Kastamonu’da Tatildeyiz

19 Mayıs bayram tatilini fırsat bildik, iki gün de kafadan ekledik ve Kastamonu’ya geldik. Yaşasın! (Alkış sesi) Her geldiğimizde olduğu gibi Kastamonu ve çevresi kazan biz kepçe geziyoruz da geziyoruz , buraya özgü meşhur sevdiğimiz  yemekleri yiyoruz . İlk yemek turumuz buranın meşhur yemeği olan püran yani kuyu kebap yemek için Taşköprü yolunda başladı . Kuyunun içinde yanan ateşte bütün olarak pişirilen kuzudan yiyip ufak bir Kastamonu turu attık.  Fatih Sultan Mehmet Han zamanında 1454 yılında yapılmış olan ilk defa gördüğüm İsmail Bey Külliyesi’ne ve  Devehanı Kültür Sanat Merkezi’ne gittik. Burada develerin yüklerinin boşaltılıp bağlandığı, günümüzde el sanatları satış yeri olarak kullanılan bir han vardı. Hanın karşısında yer alan İsmail Paşa Camiinin içini de gezme fırsatı da bulduk. Külliyenin içindeki türbeyi gezdik, meşhur Kastamonu dokumalarından aldık, çarşı içindeki hediyelik eşyalar satan küçük dukkanlarda dolaştık.

Yolunuz düşerse Kastamonu’ya, İsmail Bey Külliyesini ve Devehanı Kültür sanat Merkezi’ni mutlaka gezin.

Kastamonu’da gezilebilecek diğer tarihi yerler den bazıları ise şunlar

Müfessir Alaaddin Türbesi,

Aşıklı Sultan Türbesi,

Yakup Ağa Külliyesi,

Kastamonu Kalesi,

Nasrullah Külliyesi,

Yılanlı Dergahı,

Kaya Mezarları, Şehitler Anıtı

 

 

 

5 thoughts on “Kastamonu’da Tatildeyiz

  1. Ooooooooo, iyi gezmeler.Ne güzeldir bu kısa kaçamaklar.İyi değerlendirin,bizler burdayız,malum şenlik haftası üniversitede.Daha fazla fotoğraf görmek isterim.Haa birde çekme helva:)))Hiç değilse helva vesilesiyle görüşebiliriz.İyi gezmeler.

  2. Ayşe Hanım ne zamandır yazmadınız valla merak etmiştim sizi…epey oldu bir mail atmıştım musaitseniz geleyim diye, sanırım gormediniz..olsun donuste gorusuruz, kahvem orta şekerli olsun :))

  3. Çok güzel bir tatil değerlendirmesi olmuş.Kastamonuyu hiç görmedim ,yazını okuyunca keşke bizde görmediğimiz bir şehri gezmeye gitseydik dedim .
    sevgiler

  4. İşte en sevdiğim geziler benimde… Kastamonu’ya bir kere gittim ve çok etkilendim… İyi ki gitmişsiniz. Çok güzel trekking alanları, kanyonları da vardı…

  5. Postanıza cevabı hemen göndermiştim,hergün bakarım postalarıma.Bir sorun oldu herhalde.Nasıl ihmal ederim,yalnız siz postada ertesi günden bahsetmiştiniz.O da cumartesiye geliyordu.C.tesi günleri çalışmıyorum.Hafta içleri müsait oluyorum.Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.