Kerem 16 Aylık

16. ayını doldurdu bizim minik bey. Artık tüm  konuşmaları/komutları  anlıyor, kelimeleri tekrar etmeye çalışıyor kendi çapında çıkardığı seslerle. “Hadi gezmeye gidiyoruz” duyduğu anda direk ayakkabılar bulunuyor, bekliyor giydirilsin diye.  “Anne” ye taktı tatilde, anne de anne deyip durdu, öyle net söylüyor ki daha önceki söyledikleri anne değilmiş 🙂 Abla yı diyemiyor “aada” gibi bir şey mırıldanıyor, Fu /fa (su), mama, adda, düttü, attı şimdilik anlaşılan kelimelerimiz.

Köpek dişlerimizin yanındaki azı dişimizin sonuncusunu  çıkarmaya uğraşıyor yaklaşık 2 haftadır, çok zorladı, İştahı gitti bebişin.  Bir de  ağız tadı oluşmaya başladı sanırım, kaşığı önce diliyle test ediyor sonra beğenirse ağzını açıyor beyimiz, beğenmediğini de pek yemiyor ağzından geri çıkarıyor. Yine de yemek çeşitliliği açısından hiç fena sayılmaz maşallah. Yemek yerken, özellikle kahvaltı ve meyve saatlerinde önüne 1 tabak da kendi yemesi için hazırlıyorum, minik minik koyuyorum tabağına, çok koyarsam çatalı falan bırakıp hepsini eliyle ağzına tıkmaya çalışıyor, O kendi tabağıyla meşgulken ben de  bir yandan yedirmeye devam ediyorum. Kahvaltıda yumurta olursa çok rahatız, peynir yumurta yiyor.  Ama bu sıcaklarda  hergün yumurta veremiyorum ve yumurtasız günlerde sanki tam anlamıyla kahvaltı yapamamış gibi geliyor.

Kerem sağ-sol iki elini de eşit kullanıyor, hatta sol biraz daha fazla. Topa vururken ise sadece  sol ayağıyla vuruyor. Solakların hep farklı bir zekası olduklarına inanırım ben, bakalım  ilerde ne olacak?

Çok çook hareketli olduğunu söylemiştim değil mi? Kız çocuk ardına erkek çocuk zor bir projeymiş 🙂 Parkta kaydıraklara tersten tırmanmaya çalışmak, sitenin dış telli duvarına tırmanmak için erken değil mi sizce de? Park yatağından bile tırmanıp atlayacak çok yakında diye korkuyorum. Normal korkuluklu yatak da ise beline kadar eğiliyor, korkumdan yatıramıyorum.

5-10 dakikalık  konsantrasyon ile oyunlar oynamaya başladık, son bir kaç gündür tatilden topladığımız taşlar vardı, onları bir kutuya tek tek sayarak koyup sonra tekrar dışarı çıkarıyoruz. yaş itibari ile onunla oyun bulmak zor geliyor bana , İrem’in o dönemini de çok hatırlayamıyorum. 1-2 yaş oyunları merakla araştırıyorum ben de,    bu konuda paylaşımlarınız olursa çok sevinirim.