Karadağ -Budva

Bosna Hersek’ten Karadağ’a giderken vizesiz bir yol güzergahı belirledik kendimize; Karadağ’a Hum sınır kapısından girdik. Ve kendimizi Drina nehri üzerindeki Tara Kanyonundaki kamp bölgesinde bulduk.  Tara kanyonunda kısa bir mola verebildik fakat aklımız muhteşem   doğasında kaldı; turkuaz bir nehir  ve  etrafı yemyeşil ağaçlarla dolu orman.  Mola yerinden sonra  araba ile devam ettiğimiz yol ise oldukça korkutucu idi; taştan ( nerdeyse) el ile oyulmuş tüneller, 1940 lardan incecik köprüler, uçurumlar… Korkutucu yoluna rağmen yine gitmek istediğim rota oldu; Tara Kanyonu. Aşağıdaki ilk foto yolları daha iyi anlatacaktır, köprü fotosu hariç diğerlerini ben çektim.  Virajlı yoldan dönüp köprüyü  uzaktan ilk gördüğümde eşime “Hayır buradan geçmeyeceğiz değil mi” diyene kadar kendimizi köprünün üzerinde bulduk, kalp atışlarımı anlatamam üzerinden geçerken.

Hum, Niksic, Podgrica ve nihayetinde Budva ya ulaşmamız 5-6 saat kadar sürdü. THY nin direk Podgorica seferleri de var. Oraya ulaştıktan sonra Budva 2 saat kadar mesafede.

Montenegro-Karadağın  Adriyatik kıyısındaki kenti Budva’da denizin keyfini çıkardık. Sırbistan ve Bosna Hersek teki keşif turlarımızdan sonra bizimkiler bana Budva’ da plan yapmayı yasaklamıştı. Sadece deniz istediler 🙂

taracanyonbudva3Booking.com dan rezerve yaptırdığımız ev konusunda çok şanşlıydık. Budva Stari Grad- eski şehiri tepeden gören muhteşem bir manzarası vardı. Evi kiraladığımız bayana Budva’da nerede denize gireceğimizi sorduğumuzda ” Budva  merkezde (Mogren beach) bu dönemde denize girmeyin çok kalabalık ” dedi. Samimiyeti ve açık sözlülüğü şaşırttı bizi. Yakınlarda girebileceğimiz sakin ve temiz, Jaz Beach , Sveti Stefan ve Becici plajlarını önerdi. Budva’ya gelmek için en uygun zamanın haziran ve eylül ayları olduğunu ağustos ayında katlanan nufüstan dolayı Karadağlıların kilitlendiğini anlattı. Ayrıca bize Budva merkeze inen kestirme yolu gösterdi ki bu bilgi gündüz sıcağını düşündüğümüzde altın kıymetinde idi. Evler bitişik düzen yapılmış, apartmanların içinden geçilip ara merdivenlerden evlerin arasındaki daracık yollardan hatta Avala Otelinin lobisinden geçilerek sahile çıkan yolu öğrendik. Böylece 25 dak. Lık normal yolu 5 dak. İndirmiş olduk. Avala Oteli sahilin büyük bir kısmını kapladığından sanırım lobisinden geçenlere sesini çıkarmıyor.

budva4budva2

Biz  ilk gün Jaz plajına gittik,  10 € ya şezlong kiralamak mümkün ya da kendi şemşiyenizle para ödemeden plajları kullanabiliyorsunuz. (Karadağ da € geçiyor) Etrafındaki restoranlarında fiyatları gayet uygundu. Yalnız Karadağlılar biraz ağır hareket ediyorlar hızlı bir servis beklemeyin ağır çekimde gerçekleşiyor herşey, bu özellikleri hakkında çok fazla fıkra varmış. 1 gün de Mogren  Beach e gittik, Jaz Beach i daha güzel bulduk.

budva5
Budva ilk olarak  MÖ 5. yüzyılda İliryalıların bir şehri olarak biliniyor, MÖ. 4. yüzyılda Yunanlar  tarafından işgal ediliyor ve ticaret şehri oluyor.  Roma ve Bizans imparatorluklarının  yönetiminde  oluyor. 14. yüzyılda Venediklilere geçiyor ve Venedik imparatorluğunun 1797 de yıkılmasına kadar  devam ediyor ( kaynak). Bir diğer kaynağa göre ise; 1569 yılında Uluç Ali Paşa tarafından feth olunarak Türkler’in eline geçer ve 1572 yılında  Venediklilerle yapılan anlaşmada geri verilir.

budva13Bizimkilerin öğlen güneşinde dinlendikleri saatte Citadel (hisar) i gezdim, benim planlarıma karşı olsa da İrem de bana eşlik etti.    Hisardan görülen manzara müthiş.

Bir zamanlar bu kalenin içinde yaşayan  ve denizden gelecek tehlikeleri gözleyen insanların  varlığını düşünmek,  kendilerini savunmak için  etrafta olan topları görmek insanı garip hissettiriyor.  Kalenin içinde çok büyük bir kütüphane içinde bir çok dilde kitap ve döneme ait haritalar   bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

budva6 budva7 budva8 budva9 budva10 budva11 budva12

Aşağıdaki resim St. John kilisesi …budva1

Son fotoğraf ise benimle Kaleyi gezen  ve sıkıldığını söyleyen kızımla gezi sonrası limonata keyfimiz. Limonata gezdiğimiz 3 Balkan ülkesinde de  bol limon sıkılmış su  ve yanında şekerle birlikte servis ediliyor. Şekerini kendin ayarlıyorsun  ya da direk  limonlu  alkali suyu 🙂 da içebilirsiniz.

budva14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. The magnificent Rafting Tara River has attracted tourists from all over the world. Mystical beauty of this river makes you speechless.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com