İzmir Uzay Kampı’na Seyahat

Kızımız ilk kez bizden ayrı okul gezisine gitti  geçen haftasonu, İzmir Uzay Kampı’nda 2  gece 3 gün geçirdi. Bizden ilk ayrı seyahati olduğu için tedirgindik. Acaba bir şey olur mu, sıkıntı çeker mi,… binbir soru aklımızda uğurladık. Telefon aldı yanına  ama kamp programı yoğundu ve telefon serbest değildi. Ayrıca bizimki bizden rahattı, gayet keyfi yerinde eğlenmesiyle ilgiliydi.  Şimdi her yanımız teknoloji  ya ben gidiş yolunda (otobüs yolculuğu) başladım,   telefonla arayabiliyor muyuz diye whatsapp dan yazmaya. Gelen cevap “evet arayabiliyoruz ama arama şimdi kitap okuyorum.”  Bu çocuklar bizden öyle farklı ki 🙂  Neyse kampta telefon sınırlı da olsa sağolsun öğretmenleri whatsapp grubuna  neler yaptıklarını, fotoğraflarını paylaştı bol bol.   Biz gelecek mesaj bekleyen  velilerdik, haftasonu.:)  Öğretmenleri sonradan anlattı bizim gruptaki çocukların yatakhanede çarşaf nevresim takma maceralarını, hepsi sınıfta kalmış yatak hazırlamaktan:)  Çocuklarımızın sağlıkla büyümelerini görmek çok güzel,  bu daha ilk üstelik daha ne tatiller, kamplar olacak önümüzde…

İzmir Uzay Kampı;

 

Bir uzay ve bilim merkezi olan Uzay Kampı Türkiye, gençleri bilim, matematik ve teknoloji alanında kariyer yapmaları için motive etmeye odaklanmıştır. Hem çocuklar hem de yetişkinler uzayla ilgili interaktif simülasyonların kullanıldığı dinamik ve eğlenceli bir ortamda; iletişim, takım çalışması ve liderlik alanlarında da eğitim alırlar.

 

 Uzaya, bilime meraklı gençler için harika bir gezi.  Bendeki fotoğraflar okul grup fotoları olduğundan paylaşamıyorum ama çocukların her halinde çok  keyif aldıkları belli.   İrem, yıldızları, gezegenleri anlattı bize.  Göz kırpıryorsa  yıldız, sabitse gezegen imiş. Dün gece gökyüzünde müthiş parlak bir yıldız vardı. Ben uçak sandım önce  sabitti fakat. İrem Venüs olduğunu söyledi.  Halk dilinde ?Çoban Yıldızı? ya da ?Sabah Yıldızı? olarak da bilinen Venüs ün çıplak gözle görülebileceğini öğrendim sonra. Kampta teleskopta Jupiter i görmüşler,  her zaman görülemeyen halkasını görmekten çok mutluydu.  Ayrıca kampta  yerçekimsiz ortamı ve  gezegenlerin yüzeylerini anlamaları için bir çok simulatore binmişler.

İlginizi çektiyse  Uzay Kampı’nın web sitesi burada, aile ve yaz programları da var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com