KENDİ TİŞÖRTÜNÜ YAP

tişört boyama

Geçen yaz, Çocuklarımız kendi tişörtlerini tasarlarken birlikte çok güzel vakit geçirmiştik. Kendileri yaptıklarından, tişörtler çok değerli oldu onlar için ve kimi zaman olmadık yerlerde giymek için tutturdular. Sık yıkanmasına rağmen renkte solma veya herhangi bir başka deformasyon da olmadı.

Bu keyifli faaliyeti yinelemek için malzemelerimizi hazırladık öncelikle; beyaz tişörtler, kumaş boyaları, dileğe bağlı olarak baskı ve stencil kalıpları.

Düz beyaz tişört ararsanız bulmak zor oluyor. En iyisi kumaşın kalitesini kontrol ederek çocuklar için iç çamaşırı satan yerlerden yarım kollu fanila almak , hem fiyatı da çok uygun oluyor bu şekilde. Kumaş boyası olarak iki cins boya vardı elimizde. Sıvı , fırça yardımı ile kullanılan “Pebeo Seta color kumaş boyası” ve bildiğimiz keçeli kalem formunda “carioca cromatex t-shirt pen”. Her iki boyada kuruma süreleri sonunda kızgın ütü ile fikseleniyor. Birde elimizdeki farklı baskı kalıplarını ve stencilleri kullandık boyama yaparken.

kumaş boyama

Boyamaya başlamadan boyanın iyi bağlanabilmesi için beyaz tişörtleri yıkayıp ütülemeyi unutmamak gerekiyor.

3 adet tişört yaptık, ikisini çocuklar tamamen kendi isteklerine göre yaptılar. Bizce çok düzgün olması, güzel olması da önemli değil zaten. Önemli olan onların kendi istediklerini yapmaları, böyle bir deneyim edinmeleri ve yaparken de hoş vakit geçirmek. O yüzden müdahale etmedik; isimlerini yazdılar balina çizdiler, kedi çiçek vs. baskısı yaptılar gönüllerince.

Diğer tişörtte ise bana başta baskı kalıplarına boya sürerek olmak üzere yardım ettiler.

1 saat kuruma süresi sonunda ütüleyrek boyaları sabitledikten sonra hadi fotoğraflarını çekelim dediğimizde kızımız giyinmişti , oğlumuz ise geyiği giydirerek bize süpriz yapmıştı.

kumaş boyama

17 thoughts on “KENDİ TİŞÖRTÜNÜ YAP

 1. elinize sağlık bir harika olmuş hele de miniklerin yaptıkları:) zamanında annem de öğretmenler günü korosunda tüm öğrencilerine beyaz tshirte ozmanlar stencil varmıydı bilmem annem kendisi çizmişti..sevgilerr:)

 2. çocukların yaratıcıklarını ve el becerilerini geliştirmek için harika çözümler buluyorsunuz tebrikler kızlar…

 3. yine harika olmuşlar.beyaz tşört bulmak zor gerçekten.başka renklerin üzerine olur mu acaba?açık mavi gibi bir tşört alsak üzerine baskı yapabilir miyiz?

 4. Büşra, beyaz tişörtü yazıda söyledğim yöntemle elde edebilirsin, çok kaliteli fanilalar var. Ama açık renkler üzerine de olur tabi ki. kumaş kalemlerinin üzerinde beyaz ve açık renkler yazıyordu , alacağın boyaların üzerine bakmakta fayda var.

 5. ooo ne güzel bir fikir
  ireminki süper olmuş
  adresimi evimi taşıdım
  malum blogcu geçişe izin vermiyor :))

 6. şimdiki çocuklar ne kadar şanslı kalemleri baskıları boyaları.. ben hatırlıyorumda bizde batik günleri yapmıştık taki annelerden biri canından bezene kadar 😀 malum toz batik düğümle kaynat tuzla yıka tekrar boya..

 7. merhabalar

  süper olmuş tişörtler 🙂 ah ah bize küçükken böyle tişört boyatan yoktu 🙁

  ellerinize sağlık miniklerin ve sizin :))

 8. Kızlar süper olmuş ama en önemlisi neredeyse yaptığınız her faaliyeti çocuklarınızla birlikte yapmanız en süperi.Bu tutumunuz Takdir-e şayan doğrusu.Tebrikler…

 9. Boyalarin markalarini yazdiginiz icin cok tesekkur ederim, temini daha kolay olacak insaallah..miniklerin ve sizin tekrar ellerinize saglik 🙂

 10. ÇOK SÜPER BİŞE RİZEDE KARTLARINIZI NEREDE BULA BİLİRİZ ACABAMEYİLİNİZİ BEKLİYORUZ

  RİZEDEN
  EBRU İSLAMOĞLU

  merhabalar, Rizeden nerden bulabileceğiniz konusunda bir bilgimiz yok maalesef. Fakat yazımızın ardın bize maille ulşan bu kartların dağıtımı ile ilgilenen Levent Çevik bey in mail adresini verebiliriz. Egem ticaret
  “egemticaret(at)yahoo(nokta)com”

 11. Carioca Boyamalarının bir de Neon renklerinde tüpde satılan kumaş boyaları var. Onlarla çalışken de çocuklar çok eğleniyor. Tavisiye ederim.
  Google a carioca neon yazarsanız bir sürü sitede satıldığını gürürsünüz.
  Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir