İç organlarla Birlikte Vücut Maketi

Kızımın  hayat bilgisi performans ödevi için   elimizdeki artık malzemelerle yaptığımız, hani velilerle bir araya geldiğimizde üzerinde bolca konuştuğumuz vücut maketimizi paylaşmak isteriz. Vücut maketimiz için bebek yaptık, iç organları sünger kağıtla yapıp üzerine yapıştırdık.

Malzemelerimiz ; eski mus çorap, eski bir bebeğin kopan parçaları (kollar, ayaklar ve kafa), sünger kağıt,  paket lastiği, iğne iplik.

Mus çorapı uzun bir dikdörtgen kalacak şekilde keserek öncelikle boyunu ayarladık. Sonra çorabın ters yüzünden çizdiğim yerleri dikerek bacak oyuntusunu oluşturdum. Dikiş sonrası arasını keserek  mus çorabı doğru yüzüne çevirdim. Kollar için çorabın başka bir bölümünden parçaları el dikişi ile diktim ve elyaf ile doldurdum. Ve sonrasında kolları bebeğin gövdesine diktim. Projedeki dikiş gereken yerler bu kadar tamamı el dikişi.  Sonrasında  ilk olarak ayakları bacak oyuntularının içine yerleştirerek paket lastiği ile sabitledim. Ve bebeğe elyaf doldurmaya başladım.  Epey bir  elyaf doldurarak boğaza kadar geldim. Bebek kafasını da aynı şekilde coraba mus çorap ile sabitledim,  tabi yün paket lastiği ile.  Ve bu şekilde bebeğimizi tamamladık.

 

Ödevimizin asıl kısmı maket üzerinde iç organlarımızı yerleştirmekti.  Bu aşamada İlk Ansiklopedim Larousse çok yardımcı oldu. Görsellerden tek tek organları çizdik ve fonksiyonlarını hazırladık. Değişik renkli sünger kağıtlardan   iç organlarımızı  çizdik. İrem sünger kağıda çizilen organları kesti.  Arkası kendinden yapışkanlı olan sünger kağıttan kesilen  iç organları  vücudumuzun üzerine yapıştırdık. Son olarak İrem iç organların ve duyu organlarının fonksiyonlarını kağıtlara yazarak hazırladı.

Detayları aşağıdaki fotoğraflar ile daha yakından görebilirsiniz.

2 thoughts on “İç organlarla Birlikte Vücut Maketi

  1. çocuklar için yaptığınız bütün projeleri beğeniyorum..hepsi çok güzel ama fen bilgisi öğretmeni olarak size yıldızlı 5 veriyorum bu proje için çok güzel olmuş hazır oyuncak bebeğin üzerinede olabilir…elinize sağlık:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir