Kerem 21,5 Aylık

2 yaşımıza doğru yaklaşırken  dili çözüldü Kerem’in,  bir gevezelik sormayın.  Geçen hafta sorulara takılmıştı, sürekli üst üste tekrar sorular soruyordu; “açıyım mı”, “öpim mi”, “kapatim mi?” Cevaplar hiç önemli değil tabi, O sadece   sürekli soruyor,  olumsuz cevap alırsa yine sormaya devam ediyor,  hiç olmadı yine dilediğini yapıyor. Dün akşam anneannesi ile telefonda konuşurken anneannesinin sorduğu tüm sorulara mantıklı cevap verdi. Mama yiyoz, baba oturuyor, abla oynuyor,…

Hamurla oynamaya bayılıyor, hamurla oynamaya başladığı ilk günlerde, sabah gözünü açar açmaz hamura koşuyordu. Haftasonu oyuncakçıda aldığımız hamuru açmak isteyince; “evde oynayacağız” dedim, neyse bizim dönüşümüz akşam oldu, yolda  uyudu minik bey. Sabah kalkar kalkmaz unutmamış bulmuş  hamur paketini ” evde evde” diyerek bana hatırlatıyor.  Hemen açtık  el mecbur. Oyun hamuru deyince biz sürekli Play dough  alıyoruz, açık unutmadığımız takdirde uzun süre dayanıyor. Elimde olan bir tane ev yapımı oyun reçetesi  var, kendi oyun hamurumuzu yapsak bol bol  kullansak süper olur.

Acı ve korkuyu kelimelerini öğrenmiş ama   kelime anlamlarını tam olarak bildiğinden emin değilim. “Korktum” kelimesi bir çocuğa pek yakışmıyor, bir kaç kez dışardan gelen sese karşı irkilince bakan teyzemiz “Korktun mu” demiş, şimdi ne zaman garip ses yabancı bir kişi görse geri geri gelip yapışıyor bizlere.   Kerem de vurma saldırma gibi hareketler var, özellikle de ablası sıkıştırdığı zaman direk  kendisini koruyup savunuyor. İrem de hiç yaşamadığımız bir durum olduğundan şaşırıyoruz. “Yapma” dedikçe yaptıkları için sert tepkiler vermemek gerekiyor.  Kızımın, benim canımızı acıtıyor zaman zaman 🙁 “acıyor” dedikçe de “öpüyim mi”diye özürlerini sunuyor. Ah be Kerem’cim keşke tüm acılar öpünce geçseydi.

Sonra boyamalar yapıyoruz, bol bol kalem kağıtlarla  oynuyoruz da diyebiliriz bu boyama faslına.  Duvarları boyadık bir kez, hem de pastelle 🙁 epey uğraştık silmekle. Ben küçükken  hep duvarları karalarmışım, o dönemde babam evi boya badana yapmaktan  bayılmış ve babam  bizim çocukların duvar boyayacakları günleri  hep merak ediyordu. Babamın neler yaşadığını anlamam için tek sefer yetti bana, üstelik artık duvarlarımızda silnebilen boyalar olmasına rağmen .

Okuduğumuz kitapları ayrı olarak anlatayım sonra.  Yoğun bir şekilde açık havalarda  geçen yaz  ve sonbahar döneminin ardından soğuklarda eve tıkılmak zorunda kalmak pek iyi olmadı, uyku saatleri değişti, evde heryeri karıştırma hevesine kapıldı bu dönem.

11 thoughts on “Kerem 21,5 Aylık

 1. maşşallah kerem paşaya desenize dilli böcük oldu iyice 🙂 bizim uğur böcüğü de bayağı dillendi ama kelimeleri birleştiremiyor su içermisin dediğimde kafa sallamak ve su demekle yetiniyor 🙂 hangi kutunun üzerinde bildiği hayvanları görürse hemen taklite geçiyor 🙂 süt kutusunda minicik bir inek resmi görmüş möö mööö çüttt mammm diye diye ortada döndü durdu sevincine 🙂 şu vurma dövme huyları bizde de var napçaz bilmiyorum 🙁 istediği olmadığında anında yere atıyor kendini ve tepiniyor 🙁 oyun hamuru meraklısıyız bizde ama biz sadece renkleri birbirine karıştırıp cimcik cimcik kopartıp yere atmayı tercih ediyoruz 🙂 biz yapsak onuda beğenmiyor koparıyor atıyor 🙂 tam bir araba hastası 😀 arabalarla ın ınnnn diye diye evde dört dolanıyor 🙂 yeme içme ve uyku düzeni nasıl keremin ? biz hala daha geceleri böbüşe devam ettiğimiz için sık sık uyanıyoruz 🙁

  kış ayı olduğundan tıkıldık bizde eve işten gelincede pek zaman kalmıyor ama olabildiğince zaman geçirmek istiyorum… Okuduğunuz kitapları sabırsızlıkla bekliyorum… yeni yeni kitaplar almam gerek benimde yardımını bekliyorum….

 2. Kız çocuk ve erkek çocuk her anlamda farklı oluyor galiba. Savunma ve saldırma davranışları kızlara göre daha farklı oluyor 🙂 Erkek çocuğu. İnci’nin kreşinde bile küçücük veletlerde oturmasından kalkmasına kadar her şeyin ne denli farklı olduğunu şaşkın şaşkın izliyorum bende 🙂

 3. Çok tatlıymış, o boğum boğum eller de pek marifetli, annesine çekmiş…Pek de ciddi ciddi çalışıyor bu arada…Sorular döneminiz hayırlı olsun, sonra anne bak dönemi başlayacak, her harekette onay, gösterme başlayacak, anne bak !

 4. Sibel, bizimkinin dilinin açılması ablasıyla alakalı sanırım. Vurma işi bizi de endişelendiriyor 🙁 Yemesi iyi sayılır, uyku öğlen bir kez uyuyor 2 saat kadar sonra akşam uykusu çok bölünmüyor, meme istiyor uykudan önceleri 1 -2 kez de uyanıyor.

  Mavianne çok teşekkürler,

  Dilek, kesinlikle çok farklılar yeni keşfediyoruz bir çok şeyi.

  Enerjim, reçeteyi bir deneyeceğim önce sonra paylaşmak istiyorum ben de

  Kiraz, ciddiyeti ablasını kopyalamaktan sanırım:) sorular dönemini başlattık , dönem dönem birlikte öğreneceğiz artık. Öyle sorular geliyor ki yaş ilerledikçe durup düşünüyorsun sende.

 5. oyy maşallah kocaman olmuş Kerem. nasıl da büyümüş. şaşırdım 🙂 maşallah…

 6. ay maşallah ne zamanbuyüdü bu küçük adam.ne kadar da şeker….zaman su gibi akıyor.o da annesi gibi becerikli galiba…

 7. Sevgi’nin G si, büyüdü gerçekten çok şükür, 2 çocuk daha mı kolay büyüyor:)

  Smilena çok çok teşekkürler

 8. Ay benim Mustafa Kerem’im Maaşallah sana.
  Allah nazarlardan saklasın. Ay ne güzel konuşmalar başlamış. Ablanın olmasıda büyük bir etken sanıyrum. Hamur yapan ellerini yerim senin. Vurma bu aylarda hep yapıyor erkek çocukları heralde, hiç vurulmamasına rağmen nereden öğreniyorlarsa. Engin her söylemek istediğini işaretlerle anlattığı ve herkes anladığı için konuşmuyor daha. Baba, nene, mama okadar.

 9. Teşekkürler Yelda Teyzesi. Vurmalar kötü gerçekten , kısa sürse bu dönem. Kerem in konuşmasında ablasının etkisi büyük, erkek çocuklar biraz geç konuşuyor diye biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir