Kartondan Gitar

Bu yaz  her ikimizde çocuklarımızın  kendi yaptıkları faaliyet sürprizleri ile karşılaşıp mutlu olduk bir çok kez, bakınız  Kaykay faaliyeti. Kartondan gitar yapımı da bir diğeri. Fotoğraftan da yardımsız gayet açık değil mi? Birlikte yapsaydık o kutuyu boyayıp  ya da kaplamıştım sanırım. Oysa olay gitar yapmak,  gitarın görüntüsü sadece küçük bir detay ama takılıp kalıyorum işte. Çocukların sadeliklerini seviyorum  çok.  İşten eve geldiğim bir gün kapıda İrem ve arkadaşı şarkı söyleyerek karşıladı beni 🙂 Gitarlarını şöyle yapmışlar:

Malzemeler; ayakkabı kutusu, kağıt havlu rulouso,  lastik, bant, ip

Karton kutunun ortasından  dikdörtgen şeklinde bir parça kesmişler. Kutunun yan tarafından da yuvarlak kağıt havlu rulosonun girebileceği bir açıklık açıp  karton ruloyu yerleştirip bantla yapıştırmışlar. Üzerinde bulunan dikdörtgen  açıklığa evde o gün bulabildiği lastikleri gergin olarak bantlamış, lastikler banttan atıp çıktıkça  sağlamlaştırmak için üst üste  bantlamış. Boyunlarına asmak için 2 ucuna bağladıkları ip ile tamamlamışlar gitarlarını.

Gitarın bu haliyle tek sorunu lastiklerin sürekli atmasıydı.  Biz de bu sorunu  çözmek için paket lastikleri alıp paket lastiklerini kutunun etrafından geçirerek gergin teller elde ettik. Öyle gerçekçi oldu ki teller, notalı değildir ama güzel ses çıkardığı kesin bu haliyle 🙂 Aferin kızlar !

 

 

 

 

 

5 thoughts on “Kartondan Gitar

 1. Çok beğendim. Ne güzel yapmışlar. Üstelik kendi istekleri ve çabaları ile böyle bir şey üretmeleri ayrı bir keyif. Zira neredeyse %99 çacuk bu tarz bir uğraşı yerine play statin, psp, bilgisayar oyunlarını tercih ederdi.

 2. ne hoş olmuş
  ilerde gerçek gitar çalarlar belki belki de grup kurarlar neden olmasın
  başarılar diliyorum çocuklara

 3. Mavaiannem, bu yıl gitar kursu istiyor zaten, inşallah 🙂
  Nedret Abla çok teşekkürler

  Naz11, bilgisayar, dışarda aktif oyunlar, faaliyet, tv hepi kararında olunca güzel. Keşke tam kararı tutturabilsek hepimiz

  Adadenizi, çok sağol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir