İçimizdeki Cennet- Dilara Koç

Diloşum’un 2. kitabı “İçimizdeki Cennet- Sevgi” yi tatilde sakin sakin  keyfine vararak okudum. (Yaylada kızkardeşim okurken  meraklı göz gezdirmelerimi saymıyorum). Kimi yerde  kahkalarla güldüm, kimi yerlerde ağladım. Kitabı okurken anlatılanların  tamamen içine girdim, oralara gittim, dolaştım diyebilirim. Nasıl girmem; bu kitap beni  çocukluğuma, gençliğime götürdü. Dilara Koç kendi ailesi üzerinden anlatmış doğal olarak ama o dönemin kalabalık aileleri,  başta bir anneanne, akrabalık ilişkileri o kadar benzer ki… Dilara’nın anlattığı gibi “sevgi”  küçük şeylerde içimizde  saklı aslında, tıpkı kitabın arka kapağında olduğu gibi:

“İçimizdedir yaşamı güzelleştirmenin, yaşamı daha anlamlı ve masalsı kılmanın formülü. Sevginin nurudur, hayatın aslı astarı.”

Sevgi dolu bir ortama, dostlara sahip olmak  paha biçilemez.  Ama öyle kolay  da değil sahip olmak;, emek ister , saygı ister, hoşgörü ister…

İçimizdeki Cennet- Sevgi’nin bana hissettirdikleri;

1- Çocuklarımı keşke ben de kalabalık aile ortamında büyütebilsem, uktedir içimde. Anneanne, babaanne, dede, kuzenler hep aynı avluya açılan bir evde yaşasalar tıpkı benim çocukluğum gibi.  Tamam bu aynı avlu bu dönemde abartı oldu ama yakın evlerde çok güzel olurdu, aynı şehre de razıyım 🙁 (Bu arada büyüyünce lişkiler ama küçükken yaşadığın o sıcaklık /sevgi yumağı ortamı sana en büyük kazanım)

2- Kalabalık bir aile kendi başına kişisel bir gelişim…

3- Etrafımızdaki teyzeler amcalar herbiri ayrı psikologmuş seninle ilgilenen… Belki eski dönemlerde daha az terapiye ihtiyaç duyulması bu yüzden

4- “Hürmet” kelimesi,  misafire hürmet  etmek  saygı göstermek ne güzeldir. Çocuklarımıza aktarmaları bu geleneklerimizi…

5-Sabah pijamalarla yenen sıkma  muhteşemdir,  üstelik  sıkmalar açık havada sacın üstünde pişerek hazırlanıyorsa buna kelimeler yetmez.

6- ALA mezunu olmaktan gururluyum. Bence ilkokuldan sonra sınav ve 7 yıllık eğitime dönülmeli. Birlikte yoğuralak çok güzel büyüdük biz.

7-Neden kötülük? Bilmem aynen katılıyorum kitaptaki cümleye… “Faydalı bir şey ise, neden annem bana anlatmamış, öğretmemiş kardeşim?” Özellikle iş yerinde yapılanlar komedi. kardeşim  patron değiliz ki, patrondan çok patronculuk niye ???

8- Böyle bir dosta sahip olmak paha biçilemez, Dilara’cığım gurur duyuyorum seninle. Kitabın içinde kendi adımının geçmesi de çok hoş bir sürprizdi benim için. Dostlar  için mesafelerin  ne önemi var, yan yana geldiğinde kısa/uzun bir özet geçersin  sonra kaldığın yerden devam  mutluluklara paylaşımlara… değil mi:)

icimizdekicennet

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com