KASTAMONU EL DOKUMALARI

kastamonu sofra beziKastamonu’ya her gittiğimde El Dokuma Atelyesine uğramadan duramam. Bu kez bu çok sevdiğim yer ile ilgili biraz araştırma yapmak istedim. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kapsamında yeralan El Dokuma Atelyesi Kastamonu Valiliği tarafından el dokumasını geliştirme projesi kapsamında açılmış. Vakıf 1997 de Beymen’le, 1998 de de Vakko’yla bir anlaşma yaparak şehre önemli bir gelir sağlamış . Her iki büyük firmanın belirli mağazalarında Kastamonu’ya ait el dokuması ürünler satılıyor.

Atelyenin bulunduğu binada  dokuma tezgahlarını da görmek istedim ,ama teşhir ve satışla aynı katta , dokumalar için iplerin hazırlandığı odayı görebildim.

Odada çalışan dört tane yaşlı teyze vardı. Yerde oturan üç teyzemden fotoğraflarını çekmek için izin istedim. Hemen eşarplarını düzeltip bana poz verdiler. Daha sonra üçü de kendi fotoğraflarını görmek istediler. Hepsine tek tek gösterdim. En arkadaki teyzem çok çirkin çıkmışım diyerek fotoğrafını hiç beğenmediğini belirtti. bunun üzerine diğer teyzeler ona biz çok güzel çıkmışız sen niye kendini beğenmiyorsun diye şakalaştılar:)

Ayaktaki dördüncü teyzem bu tezgahı öyle bir hızlı çeviriyordu ki bana poz verirken, en iyi pozu yakalayana kadar bir kaç sefer uğraştım.

Atelyenin girişinde çerçeveletilip duvara asılmış olan Sini Bezi ( sofra örtüsü) denilen örtüyü görünce çok sevindim.Çünkü ben bu örtüyü çok küçüklüğümden beri iyi bilirim. Babaannem çok kullanırdı bu sofra bezlerini. Ben de hala evimde kullanıyorum. Şimdi tabi modernize oldu, bildiğimiz pamuklu örtüler hala dursa da bunun yanında dertsizleri, leke tutmayanları da yapılıyor ama onlar eskinin pamuklu kumaşla yapılan örtüleri tutmuyor.

el dokuması motif kalıpları

Bu örtüler baskı yöntemiyle desenlendirilirmiş. Genellikle desenleri daha çok geyik ve kuş ağırlıklı olur.

kastamonu el dokumaları

el dokumaları

Teşhir ve satış yerinden çarşaftan gömleğe, şömenden perdelik kumaşa kadar her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek ürünler bulabiliyorsunuz. En güzeli hepsinin elde dokunmuş el emeği göznuru örtüler olması.

13 thoughts on “KASTAMONU EL DOKUMALARI

 1. el sanatlarımızı kesinlikle canlı tutmaya çalışmalıyız diye düşünüyorum.

 2. ne kadar güzel
  ne emek ama
  ellerine sağlık yapanların
  senin de buraya taşımana teşekkürler
  biz de bu sayede görmüş olduk

 3. Beypazarinda da boyle dokumalar gormustum.Bir sey soyleyim mi, yurt disinda bu el dokumalari gun gectikce moda oluyor!

 4. el emeği göz nuru işler bunlar…
  yapanların ellerine sağlık…

 5. Ben de Kastamonuya ve dokumalara hayranım.
  Heykelin olduğu meydanı,karayılanın davulla muhteşem aşkını ,yolboyu Kardan dalları eğilmiş ağaçları unutamıyorum .Çocukluğumda gördüğüm Kastamonuya tekrargitme isteğimi depreştirdin.resimler ve güzel ifadenle yaptığın paylaşım için teşekkür ve sevgiler

 6. sevgili Nalan Abla, Kastamonu’yu detaylarıyla bilmeniz beni çok mutlu etti, ayrıca neredeyse hemşehri sayılırız, anneannem Bolu’ludur ve tabi Gerede cok yakın bize kimbilir kaç kere geçtim ordan…sevgilerimle

 7. yaa arkadaşlar benim eşimin babası kastamonulu ama hiç bahsetmemişti eşim bunlardan çok meraklandım.biraz sıkıştırmak lazım kastamonuya gitmek için.

 8. Ben bir Kastamonu’lu olarak dokumalarımızla grur duyuyorum.16 yıldık Ankara’dayım.yılda 2-3 kez Kastamonu’ya giderim.Memleketimi hiç bir yere değişmem.Kastamonu’lara selamlar

 9. ben kastamonuluyum ve kastamonu dokumalarını kendi dükkanımda kendim yapıyorum cem sultan bedesteni altın ilmek kastamonu

 10. Merhaba.Ben kastamonuda okuyorum.Okul ödevi için el dokumayla ilgili belgesel çekicem.Bu atölye kastamonu’da nerde acaba?

 11. Ya oldu mu şimdi? Ben bu siteyi daha önce nasıl farketmemişim diye hayıflanırken birde Kastamonu’dan bahsettiniz tam oldu 19 yıl yaşadım orada hala gider gelirim harika bir kenttir mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken bir yer çok memnun oldum Kastamonu dan bahsetmenize.Ellerinize,yüreğinize sağlık

  Fatma Hanım hoşgeldiniz sitemize…Bu sitenin yöneticilerinden biri olan Fulya Kastamonulu’dur, o yüzden sitede Kastamonu’yla ilgili bir çok yazı bulabilirsiniz…Yine bekleriz, sevgiler:)

 12. ben dadaylıyım seydibeyoğlu konagında halen dokuma imalatı yapmaktayım (toptan ve parakente) satış yapıyoruz. 0544 237 74 76 (remziye tuzcu) özel dokuma siparişi alınır.

 13. biz istanbul pendik hilal konutlarınta kastamonu sofra bezi satmaktayız saf kastamonu sofra bezi dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir