizzat kullandığı sandalı aralarına alıyor. Üç sandal mehtaba karşı yol alıyor.

Read More»