KAŞIK KUKLALAR -2

Çizimlerini beğenerek takip ettiğimiz sevgili Bembi “Bilim Çocuk” dergisi için kaşık kuklalar çizmiş, biz de uyguladık. Gerçi bizim kız onun çizimi kadar zarif olmadı, dudaklarıda Angelina Jolieye benzedi ama çocuklar için tıpkı keçe ile yaptığımız ilk kaşık kuklalar gibi çok keyifli bir oyuncak oldu, konuşturup duruyorlar.

Yapılışı çok kolay; pazardan alınan tahta kaşıklar, biraz kumaş, fon kartonu, keçeli kalem, orlon , kurdela kullandık malzeme olarak.

Yapılış detayları aşağıdaki fotograflarda göründüğü gibi.

Kız kaşık kuklamız için;
2 farklı boyda kumaşı kestik ( bir tarafını yarım daireli kestik, eteğe fırfır olması için) ve orlan yardımı ile boyundan bağladık. Saçlar için orlon iplik kullandık. Boyun kısmını kurdela ile çevirdik. Kaş, göz , dudak çizerek tamamladık.

Kuş kaşık kukla için;
3 farklı renkteki fon kartonuna ,3 farklı boyutta kanat çizip kestik. Farklı renk ve boyutlardaki kanatları kaşığın sapına yapıştırdık. Başına.kırmızı elişi kağıdından ibik ekledik. Gagasını ve gözlerini çizerek tamamladık.

Aslında kuklaları çocuklarla birlikte yapmaya başladık fakat sonra bir baktık ki onlar kendilerine çizip, kesip yapıştırarak “canalar”(canavar – v harfi ile problemimiz var da ) (altta gördüğünüz örnek gibi) yapmaya başlamışlar.

Bize de kuklaları bitirmek kaldı bu durumda. Oynama işine gelince, kaşık kuklalar biter bitmez elimizden kaptı afacanlar.

Daha daha Kaşık Kukla;

Kaşık Kuklalar-3

Kaşık Kuklalar-4

Kaşık Kuklalar-5

21 thoughts on “KAŞIK KUKLALAR -2

 1. Gerçekten çok şaşırdım! Çok çok mutlu oldum!!! :)) Ne kadar da güzel olmuşlar öyle! Çocukların bu güzel dergideki çalışmaları yaptıklarını görmek bir yana, kaşık kukla önerimi uyguladığınızı görmek de çok güzel bir duygu! Bu fotoğrafları dergiye de göndermelisiniz, güzel çocuklarımızın güzel çalışmalarına yer veriyorlar 😀 Ellerine sağlık!! :)))

 2. yetenekli kuzularım benim döktürmüşler yine kız hanginizin bakayaım 🙂

 3. slm sizin site ziyaretinizden sonra bende sizi keşfettim.Bu kuklar tam benlik ama oğluşumun (2 yasında)oynamak için biraz daha büyümesi lazım.

 4. senem teksoy bence çok harika olmuş bizede okuldan istemişlerdi bende aynısından yapıcam

 5. çok yaratıcı olmuş ben de çocuk gelişiminde okuyorum o yüzden girdim ve hmn yaptım sper olmuş.

 6. çok güzel olmuş eksiklerimi burdan tamamladım çocuk gelişimi okuyorum benim için çok yararlı oluyo çok teşekkür ederim paylaştığınız için

 7. merhaba
  kuklaların elleri ve ayaklarınıda ekleyebiliriz şöyleki
  aynı bezden yararlanarak ince uzun bezlere pamuk doldurarak dikeriz el ve ayaklarıda yapmış oluruz dahada sevimli olurlar
  emeklerinize sağlık diyorum


  bir daha ki yaptıklarımızda deneyelim, teşekkürler

 8. etkinliği çok beğendim.çalışmalarınızın devamını dilerim.

  — Hoşgeldiniz , teşekkür ederiz sevgili Özlem

 9. harik olmuş süper bizde sınıfta yaptık bukadar güzel olmadı sizin sitenizi çok seviyorum tebrikler

 10. ben 9 yaşındayım ve bayıdım kelimeler yetmez kadar güzel meb siteme koyucam.

  — Bu siteden yaptığınız alıntılarda link vermeniz gerekmektedir.

 11. ben10 yaşındayım son derece bayıldım okulda öğretmenin istediği şeylerden yapmışsınız teşekkür ederim

 12. arkadaşlar teknoloji tasarım hocamız bize kukla yapmamızı söyledi bende nasıl bir kukla yapacağım diye çok düşünmüştümm ama bu siteye gelince kaşık kuklalar geldi aklıma ve bende o kaşık kuklalardan birini yapacağım inşallah yaptığımda iyi çok iyi bir not alırım :):).. inşallah .. çok güzel bir site herkeze tavsiye ederim

  — inşallah iyi not alırsın

 13. sok harika olmus sok beğendim kızim isin sok qerekli idi sok tesekkür ederim

 14. bn çocuk gelişimi bölümünü okuyorm çok yardımcı oluyorsnz walla her şey için teşekkür…

 15. Derya, İlk kaşık kukla linkinde bir sorun varmış, düzelttik. Uyarınız için teşekkürler

 16. sitenizi çok beğendim kaşık kuklalarınız bi harika.Ben çocuk gelişimi açık öğretim okuyorum ve etkinliklerinizi çok beğendim TEBRİKLER…….

 17. Biz Hüseyin Güllü Ceylan İ.Ö.Okulunda okuyan öğrencileriz. Kuklalarınızı çok beğendik.Gerçekten çok güzel.Ödevimize yardımcı oldu.Teşekkürler:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir