İskelet Projesi

4. sınıf Fen ve Teknoloji dersi projesi olarak  iskelet projesi için gruplar oluşmuş, 2 hafta gibi kısa bir süre verilmişti. Model iskelet yapılacak, iskelet sistemimiz ve kemik çeşitleri ile ilgili sunum yapılacaktı. Çocuklar herhangi bir proje için bir araya geldiklerinde genelde playstation oynamak veya maç yapmak gibi faaliyetleri tercih ettiklerinden, projelerinde onlara destek vermek biz velilere düştü.

Öncelikle internetten en begendiğimiz iskelet parçalarını indirdik. Daha sonra bu parçaları burada yaptığımız gibi kartona değil de daha sert bir malzemeye yapıştırıp oynak yerlerinde oyuncak eklemleri kullanmayı planladık. Malzeme bilmedğimiz için bir kırtasiyeye gidip fikir aldık. Onlar bize daha çok reklamcılık sektorunde kullanılan fotoblok diye bir malzeme önerdiler. Fotobloku iki yüzü karton, arası strafor olan bir malzeme olarak tanımlayabilirim. 3 ve 5 mm kalınlıkları vardı. Biz 3 mm olanı tercih ettik.

Sectiğimiz iskelet parçalarını %30 oranında büyüterek  100 cm olan diğer iskeletten 30 cm daha büyük bir iskelet elde ettik. Bilgisayardan iskeletin bölümlerinin genel  şeklini lazerli kesiciye aktarıp fotoblok un lazerle kesilmesini sağladık. Böylece kafa, göğüs kafesi, kollar ve bacaklar, eller ve ayaklar ayrıca leğen kemiği şekilleri fotobloktan kesilmiş olarak lazerli makineden çıktı. Bu arada lazerden evvel parçaların eklem yerlerine fazlalıklar eklettik ki buralarda oynak eklemler kullanabilelim. Bunların hepsi bir kırtasiyenin copy center kısmında yapıldı. Ayrıca iskeletin parçalarını da yapışkanlı kağıda bastırdık.

Sticker kağıda bastırılmış şekilleri fotobloktan kesilmiş şekillerin üzerine yapıştırdık. Eklem yerlerine oyuncak oynar eklemlerle taktık. İskeletimiz artık hazırdı. Çocuklar kendilerine ait sunumlarını da yazarak öğretmenlerine teslim ettiler.

Nasıl olmuş iskeletimiz??sk skltn

1 thought on “İskelet Projesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.