KISA BURSA GEZİMİZ

Bayram tatili memleketlerimize gidebilmek için, özellikle de bebek olunca çok kısaydı.  Biz de ilk günü bayram ziyaretlerimize ayırıp, ertesi gün öğlen ne zamandır istediğimiz Bursa yı  gezmek üzere yola çıktık.  Yaklaşık 10 yıl önce bir konferans için Bursa’da bulunmuş  ve sunum sonralarında  bol bol gezmiş ve hayran kalmıştım.  İzmit’e çok yakın olması dolayısı ile de geldiğimizden beri  bir haftasonu gitme planları yapıyorduk.  Gidiş yolu da bir kadar güzel üstelik; Karamürsel, Gölcük, Yalova, Gemlik, vs. , etrafı izleye izleye gittik.

Şehir turunun ardından kalacağımız misafirhaneye ulaştığımızda  akşam olmak üzereydi. Bursalı arkadaşlar, çok güzel bir şehriniz var,  eskiyle yeni çok güzel harmanlanmış, kıymetini bilin ne olur.

Kebapçı İskender’de akşam yemeğimizi yedik. Döner kebap’ın  çıkış öyküsünü öğrendik, çoğu buluşların basit ama farklı bir bakış açısından çıktığını konuştuk. Merak edenler Tık.

Çocuklar ve havanın kapalı olması nedeniyle ancak  Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Yeşil Cami , Yeşil Türbe  ve etrafını detaylı gezebildik.   Kerem’in pusetiyle merdivenleri çıkamayıp cami içine de girmeyince eşim ve ben nöbetleşe gezdik, İrem   tekrar gezilerinde bize rehberlik yapmaktançok mutlu oldu.  Mimarisine, çinilerine, tahta oymalarına hayran kaldık.  Kütür bakanlığının  hazırladığı sanal  Yeşil cami turunu buradan yapabilirsiniz. (Kültür bakanlığının, mekan hakkında bilgiyi wikipedia kaynağından almış olmaları da ilginç)

Bu kısacık zaman yetmedi, doyamadık güzelliğine sevgili Bursa , en kısa zamanda  daha geniş zamanda,yeniden bir Bursa ziyareti yapmak niyetimiz, kısmet olursa.

6 thoughts on “KISA BURSA GEZİMİZ

 1. Şehrimizi beyenmenize çok sevindik.
  Keşke bizim haberimiz sizinde vaktiniz bol olsaydı
  Daha gezilecek çok yer var.
  size Mudanya’da balık da yedirmek isterdik.
  İyişallah başka sefere
  Sevgiyle kalın

  Zeynep’cim, çok teşekkürler, vaktimiz çok azdı bir de bayram olması sebei ile pek haber vermek istemedik, yoksa aklımızdaydın gelirken. İnşallah gelecek sefere balık yeriz birlikte. Sevgiler,

 2. Şehrimize hoşgelmişsiniz 🙂
  Yeşil camiine yakın bir yerde oturuyorum bende.
  Bir dahaki sefer haberleşelim,hem tanışma fırsatımız olur hemde gezme 🙂

  — Çok seviniriz,inşallah sevgili Sümbül Zerafeti

 3. Ne güzel yapmışsınız valla gezmişsiniz güzel Bursayı
  Kısacıkta olsa tatil insana çok iyi geliyor değilmi
  Fotoğraflarla bende gezmiş gibi oldum sayende Özlemcim
  Sevgiler

  — Çok iyi geliyor Yelda cım, hava çok kapalıydı ilk başta yoksa daha güzel kareler çekmek isterdim

 4. çok güzel bir gezi olmuş 🙂 bu arada iyi bayramlar

  — kısa olmasına rağmen mutlu etti bizi bu gezi Enhar’cım, senin de geçmiş bayramın kutlu olsun

 5. 80 li yıllarda:)))her hafta sonumuzu Bursa da geçirirdik. Yıllardır da gitmedik gezi anlamında , bir yerlere giderken şöyle bir geçtik. Kenarından köşesinden. Resimleri görünce özlemişim dedim. Bir de mutlaka Özdilek den havlu alırdık. Sevgiler size

  Ne iyi yaparmışsınız Lale Abla’cım, biz de fırsat buldukça gidip gezme planı yaptık. Özdilek ten havluyu bu kez almadım ama Bursa dokuması örtülerini ihmal etmedim.

 6. Sevgili Özlem;

  güzel değil mi Bursa’mız…Bir de baharda gelseniz..Pirinç Han’da kahve içmeli,Tiril’ye de balık..

  Bir daha ki sefer,daha geniş vakitte ve tüm samimiyetimle misafir etmeyi çok isterim..

  — Çok Güzel Dijle ‘cim. baharda da geliriz ve birlikte kahve içeriz inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir