Kirazla Neler Yapılır

Beş yıl kadar önce bahçemize dikilen, çok büyümesin ki meyvelerini rahat toplayalım diye düşünerek bodur  cinsi tercih ettiğimiz meyve ağaçlarımızdan bazıları, bu sene çok fazla meyve verdi.. Bunlardan başı çekeni vişne oldu;  öyle ki tek vişne ağacımdan 11 -12 kg kadar vişne topladım. Vişnelerin çoğunu reçel yaptım, bir kısmının çekirdeklerini ayırıp pastada kullanmak üzere derin dondurucuya kaldırdım, kalanları ise çekirdekli haliyle, kışın meyve suyu yapılmak için saklandılar. Vişneyi değerlendirmek için alternatif çok.. Bizde her hali cok severek tüketilir.. Peki ya kiraz? Kirazla neler yapılabilir ?

Şu aralar tam mevsimi olduğu için bahçeden ve bağ evimizin bahçesinden gelen kirazlar, ayrıca sağdan soldan gelen kasa kasa kirazlar , ancak yiyebildiğimiz kadar eksiliyor ki Ramazan nedeniyle sadece aksamdan akşama yeniyor, o  da sadece bir avuç , kalanları dolap bekliyor

Kalan kirazları değerlendirebilmek için değişik yöntemler deniyorum

Bunlardan biri güneşte kurutmak

Yıkayıp süzdürdüğüm kirazları çekirdekli halleriyle tepsilerde veya büyükçe mukavvalarda balkonun en güneşalan köşesine koyuyorum, uzun süre alıyor kurumaları ama kışın cok sevilerek yeniyor. Kirazlarla birlikte tabiki saplarını da ayrı kurutuyorum. onlar da kışın kiraz sapı çayı yapılacak..

İkinci bir Seçenek olarak kiraz reçeli denedim bu yıl ilk kez , çekirdeklerini çıkarıp birebir oranında şekerle bir gece bekleyip ertesi gun kaynattım. Vişne reçeli görünümlü ama ekşiliği olmayan, gayet lezzetli bir reçel oldu..

Neler yapılabilır kirazla başka, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

kiraz1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.