İklim Değişikliği Bireysel Adımlar

Ancak anlarsak değer veririz.
Sadece değer verirsek , yardım ederiz.
Sadece yardım edersek hepimiz kurtuluruz.”

Jane Goodall


Bu aralar en çok iklim değişikliği, çözüm önerileri hakkında okuyor, dinliyor ve izliyorum. Bireysel olarak atabileceğim adımlar için çabalamak beni heyecanlandırıyor. Hatta arada arkadaşlarımı da kontrol etmeyi de ihmal etmiyorum. (Siz kendinizi bilen sevgili arkadaşlarım, ofiste plastik su bardaklarını kullanmaktan vazgeçtiniz mi?😡😜 )
İçinizi karartmayım ama biz insanlar doğanın hakimi değil de küçük bir parçası olduğumuza ikna olup ciddi değişim göstermezsek durumlar iyi değil. İhtiyacımızdan fazlasını tüketiyoruz, tükettiğimiz için de gereksiz yere kaynaklarımızı eritiyoruz.
Sadece ben değişsem ne olacak demiyorum, Çünkü “ bir şey değişir, her şey değişir”
Son aylarda edindiğim / edinmeye çalıştığım alışkanlıklar;

  • Kompost ile evdeki organik atıkları çöpe göndermek yerine toprağa yararlı hale getirme ihtimali sevindiriyor beni. İki ay kadar oldu, denemelerim devam ediyor, yapa yapa öğreneceğim. Yakın zamanda detaylı anlatacağım bokashi kompostu.
  • Katı şampuan ve saç sabununa geçmek; 4 kişilik ailemizde şampuan ve kremler öyle çok plastik atık çıkarıyormuş ki… Okuduğum kadarı ile şampuana alışık saçlarımız için bu değişiklik uzun ve yorucu bir süreç. Katı şampuanla başladım ama doğal saç sabunları . Benim saçım alışsın ailenin geri kalanı için de uğraşacağım.
  • Bulaşık süngeri yerine kabak lifi kullanmak – hiç sıkıntı yok neden daha önce geçmemişim bilmiyorum. Bulaşık demişken 1 yıl kadardır bulaşıkları su altında temizlemeden , makinaya dizerken sıyırmanın yettiğine ikna oldum (beynimi ikna etmem zor oldu ne yalan söyleyim , “ 25 litre “ belgeseli tokat gibi oldu)

Geri dönüştürülebilecek atıklarımı çok uzun yıllardır zaten ayırıyorum. Çöplerimizi önce çöpe atılması , atarken de ayrıştırılması konusunun ülkemizde halen bir eğitim konusu olduğu gerçeği çok ama çok üzücü. Ofisteyken geri dönüşüm çöpüne gıda atan çalışanları uyardığımda bana anlamsız bakışlar attıklarını ve sadece pozisyonum sebebiyle bir şey diyemeden düzelttiklerine şahit oldum.

Her şey bizden sonraki nesiller , çocuklarımız için. Dünyaya bu kadar zarar vermeye hakkımız hiç yok.


İklim değişikliği kendini bu denli hissettirirken siz hangi alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışıyorsunuz?


Sevdiğim Kaynaklar 🙏
25 Litre – National Geographic
Kiss the Ground – Netflix Belgesel
Doğanın inovasyonu- Şafak Altun ( Sesli Kitap Storytel)
Permakültür – Nereden Başlasam Podcast – Mirgün Cabas / Can Kozanoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir