İKİ KİŞİLİK YALNIZLIK-SİNAN AKYÜZ

Atv maceramız boyunca bana eşlik eden kitap oldu “İki kişilik yanlızlık”. Sabah uçakta İstanbul’a giderken başladım okumaya, program sonrasında beni havalimanına bıraktıklarında uçak vaktine kadar ve Kayseri’ye uçuşum boyunca okudum. Kayseri’ye inişe geçtiğinde uçak, ben kitabı bitirmeye yaklaşmıştım.

Yazara ait okuduğum ilk kitap iki kişilik yanlızlık. Bir kaç arkadaşımın tavsiyesi ile elime aldım ama çok da hoşnut başlamadığımı ifade etmeliyim. Aslında başladığım kitabı bitirmek zorunda olduğum gibi bir takıntım olmasa, belki de bitirmez yarım bırakırdım. Gerçek olaylar üzerine yazılmış bir kitap olması güzel ama yazılışı sanki biraz aceleye gelmiş ve daha çok ticari kaygılarla yazılmış gibi. Konu güzel ama keşke daha ince ve özenli işlenseydi. Kurguda da bariz hatalar göze çarpıyor öncelikle, bir de kişiler arası diyaloglar da birden konudan konuya ya da kişiden kişiye geçebiliyor, şimdi kimden bahsediyor diye geri dönüp tekrar okuyarak anlamaya çalışıyorsunuz.

Argo ve küfürlü konuşmalar beni her zaman rahatsız ettiği için belki, bu kitapta da karı koca arasında geçen diyaloglarda bu tarz konuşmaların gereksiz yere ve çok fazla verilmiş olduğunu düşünüyorum.

Kitabı özellikle de hikayeye Fazilet isimli karakterin katılmasıyla merak ederek okuduğumu da itiraf etmeliyim . Çok kolay ve çabuk okunması iyi oldu benim için aslında, fazla kafa yormadan bir çırpıda okudum. Kitabın sonu da umulmadık şekilde bitiyor ve yine orda da kurgu hatası var bana göre.

Benim, arkadaşlarıma tavsiye edeceğim kitaplar arasında değil.

Kitabı daha önceden okuyanlar varsa görüşlerinizi bekliyorum.

12 thoughts on “İKİ KİŞİLİK YALNIZLIK-SİNAN AKYÜZ

 1. yazının yarısını okuyup yukardaki yorumu göndermişim şimdi o sprumu geri alıyorum 🙂
  şimdi zülfü livanelinin sevdalım hayatını okuyorum,
  hayat hikayesi,
  livanelini sevenlere tavsiye ederim

 2. siteye ilk defa gezdimanlatımlar cok güzel bende eskiden okurdum cocuklar olmadan basarılar

 3. kitap dediğin bilgi tazeler kafanı yormaz.sen kitaptan kaçmamalı aksine kitaba bağlanmalısın bence.anladığım kadarı ile siz bu kitaptan resmen kaçmışsınız hızlı okuyarak:) benim bir kaç önerim olvak siteniz hakkında ama burdan değilde mail yoluyla size nasıl ulaşa biliceğimi öğrenmek istiyorum ben mailimi yazdım ok byyyyy

 4. Anılın Annesi Hoşgeldin, ana sayfadan biz kimiz’e sayfasına girdiğin zaman iletişim adresimizi görebilirsin.
  cocuklacocuk@gmail.com

  (bu arada sayenizde diğer sayfalardan biz kimiz sayfasına erişilemediği farkettik, düzeltelim bir an önce)

 5. Ticari kaygiyla yazilmis kitaplari hic sevmiyorum, pek fazla bir sey katmiyor cunki insana 🙁 ama elime aldigim kitabi sikilsam da benim de bitirme gibi bir huyum vardir, sonrada bayginlik geciriyorum tabii bitirene kadar :))
  ama bu kitap hakkindaki dusuncelerinizi ogrendigim cok iyi oldu, en azindan bir tanesinin riskinden kurtuldum :)) Sevgiler 🙂

 6. geçen yıl okudum. Siz de rastlayınca konuyu hatırlamaya çalıştım. Ben de hiç iz bırakmamış. Kocasının arkasından onun memleketine gidip orada yaşamaya çalışan birinin hikayesiyidi galiba. Şimdi kalkınca bakarım yeniden kitaba. Bir kaç kitap aldım ama henüz başlamadım. Sevgiler size

 7. Yazarla tanışırım. Açıkça kendilerini hiç sevmem. Yazdıklarıda hoş değil, kitabı okumam.
  Benden yazdığı bir kitap için kapak resmi sipariş verdi. Ressama resim sipariş verilir ama yapacağı sipariş olmaz. Herkes kendi tarifini hayal eder ister ancak herkesin kafasında tarifler aynı olmaz..
  bu kişinin kafasındaki tanımlamalar ve hikayelerde herkesin kabul görebileceği cinsten değil.
  benim de arkadaşlarıma yazar olarak tavsiye edeceğim bir yazar değil.

 8. Ben de ilk kitabını okuma gafletinde bulunmuştum:))
  Sıradan bir ”hayatımı yazsam roman olurdu” saçmalığına dayalıydı tamamen… Ki çok ilginç bir hayatı da yok aslında:))) Sevgilisi tarafından aldatılan ortalama bir erkek ve bütün kadınlar böyledir zihniyetiyle yazılmış saçma bir kitaptı açıkçası:)))
  Neyse arada kötü kitaplar da okunmalı ki güzel eserlerin değeri bilinsin:)))
  Saygılar…

 9. gercekten cok begendim kitabı. gercek oldugundanmıdır bilmem kitabın sonunda cocuklara ve o kadının cektiklerine agladım.
  okurken ürperdim gercekten allah herseyin hayırlısını versin

 10. kendisiyle bir imza gününde tanışma ve konuşma fırsatı da buldum. bana gayet düzgün ve mütavazi bir insan gibi geldi. bu kitabı eşimin tavsiyesiyle okumuştum. “sevmek zorunda değilsin beni” isimli son kitabını da eşim benim tavsiyem üzerine okudu. yazarın her yeni kitapla birlikte gittikçe geliştiğine inanıyorum. her ikisinde de mükemmel kurgu; tahmin edilmeyen son…

 11. ya ben hepinizin söylediklerini okudumda kimi öyle diyor kimi böyle diyor ben bi kitap okudum mu kimseye bakmam.arkadaşlarımada tavsiye ederim her okuduğum kitabı çünkü ne kadar ticari kaygıylan da yazılsa ortada harcanmış bir emek var. zaten önemli olan okumak benim için yazısına bakmam.saygılarımla bys herkese

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir