Ihlamur Reçeli

Bu reçeli siz duymuş muydunuz.? Ben bir reçel hastası olduğum halde bu yaşımda ilk defa duydum ve tattım. Reçeli annem yapmıştı, ıhlamur reçeli olduğunu söylediğinde çatalımın ucuyla tadına baktım , çok da beğendim ama bir yandan da merak ediyorum acaba çatalıma gelen bu yumuşak ve lezzetli  parçalar ıhlamurun neresinden yapılıyor olabilir diye?

Neyseki annem bir dergiden kestiği tarifi dosyalayıp kaldırmış da birebir oradan alıp burada paylaşma imkanı buldum. İşte ıhlamur reçelinin tarifi.  

1 su bardağı ıhlamur çiçeği

2 su bardağı kaynar su

3 adet elma

2 adet portakal

1 limon suyu

4 bardak şeker

1 adet karanfil

Ihlamur çiçeklerini bir kaba koyun, üzerine 2 bardak kaynar suyu dökün. 15 dakika bekletin, süzün ve tencereye koyun. Elmaları ve portakalı küp şeklinde ufak ufak doğrayın , şekerle birlikte tencereye ekleyin. Kısık ateşte 30 dakika kaynatın. Karanfili ve limon suyunu ilave edip 2 dakika daha kaynatın. Ateşten alıp soğutun ve kavanozlara koyun. Afiyet olsun.

 

7 thoughts on “Ihlamur Reçeli

  1. Ben bu reçeli hemen yapacağım hemde…
    Afiyetler olsun, annennenin eellerine sağlık..

  2. Aaa ilk defa duyuyorum bende. İlk fırsatta yapmalıyım, yapınca paylaşıcam bende :))
    Teşekkür ederim tarif için, reçel tutkunuyum bende tıpkı senin gibi 🙂

  3. Merak ettim tadını.Siz yemişsiniz,nasıl bir tat aldınız,kokusu nasıldı,bütün malzemeler evde var ama biraz daha anlatırsanız yapmayı düşünüyorum.Ihlamur ağacından topladığım ıhlamurlar var onları yaparım.

  4. Ayşe Hanım elma ve portakallların kabukları soyuluyormuş. çok hafif ve farklı bir tadı var anlatmak zor ama çok keyifli yediğimi söylemeliyim…bilmeyenin ne reçeli olduğunu anlaması mümkün değil 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir