19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun! Aşağıdaki yazı Nutuk’tan, Atamız’in Samsun’a çıktığı zaman ülkenin içinde bulunduğu durumu , kurtuluş alternatiflerini ve kendi kararlılığını anlattığı kısımlardan alıntıdır. Samsun’a çıktığım gün genel durum ve görünüş 1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyledir: Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, […]

Gençlik Marşı’nın Öyküsü

19 Mayıs Atamızın Samsun’a çıkışıyla özdeşleşen Gençlik Marşımı’zın yeni öğrendiğim güzel hikayesini  bugün kutlamakta olduğumuz bayram dolayısıyla sizlerle paylaşmak isteriz. Herşey inanmakla başlıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mız Kutlu olsun. “Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün, elimde  hiç bir maddi  kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim […]

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun! Aşağıdaki yazı Nutuk’tan, Atamız’in Samsun’a çıktığı zaman ülkenin içinde bulunduğu durumu , kurtuluş alternatiflerini ve kendi kararlılığını anlattığı kısımlardan alıntıdır. Nutuk’un sadeleştirilmiş hali ile çok daha anlaşılır, sadeleştirme için teşekkürler Prof. Dr. Zeynep KORKMAZ Samsun’a çıktığım gün genel durum ve görünüş 1919 yılı Mayısının 19’uncu […]

YA KABİLİYETSİZ BİR BİR MİLLETİN BAŞINDA OLSAYDI

Önümüzdeki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor ve Atatürk’ün gençlerle  bir anısını paylaşmak istiyoruz. “”” 1937 yılında  bir eylül akşamı on arkadaş iki sandala binerek Florya’da geziyorlardı. Bir aralık deniz köşkünde bir sandalın kendilerine doğru geldiğini farkettiler. Herkes gürültüyü kesmişti. Atamızın gür, aynı zamanda müşfik sesi  duyuldu: -Çocuklar eğlentiniz çok hoşuma gitti. Aranızda bulunmayı […]

CUMHURİYET PRENSİPLERİNİ SEVDİRİNİZ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Ve Spor Bayramı’mızı kutladığımız bu günlerde; Atamızı, O’nun sözleriyle anmak istedik. (20 Aralık 1930’ta Hakimiyeti Milliye’de yayınlanan yazı; Atatürk’ün seyahat sonrasında beğendiği faaliyetlerinin ardından yaptığı bir konuşma.) “”Siz milliyetçi zümre, halk ile konuştuğunuz zaman yüksek sesle söylemeyi unutmayınız. Yüksek ses imanın ifadesi olduğu vakit tesir yapmaktan hali kalmaz. Yolunda […]