KIRMIZI OJE VE WINX CLUB KAYIP KRALLIĞIN SIRRI

En sevdiği oyun minik hayvanlar ve bunları kendi yazdığı senaryolarla, bizimle birlikte konuşturmak olan (bebeklerle oynamaktan haberi bile olmayan) kızımda, kızsal değişimler oluyor bugünlerde.

Saçlarının açık durmasına bile tahammül edemezken ayna karşısında kafasına tokaları dizerken buluyoruz O’nu. İlk değişim sinyali , belki tüm hemcinsleri gibi “kırmızı oje ” ile başladı. Bizim kız erkek Fatma’lık yolunda ilerliyor diye düşünürken , çocuklardaki ruj ve oje olayından hoşlanmamama rağmen, kırmızı oje sevindirdi beni garip bir şekilde. Ben koyu renk ojeleri çok ender süren birisi olarak benimle alakalı olduğunu söyleyemem “kırmızı oje” sevgisinin. Kızlığa ilk adım kırmızı oje ile oluyor galiba.

Gerçi tüm bunlar normal gelişim evreleri; 3-4 yaşında kendi cinsiyetini farkeden çocuklar, ilerleyen dönemlerde de kendi cinsiyetine özgü rol davranışları sergilemeye başlıyorlarmış (Kaynak ).

Çocuklardaki cinsel kimlik gelişimi, biz ebeveynlerin uzman görüşlerine en çok ihtiyaç duyduğumuz konuların başında geliyor. Yankı &Şule Yazgan’ın okuduğumuz “Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor” kitabından faydalanabilirsiniz konu ile ilgili. Sizin kaynaklarınızı da bizimle paylaşabilirsiniz.

İşte bu değişikliklerin etkisiyle afişini beğendiği “Winx Club:Kayıp Krallığın Sırrı ” filmini izlemeye gittik pazar günü. Tüm genç kızların hayranlıkla izlediği kahramanların başında geldiğini biliyorum. Diğer hayranı oldukları Hepsi tarafından da şarkılar seslendirilmişti.

Ama anladım ki biz daha buralara gelememişiz. Süslü, mükemmel vücutlu peri kızlarının , prenslerin, büyücüler ve cadıların başrolde olduğu, peri kızlarından Bloom’un kayıp anne ve babasını bulma mücadelesinin anlatıldığı film, daha büyük yaş grubuna hitap ediyordu, 7 yaş üzeri kızların severek izleyeceği bir animasyon sanırım. Bu arada iyilikler kazandı ama çok fazla karanlık ve mücadale sahnelerini sevmiyorum kendi adıma çocuk filmlerinde.

Favori animasyonlarımızdan Arı, Ratataouille ve Nemo’nun yerini alamaz daha uzunca bir süre, bizim gözümüzde.

14 thoughts on “KIRMIZI OJE VE WINX CLUB KAYIP KRALLIĞIN SIRRI

 1. Melis ‘i ilk def bir sinema salonuna girerken bu kadar heyecanlı görmüştüm.Aynı keyifle izledim.Özellikle krallık savaşçılar vs kısımlarını ben de çok sevmesem de sadece onun kurtulma kısmını nasıl da beklediğini görünce kötülerin hep kaybedeceğine inandığını fark ettim.İnşallah onların yaşamlarında da kötüler hep kaybederler…

 2. Evet yaa, bu kız çocuklarının farkındalıkları kırmızı ojeyle başlıyor sanırım.:-) Gerçi benim oğlum var ama 5 yaşındaki yeğenim sıkı takibimde ve o da bir Winx delisi.:-(
  Aslında bahsettiğiniz konular hakkında yazacak çok şey var ama boyumu aşar.;-)

  Yolunuz bundan sonra zor olacak gibi görünüyor, size kolaylıklar diliyorum.;-)

 3. çok yakışmış oje minik parmaklarına annesi:) cocuklaırnızdaki bu gelişmeleri adım adım paylaşmanız da ayrı bir güzel tabi çok şanslılar ileride onlar için çok güzel bi anı olacak hepsi kanımca. Ratataouille bayılmıştım zaten bikez daha izleyesim geldi.. sevgilerimi gönderiyorum..

 4. nihayet pazartesi geldiiiii buda şuna işaret cumanın gelmesine sadece 5 gün kaldiiiii
  mutlu haftalar:))

 5. kuzular tam moralle geri geldim beni önemsediğiniz sorduğunuz için sağolun. Bu arada o ellerin duruşuna bakın ya 🙂 Kız çocuk nede olsa çok şeker annesi, tek dileğim kızım olsun benimde. Bu tarz yazılarınız gelecekte anne adaylarına ve bana faydalı oluyor sağolun kızlar.

 6. Kesinlikle ilk adim kirmizi oje galiba :)) Ben de hatirliyorum anneme kirmizi oje aldirdigimi daha o yaslarda :)) Kocaman sevgiler gonderdim size guzel annelerim :))

 7. Benim yeğenim Sıla’m da Winx ve Hepsi düşkünü… Genelde hepsi aynı belirtileri gösteriyor sanırım 🙂
  Yazınızı okuyunca bizde olan biten konuları olduğu gibi kaleme döktüğünüzü görmek çok hoş geldi nedense…
  🙂

 8. PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİ 16 http://nasibim.blogcu.com/ ve http://selmahlc.blogcu.com/ tarafından hazırlanmıştır.Akşam üstü sohbetine gelen dostlara,Hanımlarla yapılan günlere,Beş çayına gelen misafirlere,Her biri birbirinden lezzetli tarifler………

  ————————————————————————————————–

  SEVGİLİ ARKADAŞLARIM;25.02.2008–02.03.2008 Tarihleri arasında PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİNE EV SAHİBELİĞİNİ http://papatya68.blogcu.com/ BEN YAPACAĞIM SİZ SEVGİLİ ARKADAŞLARIMI VE KATILMAK İSTEYEN HERKESİ ETKİNLİĞİMİZE DAVET EDİYORUM!!!HEP BİRLİKTE ÇOK GÜZEL TARİFLER KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ ETKİNLİĞİMİZE İNŞAALLAH.TARİFLERİNİZİ HAZIRLAYARAK.VE TARİFİNİZE “PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ “16” BAŞLIĞINI YAZARAK SAYFANIZDA YAYINLAMANIZI.TARİFİNİZ HAZIR OLUNCA SAYFAMA YORUM OLARAK DUYURU BIRAKMANIZI RİCA EDİYORUM.CBOXA DUYURU BIRAKILMAMASI. GÖZDEN KAÇMA İHTİMALİNE KARŞI YARARLI OLACAKTIR.BEN SİZE GERİ DÖNÜP.TARİFİNİZİ KOPYALAYIP SAYFAMDA YAYINLAYACAĞIM.ŞİMDİDEN KATILIMCI ARKADAŞLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM SELAM VE SEVGİLERİMLE……

  AYNUR

 9. afişi ilgimi çekmişti.perileri hep sevmişimdir.ama bize hitap etmiyor anladığım kadarıyla.yorum için teşekkürler.

 10. YAA OJE MİNİK PARMAKLARINA YAKIŞMIŞ ANNESİ AMA BİZ WİNX CLUP SAATLERİYLE SÜRMEYİ DAHA ÇOK SEVİYORUZZZZZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir