Kerem 15 Aylık

Eyvah Yürüyoruz dedik ya, tutabilene aşkolsun Kerem önde biz arkada  gezinip duruyoruz.  Bazen hızlanıyor, dengesini sağlamak için kollarını açıyor o zaman uçar gibi gidiyor, çok komik oluyor ilk yürüyüşleri, bilirsiniz.

Sabahları 7:30-8:00 arası başlıyoruz güne.  Kahvaltıdan sonra  hemen park, uyku , yemek. Uykunun süresi ve uyandığı saate göre  günün 2. uykusunu pas geçebiliyor, öğleden sonra meyve öncesi gölgede biraz bisiklet, akşam üzeri  yine parka gidiyoruz.  Günde 3 öğün dışarlarda bizim bey, kışın ne yapacaksak? Bir  kaç gündür parkta kum ve kova ile oynamaya başladı, çok mutlu kumlarla oynarken. Ah bir de parklarımız temiz olsa biz anneler- babalar da daha mutlu olacağız,  cam kırıklarından , sigara izmaritlerinden arınmış yerlerde oynamaya çalışıyoruz.

Fu’yu (Su) çok seviyoruz, aklımıza geldikçe ya da gördükçe “fver fu”.  “Fver fu!”, anne, baba, abba dan sonra ilk kelimelerinden.  Bunların dışında “detti (gitti)”, “düttü (düştü)” ve  anlayamadığımız bir dolu şey mırıldanıyor, İrem’den geç yürüdü ama daha erken konuşacakmış gibi geliyor.

Diş çıkarmaya 10. aydan beri  bir ara vermişti, bu ay 6 dişi birden çıkarmak için uğraştı,   4 tanesi azı olunca epey zorlandı, iştahı kesildi bir kaç gün. Yemekten  çok süt ve emmek istedi hep. Hala emziriyorum ama artık uyku saatlerinden önce ve gece uykusunda sabaha karşı emiyor, yeniden uyuyor.

Ablasıyla çok fena didişiyorlar, sinirlendiği anda bilerek veya bilmeyerek yapışıyor saçlarına ya da  ısırmaya çalışıyor.  Ablası da az değil gerçi, elindeki oyuncaklarla nispet yapabiliyor.  Ama didişmelerinin yanında birbirlerinin gözlerinin içlerine baktıkları, İrem’in “Tontişim benim,…” le başlayan cümleleri var ki o anlara bayılıyorum 🙂  İrem’i her haliyle taklit etmeye başladı, kanepeye çıkıp, İrem gibi uzanıp, yastığa dayanmaya çalışıyor, dayanıyor olmuyor, düzeliyor,  tekrar  tekrar uğraşıyor.  Büyüdükçe daha çok oynayabilecekler, inşallah.

12 thoughts on “Kerem 15 Aylık

 1. Maşallah Kerem’e..
  Nice aylara yıllara sağlıkla inş..
  Öperim miniği…

 2. maşallah.çok tatlı:)
  bizimki 2.5 aylık.agu dediğinde bile çok önemli bişey demiş gibi seviniyoruz:)böyle çıtır çıtır konuşunca napıcaz kimbilir:)

 3. Maşallah kocaman olmuş,iki kardeşte birbirine benziyorlar gibi geldi bana..
  Park konusu özel bir konu ,çünkü çok dertliyim ve kızgınım..
  Bizim parkta çok pis.. ne rarasan var kumda.. köpek pisliği,cam kırıkları vs.. vs… nefret ediyorum bu yüzden.. park keyfini bile yapamıyoruz rahat rahat 🙁

  İki kardeş kavgası hiç bitmeyecek,tatlı tatlı devam edecek;))

 4. Kerem şanslı O’nun önünde bir model var… çabuk konuşur o yüzden ve çok daha algıları açık olur… Biz de öyle olmuştu mesela…
  Demek 15 aylık oldu ya … kocaman bir delikanlı artık o…

  Nice 15 lere….

 5. Ebrulikedi, bebekler byürken her anları ayrı bir heyecan oluyor 🙂

  Pelin’cim, parklar konusunda çok haklısın ve yapanlar da bizleriz maalesef uyardığım gençler bana kötü kötü bakıyorlar, ( epey yaşlandık mı nedir, gençlerle başlayan cümlelerimiz başladı 🙂 ) Kerem İrem’e benziyor ama bu kez bana da benzetenler var mutlu oluyorum 🙂 Hayırlı kandiller.

  Lale Abla’cım, öyle taklit etmeye çalışıyor ki İrem’i , çabuk konuşacak görünüyor, sevgiler

 6. Yavyu kuşum benim. Delikanlı M. Kerem.
  Konuşmalarda başlamış maaşallah sana.

  Çocukla çocuk ailesinin kandilini kutluyorum
  Kucak dolusu sevgiler

 7. sakın tutmayın !!!!
  onlar daima ileriye ! yürüyecek :)))))))
  severim ben onuuu.

  hayırlı kandiller canım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir