İLK RESİMLİ ANSİKLOPEDİM-DOĞA

“Winnie ve Arkadaşlarıyla  İlk Resimli Ansiklopedim-Doğa”yı   satın alalı 1 yıldan fazla oluyor.  Ebeveynleri olarak  büyük bir heyecanla beğenip almıştık. Bizler  ansiklopedilerle büyüdük belki ondandır. Ama bizimki hiç oralı olmadı kitapla. Winnie the Pooh karakterinin diğer dergi ve kitaplarını beğenmesine rağmen  ansiklopedi ilgisini çekmedi. Kaç gece, “Gel  bu kitabı okuyalım, senin sevdiğin şeyler var” dediysem de nafile. Taa ki geçtiğimiz 1 aya kadar, önce kendisi incelemeye başladı odasında sonra her bölüm sonunda olan soruları birlikte yapalım dedi.  Başladık böylece kısım kısım okumaya.  Doğa en sevdiği konulardan, merakını giderecek çok şey olduğunu keşfetti kitapta.  Biraz yaşla alakalı diye düşündüm sonradan ilk ilgisizliğini.

Kitap mevsimler, bitkiler, toprak, su , gökyüzü bölümlerinden oluşuyor. Her bölümün içinde de  Winnie ve arkadaşlarının önce anlatımı , ilginç  sorular ve bölüm sonlarında   bilmecelerden oluşuyor.

ilk ansiklopedim

Fotoğrafların hepsi birbirinden harika. İçerik  tam çocuklara göre basit , kısa ve anlaşılabilir bir sırayla devam ettirilmiştir.  Bitki nedir? Meyveler,  ağaçlar, otlardır deyip geçmiyor; bitkiyi bitki yapan şeyleri de onların anlayacağı düzeyde maddeler olarak veriyor ve başlıyor tohumdan itibaren anlatmaya.

winnie ilk ansiklopedim

Aralarda güzel sorularla ilgi çekiyor.  Neden kazlar ‘V2 şeklinde uçarlar? Yıldızlar gündüz nerededir?  Bitkiler ne yer gibi?

Okul öncesi ve ilkokulun ilk yıllarında severek okuyacakları bir ansiklopedi.

Aynı serinin bir de “Hayvanlar” ı vardı, bizde yeterince hayvan üzerine kitap olduğu için “Doğa” yı tercih ettik. Ucuz bir kitap olmadığını hatırlıyorum ama değdiğini düşünüyorum.

16 thoughts on “İLK RESİMLİ ANSİKLOPEDİM-DOĞA

 1. Saatlerce ödev yapmak için ansiklopedi karıştırdığımı, kütüphaneye gittiğimi bilirim. Aslında kütüphaneleri çok severim. Rahat ve sessizce çalışabileceğin bir ortam. Ama acaba şu an kaç öğrenci ödev konusunu aramak için kütüphanelere gidiyor.

  Ama tanıttığınız kitap beni bile cezbetti dediğiniz gibi resimler güzel gözüküyor.
  Ah ah birde fiyatları makul olsa…


  Aslında genelleme yapmak istemiyorum ama bir kısım çocuklar ve gençler araştırmadan çok hazıra konmaya alıştılar, hazır ödev peşindeler. Bunun çok iyi olduğunu düşünmüyoruz.

 2. kızım anasınıf düzeyinde iken babamız bu tip bir seri alıp gelmişti.Resimlerini ezbberlediği ansiklopediyi şimdi okuyarak daha iyi anlıor ve buna nasıl seviniyor anatamam…


  Kendi kitaplarını okuyabilmesi ne kadar keyiflidir Melis ve tabi tüm çocuklar için.

 3. Ben bayılırdım çocukken ansiklopedilere, özellikle resimli olanlarına. O zamanlar internet falan yok tabii. Hala da ansiklopediden araştırmanın keyfi bir başka gelir bana, daha zorlu ama daha gerçek. Sevgiler 🙂


  Daha zorlu ama daha gerçek, kesinlikle. Tüm kitapları öenüne yayıp sonrasında ordan bir paragfar hazırlamanın keyfi başkaydı

 4. İnternet nimetlerinden yararlanmak güzel elbette ama ansiklopedi ve kitaplardan da çocukları uzaklaştırmamak adına ben de çok faydalı buluyorum bu tip eserleri..
  Paylaşımınız için teşekkürler
  Sevgiler

 5. ahhhh google çıktı, ansiklopedi kullanımı bozuldu. 🙂 bizlerde ansiklopedilerle büyüdük, geçen gün evde ne kadar ansiklopedi varsa gönderdim, neden, çünkü artık ödevler bile internetten, googleden bulunacak şekilde veriliyor. bu ansiklopedi özellikle görsel olarak zengin içerikli olduğu için çocukların çok seveceği bir kitap, musti biraz daha büyüsün bizde alalım.

  evet alın, hoşuna gideceğinden eminiz

 6. sevdikleri kahramanların da ansiklopedi de olması daha cazip kılar çocuklara öğrenmeyi haliyle. Benimde küçükken renkli bir kuşlar ansiklopedim vardı terzi kuşunun yaptığı yuva aklımı başımdan almış, ansiklopedilere olan ilgimi artırmıştı. Darısı meydan Larouse lere diyelim ama artık herkes hemen intrenete koşturuyor ansiklopedi yerine. SEVGİLER SİZE

 7. Çok sevimli görünüyor!Kesinlikle çocukların ilk tecihi internet olmamalı.
  Bizde alalımda hazır dursun…

 8. HARİKA BU TÜR KİTAPLAR
  HEM EĞLENCELİ HEM EĞİTİCİ
  TÜBİTAK kitapları ile büyüdü bizim çocuklar
  çok güzel onlar da

  Çocukları oyunla eğitebilmek en güzeli, bu kitapta fazlasıyla yapıyor

 9. iki seriyide 2004 de almıştık,o zaman tanesi 30 YTL idi,şimdi bilmiyorum ama iyiki de almışız çünkü ilköğretim seviyesinde şu anda çocuklar ve en sık başvurdukları kaynaklardan ikisi….


  uzun zaman kullandıklarına çok sevindim zaten belli kitaptan. yaklaşık aynı fiayttı periliköşk alalı bayağı oldu net hatırlamıyorum, bir değişiklik olmamış

 10. Kazlar neden V2 seklinde ucarlar? Bunun cevabini ben de merak ettim, bilmiyorum da!..


  Şöyleymiş cevap;
  V şekli kazların hava akımlarının üzerinde kaymasını sağlar. Böylece daha az güç harcarlar. Uzun bir uçuş sırasında kazlar sırayla öne geçerler.

 11. Şimdinin çocukları,bizim çocukluğumuz gibi değil.Her şey o kadar değiştiki..Biz kitap okumaya bayılırdık.Okuduğum her kitabın ,her hikayenin etkisinde kalırdım.Her hafta sonu çocuk dergileri çıkar,ben koşa koşa almaya giderdim.O gün hepsini okur bitirirdim.Benim oğlumda hiç okumuyor.Varsa yoksa internet.ÇOCUKLAR ARTIK KİTABA ÇOK UZAK……


  Selda , kitaba uzak olmaması için çaba gösteriyoruz elimizden geldiğince, bu tip ilgiyi çekecek kitaplar da çok etkili oluyor, tavsiye ederiz.

 12. Aa aynisinin almancasi bizdede var, kizima halasi hediye etmisti. Ilk sevdigi kitap oldu diyebilirim resimlerinden belkide, hatta bir yaslarinda buna bakarak anlatarak yemegini yediriyordum 🙂
  Suanda biraz kötü halde tabii kitap yapraklari yirtik birkaci, kizim kücükken hep elinden gectiginden.

  Iyi okumalar:)


  çocuklar ister istemez kitapları yıpratıyorlar, uzun zaman kullandınız sanırım

 13. ablam bana bu ansiklopediden aldı..
  gerçektende bu ansiklopediler çok güzel..
  okumaya değer..
  winnie:kitap boyunca hayvanlar dünyasına dönük merakını ve yaptığı keşifleri paylaşıyor.
  tigger:hayvanlar hakkında şaşırtıcı bilgiler veriyor.
  piglet:çocukların hayvanlar hakkında yeni edindikleri bilgileri resimlerle süslenmiş’bak ve bul’sayfalarında sınamaya çağırıyor.
  ru:hayvanlar hakkında kangu’ya basit sorular yöneltiyor ve bazı büyüleyici gerçekleri keşfediyor..

  — Kesinlikle okunmaya değer ablan ne kadar güzel bir hediye düşünmüş

 14. V şekli kazların hava akımlarının üzerinde kaymasını sağlar. Böylece daha az güç harcarlar. Uzun bir uçuş sırasında kazlar sırayla öne geçerler.

  bu cvp ansiklopedimde yazıyor..(:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir