İki ileri Bir Geri – Çocuk İstismarı Farkındalık

Sürekli “İki ileri bir geri” ritminde yaşadığımızdan dolayı zor bir hayatımız olduğunu,hiç bir şeye konsantre olamadığımızı düşünüyorum milletçe. Uzun vadeli planlarımızın da kısıtlı olduğu gerçek. Çeşitliliğimiz, eğitim sistemimiz, göreneklerimiz, geniş coğrafyamız bunda hep etken. Geride kalan problemlerini çözmüş, sürekli ileriye bakacak yeni bir nesil bizim çabalarımızla mümkün, olumlu düşünmeye zorluyorum hep.

Biz bir tarafımızda halen çocuk gelinlerle uğraşıyoruz. Çocuk gelinler ki onlar aslında aleni olarak varlar, anne- babalar- yakınlar razı bu evliliğe. 1-2 cinayet de olmasa bulanmayacak ortalık, geleneklerine kimse karışmayacak bu kuruma hala inananların:( Cehaletlerinde hepimizin payı vardır.

Çoktan çözmüş olmamış gereken basit  ilkokul problemleri bir yanda   kendi çocuklarımızı korumamamız gereken tehlikeler bir yana.

Çocuk istismarından çcuklarımızı koruyabilmek, bizimle karşılaştırıldığında çok daha küçük yaşta farklı ortamlara giren çocuklarımız  için çok önemli.

Onlineanne   Türkiye de eksikliği olan Çocuk istismarı konusunda çocuklarımıza farkındalık yaratabilmemiz için bir kitapçık hazırladı. Bu kitapçığın daha fazla yayılması hedef.  Tanıtım yazısından alıntılar aşağıda.

Türkiye? de, malum, işler yavaş ilerliyor. Zaten yazıyı ilk geçen sene yazıp, bizden kaynak isteyenlere de ?ya maalesef ingilizce? diyorduk. Keşke Türkçesini yapsalar dedik, isteyenlere elimizde olan herşeyi gönderdik, ama yapan olmadı (henüz). Benzer bir projeyi uygulamaya koyan bir Kırmızı Biber derneğinden haberimiz oldu, destekleyin diye duyuruyoruz.

O yüzden elimizde hazırladığımız bu kitapçık var; isteyen kullansın, dileyen daha güzelini yapmak için kullansın, huzur içinde biz de ileride ?bu konuda şunlar da var? diye duyuralım. Yani bunu çocuğumuzla sadece bir konuşma malzemesi olarak ebeveynlere sunuyoruz. Gerçekten çok sevgili ve iyi niyetli Ayşe teyze/Hasan Amca özlediği yeğenini şapur şapur öptüğünde de çocuk ?hayır hoşlanmıyorum? demeyi bilsin ve bunu gelip annesine ya da güvendiği büyüklerine anlatmayı bilsin. Bunu illa cinsel taciz boyutunda ele almaya gerek yok, çocuklar haklarını ve hakları ellerinden alınırsa yapabileceklerini, karşılarına çıkabilecek sorulara cevapları bilsin yeter.  Şimdi annelerin eline bir kaynak verdiğimizi düşünüyoruz, filtresinden geçirip istediği gibi kullanmak onlara kalmış. Ulaşabildiğiniz anneleri de bu kaynaktan haberdar etme kararı da sizlere? Biz bunu iki annenin bir çabası olarak ama doğru düzgün, kurumsal bir adım atılana kadar iş görebilir düşüncesiyle uğraşıp koyduk buraya. Lütfen ?iş görür? derseniz paylaşın, ?görmez? derseniz de bize dönüp nedenini söyleyin ki bilelim?

Yani bizim çıkış amacımız bu. Biz dert edindiğimiz konularda biri birşey yapsın diye beklemekten sıkıldık o kadar?Bundan sonra kafamıza takılan teknoloji, çocuk güvenliği, internet güvenliği, özel çocuklar, kentsel demokrasi, çocuk hakları, Türkçe öğretimi, eğitim hakkı gibi bizim önceliğimizde olan hiçbir konuyu da bekletmeyi düşünmüyoruz. Kendi atabildiğimiz insanlık için küçük ama evimiz için büyük olduğunu düşündüğümüz adımları sunmaya devam edeceğiz. Yararlı görürseniz paylaşmanız, ama yararlı görmezseniz de ?beğenmedik çünkü?? diye bir ses vermeniz tek dileğimiz. Sevgilerimizle?

 

Ola ile Onbeş Dakika  bizce çok faydalı. Tebrikler ve sonsuz teşekkürler Onlineanne.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com