KENDİ CİNSİNİN OYUNCAKLARI

Her iki oğlum da küçükken nedense bizim mutfak eşyalarımızla oynamaya çok meraklılardı. Tahta kaşıklar tencereler, bardaklar ve kepçeler en çok sevdikleri oyuncakları olmuştu. Zavallı mutfak eşyalarımı onların elinden alabilmek için oyuncak mutfak seti bile aldığımı hatırlıyorum ama yüzüne bile bakmamışlardı.

Geçenlerde iki kızı olan bir arkadaşımla konuşurken 2 yaşına yaklaşan küçük kızının sürekli itmeli sürtmeli oyuncaklarla arabalarla oynadığını farkettiğini anlattı.
Rutin kontrolleri için kızlarını doktora götürdüğünde bu konuyu açarak? Doktor Hanım” demiş, “benim küçük kızımda galiba bir anormallik var devamlı arabalarla oynuyor ,ben ablasında böyle bir şey görmedim”. Gülmeye başlamış doktoru “Zeynep Hanım?demiş, “kızınız gayet normal eğer anormallik arıyorsanız ablasının arabalarla oynamaması?.

Evet, gerçekten de genelde kız çocukları o yaşlarda araba gibi tekerlekli sürmeli oyuncaklarla oynarlarmış, erkek çocuklar ise tencere tava gibi mutfak aletleriyle oynamayı tercih ederlermiş. Roller biraz daha büyüyünce değişiyor ve galiba ömürlerinin sonuna dek bu böyle devam ediyor

Onunla bu konuyu konuşurken yeniden hatırladım bir küçük tencereyi çocuklara tahsis edip onun içinde birlikte, küçük toplar,  oyuncak ördekler, tavşanlar ve bir sürü lego pişirdiğimizi…

15 thoughts on “KENDİ CİNSİNİN OYUNCAKLARI

 1. evet ben de bu konuyu çok okudum aslında.Ada evde temizlik yapmaya bayılıyor.Evi süpürecek,yerleri silecek hatta toz alacak.Bu bütün bebeklerde olan birşey.Aslında kız oyuncağı erkek oyuncağı diye bir şey yokmuş.Bunu biz yetişkinler ayırıyormuş.Sadece tehlikeli oyuncaklar varmış,silah,kılıç gibi çocuğu şiddete teşvik eden oyuncaklar.Çocuğa böyle oyuncaklar kesinlikle alınmamalı.Bunun haricinde kızlar bebeklerle,erkekler arabalarla oynayacak diye bir şey yok.Erkek çocukları çocukken bebeklerle oynuyor diye ilerde seksüel problemler yaşayacak diye bir şey yok.Galiba bu konuda en çok babalar endişeleniyor.Tabi çok uç noktalarda olmadığı sürece.Oğlum bebeklerle de oynuyor,ama asıl favorilerimiz arabalarımız ve toplarımız.

  Büşra & Ada

 2. Bir arkadasim silahlarla oynamasini istemedigi ogluna bu tur oyuncaklar almadigi gibi, gelenleri de cope atmis ama bakmiski bir sure sonra oglu bebeklerle oynuyor, erkek cocugunun erkek oyuncaklarina ihtiyaci oldugunu onu bundan mahrum ederse yanlis bir yonlenime neden olacagini dusunup serbest birakmis kiliclari, silahlari, dovuscu adamlari.

 3. kardeşimle , eşi , küçük kız yeğenmi hep tabancalar, iş makineleri, arabalarla oynamasından korkup psikoloğa götürmüşler, doktor asıl kendinizin ihtiyacı var tedaviye çocuk gayet normal demiş.
  Benim kızlarımı düşündüm yazınızı okuyunca, legolara çok düşkündüler. Ha bire binalar kurup durdular. Onları boş verinde ben en çok neyle oynardım diye düşündün. Kocaman kauçuktan bir kangurum vardı. Bir gün burnunu kestim , parmağımı oraya sokup tin tin gezdik birlikte. Sonrada tüm sülaalenin çocukları. Ne tatlı gelirdi o kanguru onlara. Babadan oğula geçer gibi birbirlerine devri teslim ettiler. Keşke kaybolmasaydı. Sunay Akının oyuncak müzesine bağışlardım. Çok gün gördü çok. Ay ben burasını kendi bloğum sandım yazıyırda yazıyorum. sevgiler bıraktım size

 4. Bence biz zamane anneleri çocukları çok fazla irdeliyoruz.Her yaptığını kontrol altında tutmaya ve bunu yorumlamaya çalışıyoruz.Bunu ben deyaptım tabii ki…
  Lakin şimdi bakıyorum da yanlış geliyor bana… Kızım için yaptığım bir çok etkinliği o hatırlamıyor bile…Belki onu etkileyen tarafları da olmuştur tabii…
  Bir çocuğum daha olsa kendimden bu kadar çok vermeden kararında davranmayı düşünüyorum.Biz aeler bir süre sonra kendi hayatlarımızı unutur hale geliyoruz ki bu çok ama çok yanlış

 5. Iyi ki gelmissiniz, iyi ki tanismisiz sizinle, bayildim sayfaniza, o guzel elleriniz dert gormesin 🙂 Bundan sonra daha sik gorusecegiz anlasilan sizinle :)) Ben cok severim yaratici ve becerikli insanlari, cok memnun oldum sizi tanidigima :)) Sevgiler.

 6. Bu arada sizi sayfama eklsem bir itiraziniz olmaz sanirim, cunki bayildim sayfaniza :))

 7. Kızlar birinizin kızı birinizin oğlu var arada sizler bu şekilde bahsedince inanın çocuk sahibi olmadan ya nelere var dikkat etmem gerekn diye düşünür oldum.

  Not: 29 yaşındayım ya ben en iyisi 35 de doğurayım dimi 🙂 Sizleri öperim

 8. büyük kız süslü püslü bebeklerle oynadı herzaman,hala bile…
  küçük kız,hayvanlı macera setleri,legolar,şatolar,devler,yaratıklar,gerçeğine birebir benzeyen böcekler ,örümcekler..
  olan bana oldu oyuncaklara ödenen bir servet:D,ama olsun,hiçbiri bir kenara atılıp kalmadı ,çıkarılıp çıkarılıp oynanıyor her zaman….

 9. Anne ve çocukları için özenle hazırlanmış bir sayfa belli ki…
  Çok sevimli ve çok güzel aynı zaman da.
  Ben bir anne değilim henüz ama anne yarısıyım. Bebekliğinden bu yana içli dışlı olduğum hatta “Anneleri Çalıştığı için” bir dönem bakımlarını üstlendiğim dünya tatlısı yeğenlerim var…
  Keyifli bir sayfa…
  Takibimdesiniz.

 10. Çocukların oyuncaklarını cinslerine göre ayarlamak bence de gereksiz.Her çocuk, her dönem farklı tipte oyuncak yada objelerle ilgilenebiliyor.Babalar oğullarına genelde erkek oyuncakları almayı tercih ediyor. Benim oğlum, baby tv.’i izlediği dönemde orda gördüğü her oyuncağı istiyordu.Ben de istediği şeyleri ona alıyordum.Programda yemek yapan çocukları gördüğünde oyuncak mutfak seti de istedi.Ben de aldım.Tabi akşam eşim gördüğünde bu durumdan pek hoşlanmadı ve bir daha böyle bir oyuncak almamı istemediğini söyledi.Ben daha sonra bu düşüncesinin yanlış olduğunu ona kanıtladım.Ama genel olarak anne ve babalarda böyle bir tutum yaygın.Cinsiyetine uymayan oyuncakla oynamanın,çocuğun psikolojik ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyeceği düşüncesi hakim.Bence serbest bırakalım onları istedikleri şeyle ilgilensinler ki biz de ilgi alanlarını ve yetenekli oldukları konuları gözlemleyabilelim.

 11. evet bende sizi çok iyi anlıyorum benim oğlumda 2 yaşında sürekli çaydanlık,tencere,elektirik süpürgesiyle oynuyor bende psikologa götürdüm cinsiyet ayrımının bu yaşlarda olmuyacagını söylediler bende artık üzülmüyorum istediği ev eşyasını veriyorum.

 12. Ya kafayı yiyecem ve de yiyorum.benim oğlum da sürekli mutfak eşyalarıyla oynamak istiyor.sürekli bulaşık yikamami taklid ediyor.tabletinde kek yapma oyunlari yok iste buna benzer oyunlar oynuyor.bu benim de eşimin de canini sikiyor.hepinizin yorumlarını okudum.ama yine de içten içe düşünüyorum çocuğu bu tarz oyuncaklarla oynarken görünce.?

 13. Oğlum 3.5 yaşını gecik yani mart gelse 4 yas olacak ..bu durum normal mi lütfen cvp ? artik en sonunda benim psikolojim bozulacak bu gidişle ??

 14. Ahu Hanım, merhaba. Maalesef biz uzman değiliz, bu işi uzmanına danışmak lazım. Ama bizce oyuncaklarda cinsiyet ayrımı olmamalı. Mutfaksever bir erkek olması ilerde çok güzel olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir