TAŞ BOYAMA

1. sınıf velileri iyi bilir, çocuklara ödev yaptırmak biz anneler için neredeyse bir işkencedir. 2. sınıfta ise işkenceci minikler yerini çoktan ödev sorumluluğunu bilen sessiz sakin ödevini yapıp bitirdikten sonra “anne bir kontrol eder misin?” diye getiren ideal öğrencilere bırakır, bizde şimdilik vaziyet hemen hemen buna yakın. Bana düşen, zamanı doğru değerlendirip ödevini bitirdikten sonra bana da derin bir […]

OKUMA BAYRAMI

Okulumuzda uzun bir süredir tüm 1. sınıflar okuma bayramı için çalışıyordu. Oğlum “ingilizce drama” rolü için için seçilmişti. Haftalarca çalıştılar, provalar yaptılar. Perşembe günü eve gösteride giyeceği kıyafetler gönderildi. Cuma günü tüm 1. sınıf öğrencilerine tatil edilmişti okul. O gün akşama kadar heyecan içindeydi oğlum. Ama bütün gün evde tekbaşına (kardeşi olmadan )televizyon ve bilgisayarla vakit geçirmeyi de özlemiş […]

KARNE SEVİNCİ

Bir anne olarak bugün yaşadığım gururu, mutluluğu kelimelere ifade etmem bu satırlara sığdırmam mümkün değil. İki oğlum birden bugün ilk karnelerini aldılar. Küçük oğlum okula bu sene başladığı için, büyük oğlum ise 1. sınıf olarak ilk resmi karnesini aldığı için ikisinin karnesini de “ilk karne” ilan ettik. Dün okul çıkışında, büyük oğlumun öğretmeninin -“bu akşam […]

OKUR-YAZAR OĞLUM

İlkokul 1. sınıf çok zor diyenler haklıymış. Televizyon ve bilgisayar gibi çeldiriciler varken ödev yaptırabilmek için uğraş dur, üstelik yaptıkları ödevleri de beğenmiyorlar, “resmen ana sınıfına gidiyorum resmen” diye isyan ediyor oğlum, Çünkü anasınıfında “bitişik el yazısına hazırlık” çalışmaları yapmışlardı, şimdi yaptıkları çalışmalar da onlara benziyor, Okulun ilk günü okuldan çıkıp bugün hiç bir şey okumadık diye asmıştı […]

ŞİMDİ OKULLU OLDUK

Bugün okullar açıldı, biz de sabah erkenden kalktık, hazırlanıp ailecek okulumuza gittik.Bu sene büyük oğlum 1. sınıf küçükse anasınıfı -hazırlık (kreş seviyesi) öğrencisi oldular. Sabah ikisi de çok mutluydular, büyük sırtından indirmediği çantasının, küçükse yeni giydiği t-shirt ünün hevesiyle pek neşeliydiler. Açılış töreni için bahçede toplandık. Oğlumun “İstiklal Marşı’na” ve “Andımız”a sessizce eşilik etmesi beni çok gururlandırdı. […]