BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Herkese Sevdikleriyle Mutlu Bayramlar Diliyoruz.

Kayseri geleneği olarak bayrama yine sabah nohut yahni yiyerek başlayacağız. Başlangıçta asla peynir ekmek olmadan güne başlamam diyen biz 2 kayseri gelini, şimdileri devamında yine kahvaltı yapıyoruz ama “nohut yahni -pilav” menüsünü de ihmal etmiyoruz.

Sizin de var mı böyle bayram gelenekleriniz?

Not: Seninle birlikteliğimiz buraya kadarmış Kuzu Kardeş !

11 thoughts on “BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

 1. Sabah sabah nohutlu yahni yenir mi demeyeceğim, yeniyormuş demek. Benim babam sabah sabah hamsi bile yer o yüzden şaşırmadım, kaldı ki bayram geleneğiyse saygı duymak lazım.
  Sevdiklerinizle mutlu ve huzurlu bir bayram dilerim size…

 2. Kurban Bayraminiz kutlu olsun sevgili Fulya ve Ozlem, her sey gonlunuzce olsun bu bayramida 🙂 Sevdiklerinizle nice bayramlar diliyorum size :))

 3. Bu sene ilk defa yedim arkadaşlar….Kayınvalidem benim için dana etinden ve kokusundan rahatsız olduğum için bir gün önceden yapınca bu kadar inceliğe karşılık yedim……kötü de olmamış biraz geç saatte yaptık kahvaltıyı….

 4. Bayramınız kutlu olsun.
  Yaklaşık 1 haftadır yoktum neler kacırdım 🙁
  Başarılarınızın devamını diliyorum

 5. Merhabalar
  Bloğunuzun sessiz takipçilerindenim 🙂
  Ziyaretiniz ve ince yorumunuz beni çok mutlu etti. Ama keşke haberim olsa idi atv de sizi izleyebilseydim 🙁 Başarılarınızın devamını diliyorum, hayırlı bayramlar…

 6. Olmazmı hiiiçç!
  Ailenin erkekleri kurbanı kesmeye gider. Poşetlerle kovalarla.
  Bu arada evdeki hatun kişiler sofra hazırlıklarına başlarlar.
  Sofra bin bir türlü çeşitle kurulur turşudan zeytine kadar her şey yer alır sofrada. İsteyen önce kahvaltı yapar sonra ana yemeklere başlar.
  Beyler eve döndüğünde ciğer ve az yağlı parça etlerden kavurma koyulur ocağa. Pilav , zeytin yağlı yaprak sarması, süzme mercimek çorbası ve nohut yemeği zaten hazırdır. Sadece kavurmanın pişmesi beklenir.
  Ve bütün aile büyükleri ve kalabalık bir şekilde oturulur bayramın ilk sabah sofrasına…
  Seviyorum ben bu adetlerimizi.
  Ama güzelliği kadar kalori deposu olan bu sofralarda olmazsa bayram nasıl bayram olur ki 🙂
  Tadında bırakır dengeli yersek bir şey olmaz sanırım.
  Mutlu ve bütün sevdiklerinizle geçireceğiniz nice bayramlar…

 7. evet yahni yendi bizde de sabah sabah ben aslında aydınlıyım bizim oralarda yok böyle gelenekler. ilk geldiğimde çok yadırgamıştım ama artık alıştım pilavı sevdiğim için sorun değil ama yahnisini öğle yemeği olarak yemeği tercih ediyorum. iyi bayramlar

 8. Kayseride yahni yemedim ama bayram tatlısı çeşit çeşit ev yapımı baklava oluyor. Yanina kurban bayramında biraz kavurma ve yaprak sarması konuluyor. Kurban etini gelen misafirlerle paylaşmak için. Yaklaşık 2 yıl oldu kayseriden ayrılalı gerçekten özledim. Baklavasını yapamıyorum ama ketesini ve yağlamasını misafirlerime ikram ediyorum.
  Bayramınız kutlu olsun. Web sitenizi devamlı takip ediyorum.
  Sevgilerimle

 9. bayram sabahları nohut yahni pilav
  bizim yüzyıllara dayanan gelenegimizdir
  sadece kayseride degil Türkiyenin farklı bölğelerindede bu gelenek vardır

 10. nice mutlu bayramlara ; kayserinin hamarat gelinleri,,bende gurbette olduğum için bayramı yalnzı geçireceğimm,, ama örf ve adetlerimiizii devam ettirmek için bende nohut yahini plvı soframdan eksik etmiyeceğim,,her ne kadar eşimm mırın kırın etsede:))

  Teşekkrüler, size de iyi bayramlar:)<<

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir