KAZAKTAN KEÇE YASTIĞA

keceden yastik

Bahar geliyor, Kayseri bile güneşli son günlerde. Yakında kışlık kazaklarımızı kaldıracağız dolaplarımızdan. Kaldırırken de artık giymediklerimizi, tüylenenleri ihtiyaç sahiplerine vermek için ayıracağız.

Bu ayırmaları yaparken ; %100 yün veya yün karışımı kazaklarınızı ayırmayınız arkadaşlar, onları keçeleştirerek yastık, çanta , vs. yapmanız mümkün.

Tıpkı bu fotoğraftaki yastıklar gibi.

Alttaki resimde gördüğünüz kazağı senelerce çok beğenerek giydim, kazakları tüylendirme konusundaki özel yeteneğime rağmen tüylenmedi ama bu kez de dirseklerini eritmişim. (Dirsek çürütmek bu oluyormuş demek ki…) . Buna rağmen ilerde değerlendiririm diye duruyordu bir köşede.
yün kazaktan keçeye

Bu arada da  bir çok yerde de keçe örnekleri görüyor ve herkes gibi hayranlıkla izliyorduk. Keçe bulmaya gelince de zorlandığımızda aşikar. Üstelik yün kazakların keçeleştirebileceği de bir sır değil. Herkesin bir kazası vardır bu konuda .

Hal böyle olunca,  bu kazağı  kazasız, bilinçli olarak keçeleştirelim dedik.  Sıcak,  90 derecede ve makinanın narin ayarlarını kullanmadan yıkadık. Sürtünme olması içinde makinaya boş atmadık, eski bir kot pantalon ile attık.

Kazağı keçe olarak kazandığımız operasyondan sonra evde kullandığımız ve artık yüzlerinden sıkıldığımız yastıkların yenilenmesine geldi sıra. Keçeleşen kazak ile 2 adet 25* 20 cm ebatlarında yastıklarıı kapladık. Dikiş makinası ihtiyacımız yine depreşti . Gerçi keçeyi el ile dikmek de çok kolay. Bir kenarlarına fermuar ekledik.

yün kazaktan keçe yastık

Daha sonra işin en zevkli kısmı süslemelere geldi sıra. Düğmelerle süsledik yastıkları.

2 eski yastık ve 1 kazaktan yepyeni cicilerimiz oldu.

keceyastik

düğmeli kece yastik

düğme süslü kece yastik

17 thoughts on “KAZAKTAN KEÇE YASTIĞA

 1. eski materyallerin geri dönüşümleri gerçekten hoşuma gidiyor.O kadar tüketiyoruz ki elimizdekileri…ellerinize sağlık kızlar…

 2. Merhaba

  Ellerinize sağlık, yeni evli iken kazaklarımızı sıcak suda yıkayıp, yanlışlıkla keçeleştirme gafletinde bulunmuştum. 🙂 Çok hoş ve şık olmuş.Sevgiler..

 3. bende de var doğal keçe 🙂
  çok güzel olmuşlar…
  elinize sağlık….

 4. Yastiklar cok sik olmus :)) Sanirim ben de sirf boyle bir yastik yapabilmek icin yun kazaklarimdan birini kecelestirebilirim :)) Ellerinize saglik :))

 5. süpersünüz valla nasıl da güzel değerlendirmişsiniz

 6. aa çok güzel olmuş kazagı keçeleştirme miraycığım da görmeli bunu:)

 7. vallahi yine harika olmuşlar.doğal yeteneklersiniz.şaşırıyorum vallahi.ben de biraz olsa harika olurdu.ama maalesef yok,oğlumda olur inşallah…

 8. harika olmuş ya benimde atmaya kıyamadığım kazaklarım var bakayım böyle yastık olacak bişeyler varmı..harika fikir valla süpersiniz…

 9. Kızlar zuzudan sonra bu yastıkda çok güzel ellerinize sağlık

 10. Müthişsiniz.
  “Geçen gün avrupa yakasında burhan beyde buna benzer bir şey yapmıştı… :)”

 11. Bir de canta yapimi var bundan degil mi! Onu da denerseniz haberim olsun… Cok guzel elinize saglik…

 12. Merhaba,
  Keçe arayan arkadaşlara yardımcı olmak için İstanbuldaki bayimizin adresini vermek istiyorum.Oradan istediğiniz tarzda yün keçeyi temin edebilirsiniz.
  KENAN MAKREME
  Tahtakale iş bankası şubesinin biraz ilerisinde sağda Güvener işhanı var.İkinci katta Kenan Makreme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir