Kerem 16 Aylık

16. ayını doldurdu bizim minik bey. Artık tüm  konuşmaları/komutları  anlıyor, kelimeleri tekrar etmeye çalışıyor kendi çapında çıkardığı seslerle. “Hadi gezmeye gidiyoruz” duyduğu anda direk ayakkabılar bulunuyor, bekliyor giydirilsin diye.  “Anne” ye taktı tatilde, anne de anne deyip durdu, öyle net söylüyor ki daha önceki söyledikleri anne değilmiş 🙂 Abla yı diyemiyor “aada” gibi bir şey mırıldanıyor, Fu /fa (su), mama, adda, düttü, attı şimdilik anlaşılan kelimelerimiz.

Köpek dişlerimizin yanındaki azı dişimizin sonuncusunu  çıkarmaya uğraşıyor yaklaşık 2 haftadır, çok zorladı, İştahı gitti bebişin.  Bir de  ağız tadı oluşmaya başladı sanırım, kaşığı önce diliyle test ediyor sonra beğenirse ağzını açıyor beyimiz, beğenmediğini de pek yemiyor ağzından geri çıkarıyor. Yine de yemek çeşitliliği açısından hiç fena sayılmaz maşallah. Yemek yerken, özellikle kahvaltı ve meyve saatlerinde önüne 1 tabak da kendi yemesi için hazırlıyorum, minik minik koyuyorum tabağına, çok koyarsam çatalı falan bırakıp hepsini eliyle ağzına tıkmaya çalışıyor, O kendi tabağıyla meşgulken ben de  bir yandan yedirmeye devam ediyorum. Kahvaltıda yumurta olursa çok rahatız, peynir yumurta yiyor.  Ama bu sıcaklarda  hergün yumurta veremiyorum ve yumurtasız günlerde sanki tam anlamıyla kahvaltı yapamamış gibi geliyor.

Kerem sağ-sol iki elini de eşit kullanıyor, hatta sol biraz daha fazla. Topa vururken ise sadece  sol ayağıyla vuruyor. Solakların hep farklı bir zekası olduklarına inanırım ben, bakalım  ilerde ne olacak?

Çok çook hareketli olduğunu söylemiştim değil mi? Kız çocuk ardına erkek çocuk zor bir projeymiş 🙂 Parkta kaydıraklara tersten tırmanmaya çalışmak, sitenin dış telli duvarına tırmanmak için erken değil mi sizce de? Park yatağından bile tırmanıp atlayacak çok yakında diye korkuyorum. Normal korkuluklu yatak da ise beline kadar eğiliyor, korkumdan yatıramıyorum.

5-10 dakikalık  konsantrasyon ile oyunlar oynamaya başladık, son bir kaç gündür tatilden topladığımız taşlar vardı, onları bir kutuya tek tek sayarak koyup sonra tekrar dışarı çıkarıyoruz. yaş itibari ile onunla oyun bulmak zor geliyor bana , İrem’in o dönemini de çok hatırlayamıyorum. 1-2 yaş oyunları merakla araştırıyorum ben de,    bu konuda paylaşımlarınız olursa çok sevinirim.

5 thoughts on “Kerem 16 Aylık

  1. Merhaba Özlem,ben de bir erkek çocuk annesi olarak seni çok iyi anlayabiliyorum.Benim oğlum Ozan 6 yaşını doldurdu.Bu sene 1. sınıfa başlayacak.Ozan’la 1-2 yaşlarında oynadığımız oyunları düşününce aklıma üst üste dizilen küpler geldi.Ozan’ın çoook severek oynadığı bir oyundu.Bir de geometrik şekilleri olan bir oyuncağı vardı.Onunla oynamayı çok severdi.Tabi ki tüm bu oyunlar ve oyuncaklar mutfakta ki oyuncakların(tencere,tava vs) yerini hiçbir zaman tutamadı:))Size booolll oyunlu günler..

  2. Özlemcim benim İnci 3 yaşında. Daha yeni başladı kaydıraktan ters tırmanışlara 🙂 Biz mi geç kaldık erkek çocuk gereçekten farklı mi oluyor acaba 😉

    Bayıldım ben projeye :)Kocaman, koskocaman bir maşallah Kerem’e…

  3. Fatoş hoşgeldin, mutfaktaki oyuncaklar bizim de favorimiz, küplerle de oynuyor şimdilik becerisini yıkma konusunda kullanıyor.

    Dilek’cim, tersten tırmanma konusunda bizim minik farklı , İnci normal hiç merak etme:)

  4. Maşaallah kerem’e.Çocukların her dönemi farklı farklı.Benim iki kızım olmasına rağmen çok hareketlilerdi.Büyük kızım irem 11 yaşında hala öyle.Şöyle sakince oturup kendini oyaladığını göremiyorum.Hep hoplama,zıplama vs. hareketler ve kardeşine de o şekilde örnek oluyor diye zaman zaman uyarıyorum ama yine yapıyor yine yapıyor.Ben kendimde biraz solak olduğum için çocuklarımda da ilk gözlemlediğim konu solak mı yoksa sağlak mı(Böyle yazılıyordur herhalde değil mi) oldukları.Çok enteresan benim yazım, yemek işlerim sağ, kesim, örgü, veya bir iş yaparken sol elimi etkin kullanma vardır.sola yakınımdır ama asla yazıyı da sol elimle yazamam.

  5. Mehtap, Bizim İrem’de harektli bir kız çocuğu aslında ama Kerem katladı O’nu. Sol ve sağ elini farklı işlerde kullanan bir tanıdığım vardı aynı sen gibi, ama o hep yemek konusunda anne ve babasının sağ için zorladığına bağlardı sebebi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir