anı

Son Okuduklarımız

Çocuklar Nasıl Başarır – Mümin Sekman , Bahar Eriş

Kitap yeni ve çığır açan araştırmalardan klasik ve değişmez gerçekleri içeren 50 araştırma ve yorumlardan oluşuyor.

Çocuğa verdiğimiz isimden, küçükken yaşanılan derin acıların başarıya etkisinden, yapılan kahvaltı ve uyku süresinin etkisi gibi her biri birbirinden değerli ve ufuk açıcı araştırmalar.  Yeni öğrendiğim araştırmalar yanında bildiğim konuların altındaki araştırmaları öğrenmek de oldukça keyifliydi. Kitabı aralıklı olarak okudum, 2-3 araştırma ardından mola. Bahar Eriş’in daha once okuduğum “Anne Beynim Aç” kitabını da çok sevmiştim,  burada. Kitabın en beğendiğim araştırması diye ayırt edemiyorum, her araştırma kendi içerisinde kıymetli… Yine de altını çizdiğim cümlelerden bir kaçını yazayım;

Read More»

19 Mayıs Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı – 101.Yıl

19 Mayıs coşkusunu yaşamamıza  korona günleri, evde kalmamız engel olamazdı elbette.  Ata’mızın Samsun’a ayak basması ve milli mücadelenin başlangıcının 101. yılı… Bu  ülkede hür yaşayabiliyorsak  bunun  başlangıcıdır 19 Mayıs,  ülkenin içinde bulunduğu o günlerde hiç kimsenin aklına gelmeyen  mücadele yolunu seçtiği , için minnettarız Atatürk’e.  Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve Kurtuluş Savaşına katılan herkesin ruhları şad olsun.

Biraraya gelerek gruplar halinde, gösterilerle kutlayamadık evet ama BAYRAM içimizdeydi.

Read More»

Son Okuduklarımızdan; Zarafet, Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş, Gölgesizler

  Zarafet- Audrey Hepburn’ün Hayatı ; Donald Spoto;

Kitabı okumadan önce  Audrey Hepburn hakkında bildiklerim; güzelliği, kendine has tarzı olduğu ve Unicef yararına yaptığı çalışmalarla iyilikseverliğinden ibaretti.  Biyografisini okuduğumda ise özellikle çocukluk- gençlik dönemi çok etkiledi beni. Hollandalı  Barones annesi ve İngiliz babasının boşanmasından sonra   ile 6  yaşında İngiltere’de yatılı okula başlıyor, babası ile daha fazla görüşebilmesi hedeflenirken tam tersi oluyor 🙁 Sonrasında 2. Dünya Savaşı ile birlikte Hollanda’ya dönüyor fakat Hollandayı etkilemeyeceğini düşündükleri savaşın tam içinde buluyorlar kendilerini. Savaşa ait anıları çok acı elbette.  “Naziler hakkında duyduğunuz ya da okuduğunuz hiçbirşeyi abartı sanmayın. Gerçekler, hayal edebileceğinizin bile ötesindeydi” diye tanımlıyor savaş yıllarını.

Audrey aslında balerin olmak istiyor fakat savaş yıllarında kasları ve yeteneği olumsuz etkeileniyor. Tekrar  balerin olmak için uğraşırken küçük rollerle tiyatroya başlıyor. Ve bizden önceki dönemin daha yakından tanıdığı ünlü bir aktris oluyor. Belçika’da doğan Audrey ‘in evinde Flemenkçe, İngilizce ve Fransızca konuşuluyor.  Bu sebeple “Yorulduğumda dinlenebileceğim bir dil yok çünkü kulağım asla tek bir diksiyona alışmadı. Eleştirmenlerin konuşmamu tuhaf bulmasının sebebi bir anadilimin olmaması” diyor.   Filmlerinde kendi kıyafetlerini seçiyor, modacısı Givency e kadroya dahil ediyor üstelik.  Kitapta evlilikleri , çocuk arzusu,   çoçukları  ile ilişkisi ve  hayatının son yıllarında Unicef e katkıları anlatılıyor.

Çocukken yaşadığı sıkıntılar, savaş yıllarında direnişe yardımlarındaki korkusuzluğunun yansıması   hayatının ileri döneminde  Unicef’le birlikte   çocuklara verdiği  emekleriyle,  yardımlarıyla,  kimsenin girmediği bölgelere korkusuzca girmesi ile gösteriyor kendini. Severek okuduğum bir biyografi oldu.

 

 

Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş; Banu Özkan Tozluyurt, Esra Aylin Akalın ve Mine Çakır tarafından derlenen kitap çok eğlenceli hikayelerden oluşuyor. Çok sevdiğimiz Lale Ablamız ( Lalenin Bahçesi) ve Mavianne‘yle birlikte 99 kadının kuytu köşedeki sırlarını anlattıkları hikayelerden oluşuyor. Maalesef  hangi hikaye kimin bilemiyorsunuz. Acı, tatlısı, komiği ile birbirinden farklı sırlar… Bizim başımıza asla gelemeyecek  bir arkadaşımızın bize anlattığı başından geçenler 🙂

 

 

 

Gölgesizler– Hasan Ali Toptaş. – Kitabı 1994 Yunus Nadi Ödülü aldığı için tesadüfen aldım aslında. Hasan ali Toptaş hakkında bilgi sahibi de değildim 🙁 Güzel bir roman okumak istiyordum ve ilk sayfadan itibaren karamsar olaylar içermesine rağmen elimden bırakamadım. Kitabı yarılamıştım ki arkadaşım kitabı gördüğünde  aa bunun  filmi de / Candan Erçetin’in şarkısı da var dediğinde hatırladım şarkıyı, gitmek isteyip gidemediğim filmi.  Devamını okurken hep şarkı çaldı kulaklarımda.Kitap öyle  farklı ki filme nasıl aktarıldı acaba? Ekşi sözlükte 20 sayfa yorum var kitap hakkında. Acayip, etkisinden hemen çıkamayacağınız bir kitap.

Hayat…

Hayatta herşey iç içe, üzüldüğün bir olay aynı zamanda güldüğün başka bir anıya da dönüşebiliyor. İrem, Kerem birlikteyiz  ve annemin son zamanlarda artan unutkanlığı için doktora gideceğimizden bahsediyorum.  Kardeşlerimle birlikte son günlerde kafamızı meşgul eden konu, niyetim çocuklara bunu anlatmak da değildi aslında. Ama hafta sonu neler yapacağımızı konuşurken söylemiş oldum. Kerem takıldı.

-Anneannem ne unutmuş?

-Bazı şeyleri untuyormuş o yüzden doktora gideceğiz.

-Doktorda ne unutmuş?

Read More»

Sonunda Trampolin

İrem yaklaşık 3 yaşlarındayken ” trambolinde zıplamak istiyorum” diye dedesini ikna edip upuzun bir sıra bekletip sıra kendilerine geldiğinde  ” benim karnım acıktı” diyerek yapmamıştı.  İrem’i  o dönemde salıncakta  bile  kemer takarak sallayan babamın  trampoline ikna olmasını hayretle karşılamıştık. O ise ” İrem bana bir saat sıra bekletti sonra da kaytardı” diye senelerce anlatıp durdu.

Geçtiğimiz hafta ki Adana seyahatimizde İrem  trampolinde zıpladı ilk kez.  İlk yükseldiğinde biraz korktu ama sonrasında çok eğlendi.  Babamın dilinden de kurtuldu böylece:)

Read More»

Oyun ve Kazanmak

Sihirli kelime “oyun ve kazanmak” oğlum için. Geçen gün elimde Meraklı Minik’in eşleştirme kartları “Hadi Oynayalım” dediğimde hiç yüzüme bakmadan o andaki işine devam etti. Sonra kartları  kapalı olarak dizip “Oyun başlıyor, bakalım kim kazanacak” dediğimde ise koşarak geldi oturdu ve başladık oynamaya.

Kızımda az   yaşadığım bir kazanma hırsı var, doğuştan mı, burcundan mı, biz mi tetikledik hiç bilmiyorum.  Hayatta söylediklerimiz bumerang gibi gelir bizi bulurlar  inanırım.  Benim de anne olmadan- olduktan sonra  en anlamadığım şey “anne-babaların çocuklarının oyunu kazanması ve ağlamaması için  herşeyi yapmaları” idi.

Read More»