Kolayca Biber Salçası

Kış hazırlıkları, kurutmalar, pestiller demişken salçasız olmaz tabi..Domates salçasını her sene yaptırdığımız tanıdığımıza yaptırdık koyduk bir kenara. Ama salça var diye bir kış boyu domatessiz geçmez diyerek geçen sene yaptığım domates sosunu da yaptım , az olduğuna kanaat getirip biraz daha yapacağım. Çünkü domates çorbası, makarna sosu ve menemen başta olmak üzere domates sosunu bir çok yemekte kullanıyorum. Sosun yapılış detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Geleyim artık sadete..anlatmak istediğim aslında biber salçası.

Biber salçasını da öncelikle kısırda ve kışın bizde çok sık yapılan arabaşı çorbasında kullanıyorum.  Arabaşı çorbası un kavurmasıyla yapılan bir çeşit tavuk çorbası özelliği ise beraberinde yutulan hamuru. Neyse, çorba tarifini başka zamana bırakayım da konuyu dağıtmayım..

Biberden salça yapmak fikri bile zor görünse de hiç de sanıldığı gibi değil aslında..Kırmızı biberleri yıkayıp saplarını ve çekirdeklerini ayırdıktan sonra mutfak robotunda veya rondoda parçalayın. Ben 1.5 litrelik  rondolardan kullandım. Toplamda 16 kg biberi ağır ağır, rondom ısınmadan çekebildim. İçine biraz kaya tuzu koyup karıştırdım. Daha sonra geniş tepsilere koydum ve tepsileri de güneş alan bir yere koydum. Güneşte bekleyen biberler zamanla suyunu çekmeye ve çektikçe de azalmaya başlıyor. Gündüz her fırsatta karıştırarak, geceleri de üstünü kapatarak uğraşıyorum biber salçasıyla başka yapılacak bir işi yok. Suyunu yeterince çektiğinde biraz zeytinyağı ekleyip kavanozlara koyacağım.

Bu sene fazlaca yapmak istedim ve 16 kg biberle işe koyuldum. Bakalım süreç sonunda ne kadar salça kalacak elimde.

salca
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com