Kol Düğmelerini Kendin Yap

Kol düğmeleriyle tanışmam Rahmetli Barış Manço’nun kol düğmeleri şarkısının sözlerine dikkat kesilmemle başlar. Şarkıda geçen kol düğmelerinin normal kol düğmesinden farkını anlayamayacak yaşta olduğum için, anlam veremezdim “iki küçük kol düğmesinin akşam olunca neden ayrıldıklarına”. İyi ki akıl edip anneme sormuşum da o da bana kol düğmeleri gösterip anlatmış. O şarkı mıdır kol düğmelerini sevmeme neden bilemem ama her zaman özel ilgi alanıma girmiştir kol düğmeleri.

Bu kez de kendi kol düğmelerimi kendim yaptım ve bu “kendin yap” projemizi sizlerle paylaşmak istedim.

Kol düğmelerimiz için gerekenler; dört tane blazer ceket düğmesi diye bilinen ( arkası halkalı olan) düğme.  Bunlardan ikisi büyük, ikisi küçük boy olmalı. Düğmelerimize  uygun renkte halka ve halkayı takmamıza yardımcı alet ; kargaburun.

Tüm yapmamız gereken biri büyük diğeri küçük olan iki düğmeyi arkalarından birbirine halka ile birleştirmek. Halkayı kargaburun ile iyice sabitlemeyi unutmayın.

Kol düğmelerini gömleğin manşetine küçük olan düğmeyi her ilikten geçirerek takıyorsunuz. Zira büyük düğme ilikten geçmeyecek kadar büyük kalıyor.

Bütün yapılması gereken bu kadar. İstediğiniz desenlerde istediğiniz şekillerde kol düğmeleri kullanmak artık bizim elimizde.

7 thoughts on “Kol Düğmelerini Kendin Yap

 1. çok şık ve güzel olmuş bence
  ellerine sağlık canım
  dokunduğun herşeyi güzelleştiriyorsun
  çocukları öpüyorum

 2. Bir resimlere baktım, bir halkalara, bir de adını ilk defa duyduğum kargaburuna :), durdum durdum baktım yine, en sonunda da dalmışım gömleğin güzel pötikaresine, gelmişim son cümleye; “bütün yapılması gereken bu kadar” diyen… Malzemelere bir tane daha ekleyebilir miyiz acaba; 5- Becerikli bir kadın 🙂 Elinize sağlık…Sevgiler,

 3. enerji ve huzur; çok şık bir tarzı var kol düğmelerinin..

  mavianne: güzel görüşlerin için çok çok teşekkür ederim:)

  kiraz: bizim de kargaburunla tanışmamız incik boncukla uğraşmaya başlayınca oldu, çok da faydalı bir aletmiş sıklıkla kullanır olduk:)…güzel sözlerin için çok teşekkür ederiz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir