KABAK TATLISI

Kabak tatlısı en çok sevdiğim tatlılardandır. Bugüne kadar annem sağolsun, sayesinde  hiç yapılışı ile ilgilenmemiştim taki eşim elinde  kabakla gelene kadar. İş başa düştü sonunda diyerek annemi aradım. Annelerin asli görevleri arasında kızlarına yemek tarifi vermek de var bilesiniz.   Netten tarife ulaşmış olsak da  annelerimizi aramadan olmuyor nedense.

Annemin asıl tarifinde kabaklar kireçte bekletiliyor. Böylece daha gevrek ve daha çıtır çıtır oluyor kabaklar. Güneye özel bir tarif mi bilmiyorum ama kireçte bekletilmiş kabağın tadının enfes olduğunu söyleyebilirim.

Ben ise pratik kabak tarifini yaptım.

Kabakları yıkayıp (doğranmış alınmıştı) bir tencereye koyup üzerine şeker ilave edip 1 gece  beklettim. Aşağıdaki fotoğraf;  şekerle bir gece bekledikten sonra sulanmış kabaklar,  başka su ilavesi yok.

Kendi suyuyla kısık ateşte pişirdim. Kabaklar yumuşadıktan sonra fazla suyun çekilmesi biraz daha şirelenmesi için tencerenin kapağını açıp yüksek ateşte bir süre daha pişirdim.

Servis yaparken üzerine de dövülmüş ceviz ilave ettim.

Bu kadar sevgime rağmen yiyebildim mi , çok az. Ah ben hamile olmasaydım bu tatlıyı affeder miydim hiç. Tatlı, çikolata seven birisi olarak bunları yiyememek çok büyük eksiklik yapıyor.   Hamilelik hurafelerinden birini daha çürütmüş oluyoruz böylece. “Ye tatlıyı getir atlıyı, ye ekşiyi getir Ayşeyi ” sözü her zaman doğru değil.


KİREÇTE BEKLEMİŞ KABAK TATLISI-İLAVE

Özellikle Nalan Ablamızın isteği üzerine annemin  kireçteki kabak tatlısı tarifini de ilave ediyorum denemek isteyenler için.

  • 2 kg. kabak için 1 avuç kireç. (nalburlarda satılan kireçlerden)
  • Kireci soğuk ıslatıyoruz öncelikle. Kirecin kirinin temizlenmesi için ıslattığımız suyu  3-4 defa döküp yeniliyoruz.
  • Doğranmış kabakların üzerine temizlenmiş kireçli suyu döküyoruz. Kireçli suyun miktarı kabakların üzerini örtecek şekilde olmalı
  • 10-12 saat bekletiyoruz.
  • Daha sonra ayrı bir kapta şerbetini kaynatıyoruz. Şeker miktarı 1,0 kg. kadar. ( isteğe göre ayarlanabilir.)
  • Kireçli suyunu süzüp yıkadığımız kabakları kaynayan şerbetin  içine atıp , şerbet reçel kıvamına gelene kadar kaynatıyoruz.
  • Soğuduktan sonra servis ediyoruz.

Afiyet olsun.