İyi Uykular Çocuklar Projesi

İlk kez dün akşam saat 21:30 u gösterdiğinde televizyonun altında çıkan “Bugünlük Televizyon Yeter, Bütün Çocuklara İyi Geceler” yazısıyla birlikte sevimli logo “Tele” karakterinin yaptığı uyarıyı çok sevdim. Bana çocukluğumu hatırlattı : Ne çok severdim Adile Naşit’li Uykudan Önce’yi. Her akşam yayın saatinde kardeşimle ben televizyonun önüne oturur, acaba bu akşam ismimizi sayar mı diye merakla beklerdik. Bizim için yatma vakti televizyonda Uykudan Önce programı nın bitişi ve ekran başında kendisini izleyen çocuklarına kuzucuklarım diye seslenen Adile Teyze’nin iyi geceler cümlesiydi. Eminim bizim yaşlarda olan birçoğunuz için de durum böyleydi:)

“İyi Uykular Çocuklar” Projesini Rtük ve TVYD hazırlamış. Projenin amacı  O saatte televizyon başında olan çocuklar için yatma vaktinin geldiğini haber vermek,  aynı zamanda biz anne ,babalar için de aynı şekilde  hatırlatma yapmak. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için lütfen buraya bir tık.  Proje kapsamında İbrahim Kutluay ve Metin Akpınar da kısa videolarla ekran başındaki çocuklar için sesli uyarıda bulunuyorlarmış.  Metin Akpınar’lı videoya henüz rastlamadım ama İbrahim Kutluay’ı izledik. 

Rtük ‘ün web sitesinde yapılan açıklamada da yazıldığına göre bu projenin “Uykudan Önce programının ?Masalcı Teyzesi?, Unutulmaz Tiyatro Sanatçısı Adile Naşit?ten masallar dinleyerek yetişen bir neslin anısına, günümüz çocuklarına armağan edildiği belirtilmiş. Teşekkür ederiz efendim.

Özellikle okula giden çocuklarımızın erken kalktıkları için erken yatmaları hem beyin hem de beden sağlıkları açısından çok önemli. Erken uyumak ve özellikle karanlık bir ortamda uyumak çocuklarımızı bir çok hastalıktan da koruyor. Bu konuyla ilgili melatonin hormonu başlıklı kısacık yazımızı mutlaka okumanızı dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bence de güzel bir uygulama gibi duruyor ama bir de o yazı çıktıktan sonra televizyonlar reklama girse daha faydalı olacak..Çünkü bu şekliyle bizde çok etkili olmadı.En azından benim ihtarım şu an daha etkili…:))

 2. Farketmedik henüz.Güzel bir uygulama.Erken yatmakta zorlanıyoruz:(

 3. Alper o saatte sızmış oluyor genelde o yüzden bende hiç farketmedim 🙂 Hayrettt.. Ama merak ettim bugün dikkat ediyim 🙂

 4. Adile Naşit li uykuya gidişleri unutamam..ne güzeldi allah rahmet eylesin.. güzel bir uygulama ama dilerim bir süre sonra alttan reklam geçiyormuş gibi alışılıp da önemsememe durumu olmaz…

 5. lale Ablacım inşallah bizim ufaklıklar da bizlerin zamanında yaptığı gibi uyabilirler şimdiki çocuklar başka:))

  Berrin katılıyorum keşke 21 de olsaydı, pijama giy, süt iç , diş fırçala derken zaten yarım saat daha ekleniyor üstüne

  Kiraz; ışıkta uyumak daha zor birşeydir aslında, karanlıkta uyunca uykumu daha iyi aldığımı düşünürüm kendi adıma, umarım pepino da alışır bir an önce

 6. Selam, gece lambası ile uyumanın doğru olmadığını biliyordum ama bu kadar bilimsel kısmını bilmiyordum. Çok teşekkürler. Not : Gece boyu biz köşe kapmaca oynuyoruz kızımla resmen, yatarken açık bırakıyor, sonra ben kapatıyorum uykuya dalınca, sonra bakıyorum sabah yine açık..

 7. harika bir uygulama.
  tabi iş ailelere düşüyor yine. yatmayan çocuk yatmaz!
  aslında saat 21 olsa daha iyi olurdu.

 8. bende dün akşam gördüm ilk kez ve çok hoşuma gitti….çok güzel düşünülmüş gerçekten de…

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com