KAZA HEP YANIBAŞIMIZDA

Sevgili Filiz yazmış ,”Ev kazaları en çok kışın oluyor” diye.

Çarşamba günü bizim başımıza da geldi, daha önce okusaymışım daha dikkatli olur muydum bilemiyorum. Bu aşamada “Allah’a şükür daha kötüsü olmadı” diyorum sadece, tek el ile işlerimi yapmaya ve tuşlara basmaya çalışıyorum.

Biz uzun zamandır kağıt hamuru ile birşeyler yapmayı planlıyorduk. Tarifi aldık ve 2 gün ıslattık kağıtları. İyice eriyip yumuşaması için kaynatma faslı var sonrasında. Normal yemek pişirmekten farklı değil, tabii.

Önemli olan her an yaptığımız her şeyde, kaza risklerini gözden geçirmek ve dikkati elden bırakmamak sanırım. Yoksa kazalar hep yanıbaşımızda. Yemek pişirirken, çay içerken, yürürken, vs…

Kaynattıktan sonra biraz soğuyup süzülmesi gerekiyordu. Balkonda hemen soğur diye düşündüm. Balkona çıktım, elimde tencere ile ama balkon buzlu olduğundan 2 adım bile atamadım, kaydım. Dengemi bulmaya çalışırken tencereyi de bırakamadığımdan koluma döküldü, kaynayan su.

Buz ve soğuk su ile hemen yaptık müdahaleyi ve aldık doktorun yolunu. Sol elimden, bilek ve baş parmak yoğun olmak üzere, dirsek mesafesinin yarısı kadar bir bölge. Çok ciddi olmadığını söyledi doktor, tabii kendi gördüğü vakalarla değerlendiriyor, canımın acısını bilmiyor ki…

Bir sıvı ile temizleyip pomat sürüp sardılar elimi kolumu. Yazacağı ilaçlar için beklerken, kaynım;

– Biz yanık sarılmaz biliriz

diye sordu. Doktorun cevabı şaşırttı bizi;

-Ben 10 yıldır burdayım, ben biliyorum sarılır, 3-4 saat için sardık.

Kendine güvensizlik değil de nedir bu ? Doktor olan sensin, sen de bilmesen biz ne yapacağız? “Halk arasındaki yanlış bilgilerden bir diğeri” diye açıklasa ne çıkar sanki.

Bu arada “iz kalır mı “diye sormayı ihmal etmedim . Kalmayacağını söyledi, bakalım zaman ne gösterecek?

Kendime öyle kızıyorum ki…

Be Özlem , neden balkonun ucuna konulmalı bu tencere, kapı ağzı olsa ne olurdu? Balkonda yürümeyecektin o zaman.

Ayrıca balkonun kapısını açan herkese söylediğin, “dikkat kayarsın” lafını niye kendine söylemezsin?

Olacağı varmış diyorum ve daha kötüsü olmadığı için şükrediyorum. Bir de balkon meraklısı kızım arkamda olmadığı için.

İlave: 30/10/2009– Gelen soru yorumları üzerine yazmak istedik. Contractubex jel kullandım tedavimde ve hemen hemen hiç iz kalmadı yanıktan.  Kahverengi birkaç leke ve bir tane de çok küçük 1mm lik bir izim var.

ev kazaları

28 thoughts on “KAZA HEP YANIBAŞIMIZDA

 1. Gecmis olsun, en korktugum seylerden biridir yanik.Icten icten sizlarda hic bir sey yapamasin.Kazalardan korunmak mumkun ama basa gelecekse de geliyor, acil sifalar diliyorum!

 2. Merhaba, bu guzel blog icin sizi tebrik ederim.
  Ve tabi ki gecmis olsun. Adina bosuna kza denmemis, hic beklenmedik, istenmedik bir anda ve sekilde olmasindan belli. Ama sizin de dediginiz gibi daha kotusundan korusun Allah.

 3. çok geçmiş olsun, tam görünmez kaza olmuş seninkisi. tabi allah beterinden korusun demek lazım, bu arada kağıt hamuru nedir, ne yapılır, ne yapacaktınız merak ettim doğrusu??

 4. Cok cok gecmis olsun Ozlemcim :(( Sana acil sifalar diliyorum, insallah en kisa surede acin diner ve hemen iyilesir kolun… Gorunmez kazalar hayatimizin her alaninda var, bazen ne yapsakta onleyemiyouz iste… uzme tatli canini:))

 5. ne güzel konular yazıyorsun
  ellerine sağlık
  çok yararlanıyorum
  iyi haftasonları dilerim
  sevgiler

 6. Çok çok geçmiş olsun. Allah daha beterinden korusun. Benimde oğlum tencerenin içerisine düşmüştü ve kolu yanmıştı. İz kalmaması için sana önereceğim, 10 kadar yumurtayı ocakta yağı çıkana kadar pişir. Siyah renkli bir sıvı elde edeceksin. Bu yağı her gün yanık yere sürersen iz kalmaz. Oğlumda kalmadı. Bana da yüzü yanan bir arkadaş önermişti.Ve ayrıca 2 derece yanıklarda hem sürtünme olmaması hemde mikrop kapmaması için sarıyorlar. Oğlumun kolunuda sarmışlardı. Tekrar geçmiş olsun diyorum.

 7. Birde hamileyken karnıma kaynar çay dökülmüştü.Her gün pansuman ve ne acılar. Bir yandan da erken doğum korkusu. Acını çok iyi anlıyorum. Allah sabır versin diyorum. Yumurta olayını ihmal etme istersen.

 8. Çok teşekkür ederim hepinize, acılar düzenli aldığım ağrı kesicilerle pek ağrı hissetmiyorum ama elimi kullanmakta zorluk çekiyorum, o da geçecektir.
  Ebru’cum kağıt hamuruna şekil verilip kurutulduktan sonra üzeri akrilik boya ile boyanabiliyor ve kalıcı oluyor. Tencere hala balkonda bakalım deneriz tekrar ilerleyen zamanlarda, tehlikeli kısmını atlattık nasıl olsa.

 9. Ah Özlem’cim geçmiş olsun canım.Allah beterinden saklasın genede.Çünkü geçen gün tv de haberlerde dinlediğimde koskoca İstanbulda bile sadece iki hastanede oda yanlış hatırlamıyorsam cerrahpaşa ve gülhane tıp fakültesinde olmak üzere toplam 15 tane yatak kapasitesi olması beni çok şaşırttı.Umarım kısa sürede sağlığına kavuşursun…

 10. çok geçmiş olsun. Yanık çok kötü. Hep bir acelem olduğundan kolumda yanık olmadığı zaman çok nadirdir. Ya yağ sıçrar, ya tencerenin buharına gelir. Ama sizinki gerçekten ucuz atlatılmış. Balkona sürekli tuz atın bari. Buz tutmayı önler bir ölçüde. Sevgileri ve şifa dileklerimi gönderdim

 11. Karaboncuk, senin başından geçenleri okuyunca bir kez daha şükrettim, hem oğlun hem de hamileyken.Allah korumuş. Yumurtayı deneyeceğim, annem de biraz önce bahsediyordu, yumurtadan o sarısı diye hatırlıyor bakalım yaparken buluruz doğrusunu.

 12. Periliköşk’üm “Contractubex ” adında jel tavsiye ediyorlar, üzerinden zaman geçmişlerde bile izlere faydası oluyormuş. Bir dene istersen. Bana farklı bir şey verdi ama sanırım bende bundan kullanacağım.

 13. Canııım , çok geçmiş olsun Özlem’ciğim.
  Gerçekten Allah daha beterinden korusun. Ve gerçekten de iyiki minik kızın yokmuş etrafında. İnsan kendi acısını unutuyor yavrusuna birşey olduğunda … Çok çok geçmiş olsun. Dikkat et kendine canımmm.

 14. Hayallah ne oldun özlemciğim böyle ya…
  geçmişler olsun,senin yanığın kadar olmasa da mutfakta yanık vukuatım çoktur benim,orta parmağımı kaynar yağın içine daldırmıştım 1 ay boyunca kullanamamıştım,izi de kaldı ne yazık…:(
  ben aceleciyim,
  sizin oralar o kadar soğuk ki balkonlar bile buzlu demek ,daha da kötüleri olabilir miş gerçekten ,
  tekrar geçmiş olsun…

 15. Çok geçmiş olsun Özlem. Allah korusun yüzüne de gelebilirdi, kolla sıyırmışsın. Benim de 3 yıl önce fritözüm patladı ve ellerim, yüzüm ve gözümün içine kadar yanmıştım. Yağ yanığı olduğu halde ilaçlar sayesinde iz kalmadı. Tehlikeyi hep dışarılarda sanırız oysa ki evin içinde daha çok tehlike var.

 16. çok çok geçmiş olsun canım dikkat edin ne olur.. Doktorun cevabı da 10 yıldır burdayım sarılır cok komik ya….. o biliyormuş…. nelre kaldık yarabbim sen bizi koru…..
  kendine iyi bak canım…..

 17. Çok geçmiş olsun. 1. derece yanıklarda sarılmıyor ama, 2. derece ve daha ağır durumlarda sarılıp, sık sık pansuman yapılıyor. benim oğlumun 8 yaşında iken yüzü yanmıştı 🙁 gerçekten ciddi bir durumdu, Allaha çok şükür hiç bir iz kalmadı. Pansuman çok önemli, yanıkta oluşan kabuklar eksiksiz soyuluyor ve ilaç sürülüyor, çok acıtıcı bir durum. 🙁
  Gerçekten çok üzüldüm, başarılarınızdan dolayı nazar değmiş olabilir,çok geçmiş olsun.

 18. Merhaba arkadaşım,
  Kaza geçirdiğiniz haberi, büyük bir üzüntü ile
  öğrenmiş bulunuyorm. Geçmiş olsun dileklerimle
  Allah’tan acil şifa vermesini niyaz ediyorum.
  Çok çok geçmiş olsun,arkadaşım.
  Saygılarımla.

 19. Cok cok gecmis olsun. Gec haberim oldu uzgunum. Annenin gelmesine cok sevindim. Umarim en kisa zamanda iyilesir. Yine Allah korumus. Cok ama cok gecmis olsun yine.

 20. çoook geçmiş olsun 🙂
  Eğer yanık acıyorsa iyidir doku kaybı yok demektir. Dikkat et kendine
  Sevgileer

 21. ah be Özlemcim çok geç kaldım geçmiş olsun demek için. çok üzüldüm, ev bazen çok tehlikeli olabiliyor. umarım şimdi daha iyisindir..sevgiler..

 22. Öncelikle çok geçmiş olsun diyorum arkadaşım.Bende bundan birkaç sene önce bir yanlk macerası atlatmıştım.Öncelik olan ilaçlar tabiki…Bir dostumun tavsiyesiyle bir aktardan kudret narı almıştım.Doktorumun iki ay verdiği yanık yirmi gün gibi bir sürede toparladı…paylaşmak için geç olabilir ama en azından başkaları faydalanabilir dedim.sevgilerimle….

 23. 23 nisan akşamı bende yandım.1 hafta oldu her gün pansumana gidiyorum.Hala sargıda bacağım ve elim.Çok acı verici.İz kalır diye korkuyorum.Doktor net bişey soyleyemiyor.Kudret narını merak ettim.Yenilecekmi yaraya mı sürülecek?Şimdiden teşekkürler GÜLÇİN

 24. bende yandm dün=( ayağım üşüyo die sıcak su torbasına su koydm ve ayağmın altında patladı dizden aşağım yandı cnm çok acıyo hergn pansumana gidiyorm izkalırmı acaba korkuyorm derimin üstü soyuldu her hangi su toplama yok ama cnm çok yanı iz kalırmı ltfen bilgi verin=((((

  Çok çok geçmiş olsun. Benimkinde iz kalmadı sayılır, contractubex jel kullandım. İnşallah sizinkinde de kalmaz, 2.derece idi benimki. Yine de doktorunuza danışmanızda fayda var.

 25. merhabalar arkadaşlar ben hülya 24 yaşındayım 6 yaşımdayken çaydalıktan çay döküldü koluma 2nci derecenin üstü feci şekilde iz kaldı sıfır kollu falan giyemiyorum bile..contractubex iyi gelirmi ???çok met ediyorlar…aynı zamanda ben doğum yaptıktan sonra çatlaklar olştu karnımda 6 yıllık bir çatlak harita gibi ne yapmalıyım ??bide acnelya ve madecasol contractubex neye iyi gelir. öğrenmek istiorum

 26. Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Contractubex epey etkili bir ilaç benim yanıklarıma ilk andan itibaren kullanıldığı için faydası oldu. Ama sizin durumunuz için bir öngörüde bulunmak konunun uzmanı birer doktor olmadığımız için bizim haddimizi aşar, cilt doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.