Kışlık Kurutmalar

Her sene yaz boyunca hazırladığımız kışlıkları yerken nasıl üşenmemişim de yapmışım bu kadar diye kendime hayret ederim  , sonra da bir daha ki seneye yapamam diye düşünürüm. Ama yaz daha bitmeden yapacağım kıişlıklar için yine heveslenirim yaptıkça yapmak gelir içimden…

Bu sene yaz ne çabuk geçti. Kış hazırlıkları yapmaya başladığıma inanamıyorum. Kış hazırlıkları Kayseri’de oldukça hareketli geçiyor. İklim çok sıcak ve kuru olduğundan meyve ve sebze kurutmak için çok elverişli. Sebze kurularından özellikle kuru patlıcanla yapılan dolmaya, biber ve domates kurularına bayılıyorum. Kayseri ve civarında kayısı çok fazla olduğu için meyvelerden en çok kayısı kurutuluyor veya pestili yapılıyor.Rahmetli babaannem ise elma ve armut kuruturdu, Kastamonu civarında o meyveler bol olduğu için. Elma ve armut kurutmaya henüz başlamadım ama kayısı kurularım ve pestilim hazır. Bir de ilk defa şeftali kurutuyorum. Kayısı en geç bir haftada tamamen kuruyor, şeftali ise bir haftayı geçtiği halde hala kurumadı. Kayısılar eskiden Kayseri’de evlerin damlarına dizilir kurutulurmuş, bu sebepten damdan düşen de çok olurmuş. Biz artık tepsilere ya da masalara dizerek kurutuyoruz. Bunun için çekirdeklerini çıkarıp iç taraflarını güneşe bakacak şekilde dizmek yeterli sonrasında bu halde bir hafta içinde  tamamen kurmuş oluyor kayısılar.

Dediğim gibi şeftali ilk kez kurutuyorum, dilim dilim kestim dizdim şeftalilleri, kurudukça küçülmeye başladılar, pembe pembe de kuruyorlar, güzel olacağa benziyor.

Fasulyeyi de boylamasına kesip gölgede kurutmaya uğraşıyorum. Diğer kuru sebzelerle birlikte haşladıktan sonra soğanla birlikte kavurup bol yoğurtlu yemek için kuruttum fasulyeyi. Tam diyetlik bir yemek olacak.

Bunlardan başka yeni topladığımız erikleri de kurutucaz ayrıca bahçeden topladığım acı yeşil biberleri ipe dizerek kuruttuktan sonra robottan çekip yeşil pul biber yapmayı düşünüyorum.

Bu arada kurutulmuş yiyeceklerin içinde su olmadığı için hiç bakteri barındırmadığını biliyor muydunuz?

Sizlerde var mı kış hazırlıkları, veya ailenizde alışılagelmiş kışlıklar neler?

kayısı

6 thoughts on “Kışlık Kurutmalar

  1. kurutulmuş fasulye ve domatese bayılırım, biber ve patlıcana ‘da ama İstanbulda kurumuyor. Hemen çürüyor.

    Afiyetle bereketle yiyin inşallah… Sevgilerimle

  2. Fulyacığım,güle güle ye.Şeftali kurusu nasıl olacak bakayım diye merak ettim. Kayısıları tuzlu veya linonlu suyla ön işlem yapmadan mı kurutuyorsun?
    Ben bir ara araştırırken öyle bir bilgiye rastlamıştım.

  3. Olmaz mı? armut,kayısı,biber,patlıcan gidiyoruz bakalım.Erikler de başladı.Afiyetle yersiniz inşallah. Bu arada Fulya Hn.telefonunuzu kaybetmişim size nasıl ulaşırım?

  4. Nalan Abla’cım kayısıları çekirdeklerini çıkarıp direkt koyarız güneşe hiç bir ön işlem yapmadan..şeftali kurusu biraz iri kaldı seneye yaparsam daha ufak kuruturum..lezzeti ise gayet yerinde..

  5. Bu kez ben de kurutuyorum Fulyacığım bakalım nasıl olacak:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir